Ocena kierowcy - Hyundai Matrix

Darek Matrix, 10 lat temu
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Hyundai Matrix 1.8 122KM 90kW 2001-2010 - Oceń swoje auto
Inne : zaskakuje wszystko, bo nie ma lepszego auta w tym roczniku i cenie
W mojej rodzinie są 2 takie autka. Diesel i benzyna 1.8 z gazem. Raczej jeśli nie mamy dostępu do taniej ropy polecam silnik benzynowy oczywiście trzeba założyć gaz, choćby najtańszą instalację, gdyż silnik do gazu jest idealny i praktycznie bezobsługowy, a jeździmy wtedy dużo taniej niż dieslem. Osobiście posiadam benzyniaka. Jest cichszy i mimo że prawie 300 tys wybiło prócz rozrządu, pasków i oleju nic w nim nie robiono. Jest mechanicznie nadal jak nowy. W sumie wszystko jest bardzo trwałe. Kabina, kierownica zupełnie nie wytarta. Cały środek wygląda jakby samochód miał rok a ma lat 12. To mnie zaskakuje stad piszę o tym, jednak najważniejsza jest chyba praktyczność i wygoda podróżowania. Kabina jest bardzo obszerna i przeszklona, co oczywiście ułatwia bardzo parkowanie. W nowych samochodach już tak nie jest. Wewnątrz mnóstwo schowków np. pod siedzeniami z przodu i z tyłu. Miejsca bardzo dużo i nad głową i na nogi. Nadwozie szerokie, w tej klasie najszersze. Długość jednak porównywalna do auta kompaktowego, lecz nie ma co narzekać na bagażnik gdyż półka jest wysoko, wyżej niż standardowo. Ponadto fotele tylne można przesuwać. Co do foteli mają one również regulację oparcia oraz fajny system składania. Myślę że to najlepszy samochód tego typu, w dodatku jest rzadki, przez co tani. Swoją drogą polecam minivany, bo są wygodniejsze i mają więcej miejsca w kabinie. Wsiada się wygodnie, co docenią osoby mające problemy z kręgosłupem. Siedzimy wysoko i widzimy wszystko ponad samochodami przed nami. Mimo jednak wysokiej kabiny Matrix prowadzi się bardzo dobrze. Zawieszenie jest ponadto trwałe, jakby na nasze drogi. Skrzynia ma krótkie przełożenia. Moim zdaniem do miasta ok, jednak w trasy polecam opony 195/65 R15 zamiast fabrycznych 185/60 R14. Zniweluje to trochę przełożeni skrzyni, zwiększy komfort, obniży obroty i spalanie oraz poprawi wskazania prędkościomierza, gdyż na czternastkach sporo oszukuje. Czasem fabrykę trzeba poprawić:) ale jedynie w tym przypadku. Szkoda że dziś takich samochodów nawet japończycy nie robią, ale nic na to nie poradzimy.
idealnie

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 122KM 90kW [l/100km]