Ocena kierowcy - Hyundai ix20 Mikrovan

Silnik 1.6 CVVT 125KM 92kW
Rok produkcji 2011
Hyundai ix20 Mikrovan 1.6 CVVT 125KM 92kW 2010-2015 - Oceń swoje auto
Inne : Funkcjonalność/ergonomia wnętrza
Samochód kupiony jako drugi samochód - używany 2-latek z przebiegiem 20 000 km. Uwagę zwraca ładna/nowoczesna sylwetka - w szczególności w porównaniu z użytkowaną wcześniej Fabią. Wersja Comfort pozytywnie zaskakuje również w środku. Ocenę piszę po przejechaniu 1 tys. km - głównie w mieście. Czasem będę porównywał go do poprzednio użytkowanej Fabii - 1.4 75km, a czasami do użytkowanego równolegle Forda C-MAX II z2011 roku - z podobnym wolnossącym silnikiem 1.6 125KM.
125 km w tym samochodzie daje radę. 160 km/h na autostradzie i miałem jeszcze trochę luzu pod pedałem. W mieście bardzo sprawnie można się poruszać - wyprzedzanie na 6. biegu to nie problem. Skoda - na miasto ok. Powyzej 100km/h brakowało mocy. Ford - silnik nie daje rady przy dużych prędkościach, a i po mieście muli.
6-cio biegowa skrzynia na miasto mało praktyczna. Przy prędkości autostradowej, powyżej 120km/h i tak jest głośno. Zmniejszone spalanie? - żart jakiś :).
Trochę mam wrażenie bujania/miękkości zawieszenia. Bardzo nieprzyjemne uczucie przy dużych wiatrach (orkan Ksawery, grudzień 2013). Trzeba było cały pilnować drogi przy prędkości 100-120. Na miasto bez problemu. Z Fordem nie ma się co równać.
Całkiem dobre. Na skrzyżowaniach trzeba patrzeć między słupkami.
Bardzo fajna pozycja za kierownicą, podłokietnik dla kierowcy. Przyciski na kierownicy do sterowania komputerem/radiem/bluetoothem super. Największym bajerem jest chyba system do sterowani telefonem. Nie dość, że mówi po polsku, to jeszcze można wybierać kontakty z telefonu po polsku - jeszcze się zapyta czy zadzwonić na telefon domowy, czy komórkowy :)))))) Czujniki zapiętych pasów - na wszystkich 5 siedzeniach - w samochodzie tej klasy ! Podłokietnik z tyłu i przesuwana tylna kanapa - bajka. Ma to co powinien mieć samochód. Koniec.
Szybko odparowuje wnętrze - jednym przyciskiem. Wentylator niestety słychać nawet na najniższych obrotach. Mam wrażenie, że dosyć wolno rozgrzewa się silnik. Podczas przymrozków potrafi dmuchnąć zimnem przy ruszaniu spod świateł.
Największa zaleta samochodu - bardzo dużo miejsca w środku dla czterech osób. Bagażnik 440 litrów, dzielony :)))))))
Nigdy w życiu nie jeździłem jeszcze tak głośnym samochodem. 0-40 km/h - cicho i przyjemnie 50-90 km/h - słychać szum opon i to w zależności od nawierzchni ! Na "starych", gładkich asfaltach dwa razy ciszej niż na nowych, szorstkich. Kuriozum. Mam wrażenie, że pomiędzy kołami, a wnętrzem samochodu są jakieś dziury w blacharce :(((((((( 90-120 km/h - dochodzą szumy opływu powietrza - no trudno - wyścigówka to to nie jest. +120km/h - zaczyna być słyszalny silnik, który dźwięczy trochę jak kosiarka - zacierająca się zresztą. Dźwięk jest dla mnie irytujący, w szczególności w porównaniu z podobnym silnikiem w Fordzie. Pod względem wyciszenia, przegrywa z kretesem zarówno z C_MAXem jak i Fabią.
Spalanie w mieście - myślę, że będzie ok. 10 l/100km. W cyklu mieszanym 50/50 - tak jeżdżę codziennie - na razie komputer pokazuje 8l/100km. Zobaczymy jak będzie dalej. Zdecydowanie trzeba nauczyć się operować gazem i biegami. Na razie wychodzi na to, że pali więcej zarówno od Fabii 1.4 75KM jak i C-Maxa 1.6 125KM.
Staram się, żeby minusy nie przysłoniły mi plusów, ale do tego potrzebuję jeszcze kilka miesięcy obserwacji.
brak, pomimo, że kupiłem egzemplarz 2-letni z przebiegiem 19000km
brak