Ocena kierowcy - Kia Carens IV Minivan

Piotr, 8 lat temu
Silnik 1.6 GDI 135KM 99kW
Rok produkcji 2014
Kia Carens IV Minivan 1.6 GDI 135KM 99kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Szukałem dużego rodzinnego auta. W grę wchodziły auta typu kombi i Van. Ostatecznie wybierałem pomiędzy używaną Mazdą 5 z 2012r. i nową Kią Carens 2014r. Wybór padł na Carensa. Decyzji nie żałuję, auto spisuje się doskonale. Bez najmniejszych problemów w okresie wakacyjnym pomieścił 3 dorosłe osoby i dwójkę dzieci siedzących w fotelikach. Podróżuje się bardzo komfortowo, dalekie trasy nie męczą. Spalanie zadowalające, w mieście około 8L na trasie spokojnie schodzi do 6L.
Patrząc na gabaryty auta i mając świadomość, że pod maską siedzi silnik o pojemności 1,6 GDI wydawało mi się, że auto nie będzie dynamiczne. Po przejechaniu kilku kilometrów ogarnęło mnie miłe zaskoczenie. Silnik bez problemu daje radę, przy wyprzedzaniu łatwo wkręca się na wysokie obroty. Koszt ewentualnej instalacji LPG do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa jest powalający.
Auto zostało wyposażone w 6 stopniową skrzynię biegów. Jest to komfortowe szczególnie na dłuższych trasach. Na 6 biegu czuć, że auto ma jeszcze zapas mocy. Jedyna uwaga jaką mogę mieć dotyczy wstecznego, zdarza się, że nie można lekko go włączyć.
Szukając opinii o tym aucie natrafiłem na komentarze, że "...układ jest mało precyzyjny..., ...nie odkręca kierownicy po zakrętach...". Jako użytkownik tego auta nie mogę potwierdzić wyżej zacytowanych informacji. Auto prowadzi się dobrze, za każdym razem odkręca kierownicę przy wyjściu z zakrętu.
Przedni lewy słupek jak w większości tego typu aut trochę ogranicza widocznosć i trzeba się niekiedy troszkę wychylić by upewnić się czy nie ma pieszego.
Nie mam zastrzeżeń co do rozmieszczenia elementów kokpitu. Wszystkie przełączniki są pod ręką, a te najbardziej przydatne w trakcie jazdy ulokowane są na kierownicy.
Zarówno latem jak i zimą wentylacja sprawdza się świetnie. Plusem jest opcja odszraniani przedniej szyby, bardzo przydana w trakcie jazdy.
Przednie fotele są wygodne, pasażerowie na tylnej kanapie również nie narzekają. Dużym plusem jest to że tylna kanapa składa się z trzech niezależnych foteli, które można ustawić w dowolnej konfiguracji. Oparcie środkowego fotela tylnej kanapy po złożeniu może służyć jako podłokietnik.
Mnie osobiście miło zaskoczyło. Nie słychać nadmiernych hałasów z zewnątrz.
Póki co oprócz paliwa nie poniszę żadnych innych kosztów.
Przed zakupem pokusiłem się o porównanie tego auta do innych nowych aut z tego segmentu i mogę powiedzieć, że stosunek ceny do jakości i oferowanego wyposażenia jest na prawdę dobry.
Mam przejechane 12000 i nie przytrafiła mi się żadna nawet drobna usterka,
Od początku auto jeździ bez żadnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GDI 135KM 99kW [l/100km]

Kia Carens IV Minivan