Ocena kierowcy - Kia Sportage IV SUV

Paweł, 7 lat temu
Silnik 1.6 T-GDI 177KM 130kW
Rok produkcji 2016
Kia Sportage IV SUV 1.6 T-GDI 177KM 130kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Każdemu kto ma wątpliwości co do jakości tego modelu proponuję jazdę próbną innymi modelami z segmentu. Ja jeździłem VW, Nissanem, Mazdą i Toyotą. Naprawdę porównajcie odczucia z jazdy, komfort, dynamikę i wyciszenie. Nie jest to jakieś zamiłowanie do marki bo mamy też inne pod domem (bardziej wyrafinowane) ale coś w tym jest. Auto podczas jazdy sprawia wrażenie bardziej solidnego niż wygląda i mam nadzieję , że tak faktycznie jest.
Nie mam żadnych zastrzeżeń, silnik jest bardzo cichy. Zaskoczył dynamiką, nie tylko mnie ale i kumpla , który ma naprawdę mocnego diesla o podobnej mocy. Auto wyrywa do przodu i nie jest to subtelne przyspieszenie.
Żadnych problemów, żadnych przycięć i haczenia biegów. Trochę krótki drugi bieg, ale można się przyzwyczaić. Jadąc na trzecim biegu, wciskając gaz powyżej 2,5 tys. czuć zryw i kolejny powyżej 3,5 tys - po prostu jedzie jak trzeba i wyprzedzanie nie stanowi żadnego problemu. Na jazdach próbnych jeździłem automatem i muszę stwierdzić raczej obiektywnie, że manualna skrzynia daje więcej pewności.
Twardy, może nawet trochę za twardy, 19-tki dają się we znaki, właśnie dziś zaliczyłem chyba największą dziurę w mieście i szczerze mówiąc zmartwiłem się bo huk był taki, że żona od razu stwierdziła - i h.., po feldze. Na szczęście nic się nie stało, felga prosta. Auto nie straciło na geometrii zawieszenia - znaczy twarde jest i to dosłownie:) To był też impuls aby napisać opinię... W zakrętach super, jak po szynach. Na trasie też super. Po mieście trochę czuć koleiny (ściąga przy małych prędkościach) ale to chyba przez profil i szerokość opony.
Do przodu ok, do tyłu super, kamera cofania bardzo pomocna. Przy prawym skręcie mała widoczność w prawo. Mam wrażenie, że przy prawo-skręcie mógłbym nie zauważyć małego dziecka wchodzącego na pasy.
Doskonale, w zasadzie wszystko jest pod ręką i nie ma się do czego przyczepić ale... Tylne fotele można złożyć jednym pociągnięciem lecz nie z bagażnika. Mogliby to poprawić. Tylko jedna szyba sekwencyjna, taki mały skandal w aucie tej klasy - tym bardziej, że to tylko jeden przekaźnik więcej - za to daję minus jak autostrada. Aha i można stracić paznokcie przesuwając podłokietnik do tyłu - panowie z salonów - jak nie wierzycie to sprawdźcie, podłokietnik w dłoń i ostro do tyłu i po paznokciach:)
Szyba przednia odparowywana automatycznie, jonizator, klimatyzacja automatyczna bardzo wydajna - przód i tył. Grzeje i wentyluje tyłek, kierownica podgrzewana - czy można chcieć coś więcej?
Zarówno z przodu jak i z tyłu miejsca pod dostatkiem.
Cicho - zarówno silnik, trakcja jak i opływające powietrze. Mam wrażenie , że bije konkurencję na głowę.
Na razie nie mogę stwierdzić czy jest drogo czy tanio. Oleju nie bierze, pali tyle ile się wciśnie. Opony drogie (właśnie zimówki kupuję) ale wiedziałem, że tak będzie - świadomy zakup.
Tu nie ma co porównywać, widziałem posty od konkurencji, że chyba zwariowali z tą ceną, że konkurencja daje więcej, że jakość nie ta... A ja powtarzam - ***** w troki i na jazdy próbne. Do salonów i po oferty - później wieczorkiem kartka, proszę porównać i policzyć.
To chyba za mały przebieg jest... na usterki:)
No nic, chyba, że ta dziura, którą zaliczyłem coś obnaży... ale już pobieżnie widzę, że twarda sztuka.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 T-GDI 177KM 130kW [l/100km]

Kia Sportage IV SUV