Ocena kierowcy - Kia Carens IV Minivan

cbr600@wp.pl, 10 lat temu
Silnik 1.6 GDI 135KM 99kW
Rok produkcji 2013
Kia Carens IV Minivan 1.6 GDI 135KM 99kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Inne : Wnętrze. Miękkie plastiki. Ładnie, cicho, praktycznie. Mnóstwo praktycznych gadżetów jak np. system bezkluczykowy,
Szukałem auta rodzinnego ze szklanym, koniecznie otwieranym dachem i konkurencji brak (ew. Venga, ix20 ale środek aut to inna epoka, Ford Kuga to już ponad 100tys.). Pozostałe kryteria to benzyna (najlepiej wolnossąca)bo Zafira 1.7CDTI z filtrem DPF przyprawiła mnie o siwiznę. Krótsze od kombi, wygodna pozycja tak aby kolana nie były zbyt zgięte a łydka nia opadała w prawo i gniotła w kant deski rozdzielczej. Czujniki parkowania.
Jest elastyczny. Cichutki. Ekonomizer podpowiadający na jakim biegu jechać zaleca 6 już przy 60km/h i daje radę. Wyprzedzanie to koszmar. Takiego muła jeszcze nie ujeżdżałem chyba że służbowe IVECO z ładunkiem. prędkość podróżna na autostradzie 130 - 135 km/h to około 3.5-4 tyś obr./min. (śr. spalanie 7.4L)a max moc osiąga przy ponad 6000. tak wysoko go jeszcze nie kręciłem.
Strasznie krótka jak od golfa I. Właściwie można używać tylko parzystych biegów. 6 zapiąć można przy 60km/h. Wyprzedzanie wymaga redukcji do 4.
Dużo wygodniejsze zawieszenie od Zairy B jednak ciągle twarde, stabilne, bez przechyłów. Bardzo mały promień skrętu jak na takie gabaryty. Wspomaganie sztywnieje ze wzrostem prędkości i we wszystkich 3 trybach nie ma myszkowania przy dużej prędkości.
Kamera cofania i wielkie lusterka ratują widoczność do tyłu. Przy wzroście 186cm nie widzę ani skrawka maski. Na boki widok zasłaniają słupki przednie i wielkie lusterka a te małe okienka-trójkąciki nie wiele dają, piesi i motocykliści bójcie się... Panoramiczny OTWIERANY dach jest super i przekonał mnie do zakupu. Najbardziej podoba się dzieciom ale jazda z wiatrem we włosach prawie jak w kabriolecie.
Nie mam nic do zarzucenia. Wszystko intuicyjnie i pod ręką. Światła ustawiłem na AUTO i "zapomniałem", paski LED są zawsze gdy zapłon, krótkie załącza automat a długie trzeba niestety samemu... Tempomat wymagał przeczytania instrukcji bo działa zupełnie inaczej niż w Oplu ale przekonałem się że sposób koreański jest praktyczniejszy. Jest też ogranicznik przydatny w terenie zabudowanym.
Ogrzewania nie testowałem za to klima dwustrefowa jest lepsza niż jedno (Opel)i klimatyzowany schowek przygotował napoje energetyzujące które ciepłe są niesmaczne (2L Cola też się jeszcze zmieściła).
Dużo miejsca i schowków dla wszystkich. Nic nie gniecie w prawą łydkę co mnie drażni w innych autach. Brakuje regulacji odcinka lędźwiowego ale wysiedziałem 18h bez bólu więc fotele są wygodne. Trochę uwierał mnie zagłówek w potylicę ale mu wybaczam bo to bezpieczniej jak głowa jest zawsze oparta.
W porównaniu do Opla Zafiry to szokująco cicho.
Zero dynamiki w silniku bez wariackich obrotów. Toczę się dostojnie i w trasie mam 7.4 a na mieście litr więcej
Wersja L, otwierany dach panoramiczny, system bezkluczykowy, lakier metalik = 82tyś. PLN Nie chciałem czekać 6 mieś na auto dla tego z ciężkim sercem musiałem zrezygnować z asystenta parkowania (wspomagacz jest zbędny, chodzi o czujniki z przodu), pakietu zimowego i ulubionego koloru
Jak na razie nic się nie zepsuło ale przebieg malutki 3000
Jak na razie nic się nie zepsuło ale przebieg malutki 3000