Ocena kierowcy - Jaguar XJ IV

Jaguar_xj6, 11 lat temu
Silnik 3.2 24V 200KM 147kW
Rok produkcji 1994
Jaguar XJ IV 3.2 24V 200KM 147kW 1990-1994 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Najbardziej zaskoczył mnie napęd na tył który wogóle nie przeszkadza w zimie , kupując ten samochód obawiałem sie co bedzie w zimie , ale po pierwszym śniegu przekonałem sie że w przypadku tego samochodu nie ma to nic do jego prowadzenia , nawet w ostrych zakretach.
Zawieszenie : tuleje wahacza tylnego
Inne
Karoseria : pojawiają sie nie wielkie ogniska korozji w miejscu gdzie zarysowanie doszło do gołej blachy
Firma Jaguar jest jedna z najlepszych i najbardziej znanych firm produkujących samochody sportowe i limuzyny .Modele z serii XJ sa z limuzynami z najwyższej półki , zarówno te stare jak i te najnowsze .
Silnik pomimo pojemności 3.2 litra potrafi zaskoczyć spalaniem ( w trasie mozna zejśc nawet do 10l/100 km gazu i około 9 benzyny ) . W miescie nieco gorzej , ale znosnie 16l do 18l gazu i 14l benzyny .
Automat pracuje bardzo gładko , nie czuć żadnej zmiany biegów , ani ich redkucji . Nie wyobrażam sobie jaguara w manualu .
Kierowanie tym 2 tonowym i 5 metrowym kolosem jest o wiele prostsze i przyjemniejsze niz tymi wszystkimi masówkami jakie teraz robią . Nawet przy 100 km/h mozna wejść w zakręt i wciaż nie ma zednego poślizgu ( oczywiście na suchej nawierzchni )
Zarówno z przodu jak i z tyłu wszystko jest idealnie widoczne , nie ma żadnych problemów na ciasnych uliczkach czy parkingach .
Wewnątrz samochodu znajduja sie wszystko co powinno sie znajdowac w prawdziwej limuzynie ( klimatyzacja dwustrefowa autoamtyczna , tempomat , kontrola trakcji i wiele innych ) fotele sa podgrzewane i regulowane elektrycznie na wysokość ( przynajmniej w moim modelu ) , samochód posiada równiez bardzo dobrej klasy fabryczne radio , takze nie ma sensu szpecenie jego wnetrza innym nie fabrycznym radioodbiornikiem.
W lecie mozna liczyć na bardzo mocną automatyczna klimatyzacje , natomiast w zimie ciepły nawiem jest idealny na zimne poranki i dłuższą podróż.
Przestrzeni dla kierowcy jest na tyle dużo , ze chyba nikt nie może narzekać , dla pasażerów z tyłu jest jej nieco mniej , ale jeśli ten kto siedzi z przodu przesunie fotel , wtedy nawet z tyłu można miec zapas miejsca na nogi.
Po zamknięciu samochodu , wewnątrz nie słychac dosłownie nic.Wyciszenie poprawia jakośc konwersacji z pasażerami i sprzyja dobremu samopoczuciu .
Zużycie paliwa w trasie 10-12L ( LPG ) i 8-11 ( Pb95 ), w mieście sprawa przedstawia sie inaczej ze względu na automat i starej konstrukcji silnik rzędowy 16-25 ( LPG ) i 14-16 ( Pb95 ) w zuzyciu gazu jest duża robiezność w mieście ponieważ uwzgledniłem spalanie gazu w zimie kiedy jest nawet 25l . Ceny przeglądów sa tak jak każdego innego samochodu , naprawy są rzadko ( głównie standardowa wymiana zawieszenia i tulei wachaczy , elektryka jest bezawaryjna )
W porównaniu do obecnych masówek i tych pseudo limuzyn ze stajni Volkswagena , albo pseudo sportówek typu Alfa Romeo . Ten samochód mozna nabyć w bardzo dobrym stanie juz za około 12 tyś i cieszyc sie luksuem na najwyższym poziomie .
Samochód jest praktycznie bezawaryjny . Jesli przychodzi do wymiany sa to z reguły małe i nie drogie części ( np filtr powietrza można nabyc juz za 14 zł a filtr oleju silnikowego od 80 zł )
Samochód jeszcze nigdy mnie nie zawiódł gdzie nie pojechałem ( a jeżdziłem nim nawet po leśnych koleinach i głebokiej wodzie czy błocie ) nie miałem w nim poważnych usterek z wyjatkiem wymiany tulei w wahaczach tylnych co wymagało rozebrania całego tylnego zawieszenia ( ale tuleje byłby oryginalne i po ponad 300000km przebiegu miały prawo sie mocno zlasować )

LPG - zużycie paliwa dla silnika 3.2 24V 200KM 147kW [l/100km]

13,3