Ocena kierowcy - Kia Sportage I Standard

Silnik 2.0 i 16V 128KM 94kW
Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Kia Sportage I Standard 2.0 i 16V 128KM 94kW 1994-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Możliwości terenowe w połączeniu komfortu z osobówki. Użytkuję auto w lesie - gdzie zimą i wiosna poruszam się po roztopach, nie jest to co prawda Nissan Patrol czy Suzuki Samurai ale naprawdę daje radę. Jest stosunkowo lekkie, posiada ramę i dobry reduktor - wbrew pozorom nie jest to bulwarówka tylko całkiem porządna terenówka do użytkowania w średnim i trudnym terenie (nie mylić z offroad).
Zawieszenie : wymieniłem na manualne sprzęgiełka - koszt 450 zł i problem się skończył
Karoseria : Musiałem wymienić bak paliwa - oryginalne nie są zbyt dobrze zabezpieczone
Kupiłem te auto przez przypadek, szukałem auta do pracy w lesie ale jednocześnie takiego gdzie spokojnie i bez wstydu mogę podjechać do klientów. Auto na samym początku wydało mi się zbyt delikatne ale to zw względu na fakt iż przywykłem do spartańskich warunków Łady Nivy i UAZ-a -a tu w środku całkiem przyjemna osobówka. Zdziwiłem się pozytywnie jej możliwościami w terenie - auto jest stosunkowo lekkie, posiada ramę, reduktor i nieźle spasowane przeniesienie napędu - do tego spory wykrzyż kół. Na wiosnę bez żadnych przeróbek pojechałem do lasu - po roztopach, błoto piach, woda sięgająca do progów auta - wszędzie wjechałem a co najważniejsze wyjechałem :). Auto pakowne, spory bagażnik, dobra widoczność w środku - wykonane z przyzwoitych materiałów. Teraz wady: zaraz po zakupie wziąłem auto na podnośnik, rama zdrowa i gruba - ale blachy takie sobie, konieczna więc była natychmiastowa ingerencja (czyszczenie + konserwacja), bak do wymiany + konserwacja, wymiana przednich sprzęgiełek na manualne - zdecydowanie trwalsze (nie duży koszt a zapomina się o usterkach przedniego napędu w terenie.). Standardowo wymiana filtrów, płynów. Auto mam ponad 5 lat - zrobiłem nim około 160tyś i zostanie już ze mną do końca - za nieduże pieniądze mam fajne autko radzące sobie w terenie i nieźle wyglądające. Osoby które piszą niepochlebne opinie na temat tego auta prawdopodobnie kupili dorżnięte egzemplarze - lub kupili i o nie nie dbali. Osobiście oprócz napraw które wymieniłem i normalnej codziennej eksploatacji nie zauważyłem jakiejś usterkowości tego modelu - wręcz przeciwnie w porównaniu do Nissana Terano 2, którego posiadałem zapominam o naprawach a koszt wymiany poszczególnych części jest śmiesznie niski.
Bardzo fajna kultura pracy we wszystkich zakresach
Zwłaszcza terenowa dobrze spasowana, co do zwykłej trochę brakuje przełożenia przy szybkiej jeździe.
W terenie super, na szosie dobrze - konieczna wymiana sprzęgiełek na manualne jeśli dużo poruszamy się w trudnym terenie.
Wysoko się siedzi - sprawia wrażenie że jedziemy jak w busie - z tą różnica że doskonale widać na boki. Doskonała.
wszystko na swoim miejscu, deska rozdzielcza czytelna, przyciski proste,.
normalnie, nie paruje.
(mam 190cm wzrostu) - również dla pasażerów,
Szału nie ma lecz nawet przy dużej prędkości nie trzeba do siebie krzyczeć, wszystko zależy od opon.
Bezawaryjne, ceny części śmiesznie niskie,
W porównaniu z konkurencja bije je na głowę - za swoją KIA zapłaciłem około 12000 zł, mam klimę, pełną elektrykę, gaz, welurową tapicerkę - rama, reduktor, dzielna w terenie - czego chcieć więcej?
Typowa eksploatacja, włączniki od elektrycznych szyb zdarzyło się że przestały działać, rozszczelniła się klimatyzacja - musiałem nabijać.
Jak na razie nie dotknęły mnie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 128KM 94kW [l/100km]

9,7