Ocena kierowcy - Kia Sportage IV SUV Facelifting

Ibrahim, 5 lat temu
Silnik 1.6 GDI 132KM 97kW
Rok produkcji 2018
Kia Sportage IV SUV Facelifting 1.6 GDI 132KM 97kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie jest znacznie bardziej komfortowe, a zarazem sportowe niż w Tucsonie co mnie bardzo zaskoczyło.
Inne : System multimedialny z apple CarPlay. Brakuje tylko sterowania głosem - co w Tucsonie jest standardem.
Poszukiwałem auta w cenie do około 80 tys złotych i myśle, że jest to najbardziej uniwersalny wybór w tej cenie. W tej ocenie będę często odnosił się do Hyundaia Tucsona z roku 2017, który jest też jednym z aut w mojej rodzinie. Opinia dotyczy wersji M z pakietem SMT.
Silnik niezawodny bez turbin. Dobra propozycja do miasta dla osób, które szukają równowagi pomiędzy niskim spalaniem w mieście (realnym wynikiem w normalnej jeździe miejskiej jest około 8 l), a dynamiką pozwalającą w mieście na spokojną jazdę. Po wkręceniu na około 2.5 tys. obrotów, auto dynamiczne - choć wciąż nie jest to demon prędkości.
Wszystkie biegi wchodzą precyzyjnie. Nie zdarzają się jakiekolwiek szarpania. Jedyne do czego trzeba się przyzwyczaić - ale to samo jest w Tucsonie - to sugerowane bardzo szybkie zmiany biegów.
Układ precyzyjny, a jednocześnie pozwala kierowcy na zachowanie odrobiny komfortu i luzu na drodze. Wydaje mi się, że układ bardzo przypomina układ jezdny w Hyundaiu Tucson w trybie sport. Duża zmiana na plus w porównaniu do Sportage poprzednich generacji.
Tył i bok cudo. Od początku średnio podoba mi się pas przedni auta, niemniej z czasem coraz bardziej przekonuje się do niego.
Duże lusterka i kamera cofania ułatwiają codzienne życie. W pozostałym zakresie widoczność wydaje się dobra.
Genialna ergonomia. Początkowo obawiałem się, że w związku z centralnym wyświetlaczem dotykowym wszystko będzie trzeba robić przez ów wyświetlacz, jednak KIA nie zapomniała zostawić kilku najważniejszych przycisków, które pozwalają sterować najważniejszymi funkcjami auta bez odrywania wzroku. Dodatkowo materiały wykorzystane w środku - zwłaszcza wokół deski rozdzielczej - są jak dla mnie rewelacyjne.
Standard. W zimie - gdy auto stoi na dworze - silnik potrzebuje około 4-5 minut jazdy, aby klimatyzacja załapała odpowiednią temperaturę. Poza tym nie mam zastrzeżeń. Wydaje mi się, że podział na strefy jest wydajniejszy niż w Tucsonie, gdzie zróżnicowanie temperatur w obu strefach nie było aż tak widoczne.
Auto jest ogromne jak za tą cenę. Spokojnie można pojechać w większą podróż z rodziną. W porównaniu do Tucsona myślę, że bagażnik jest nieco niższy (wysokość pomiędzy roletą, a podłogą bagażnika) - choć dłuższy (długość pomiędzy fotelami, a klapą bagażnika)
Nie rozumiem skąd niektóre komentarze mówiące o głośnym Sportage. W środku naprawdę panuje bardzo duża cisza. Wyciszenie jest na bardzo wysokim poziomie - jest na pewno ciszej niż w Tucsonie, czy w innych autach, które mam przyjemność dość często używać, jak np. Honda Civic, Mazda 6, czy Mercedes GLK.
W standardzie 7 letnia gwarancja więc nie ma czego się bać. W wielu salonach z łatwością można było wynegocjować darmowe przeglądy. Nie można też zapominać, że ten samochód z silnikiem 1.6 gdi (czyli bez turbiny) wymaga jedynie przeglądu co 2 lata. Dodatkowo niewątpliwym atutem auta jest jego spalanie, które - w moim przypadku (jazda 95% miasto w godzinach szczytu przy mocniejszej nodze) - wynosi średnio maksymalnie 9.0 l.
Najlepsze auto w tej cenie. Oczywiście można kupić w tej cenie nowe auta, które są znacznie lepiej wyposażone - np. seat leon, czy fiat 500 x - ale są to auta znacznie mniejsze, zaś w samym Sportage trudno znaleźć rzeczy, których naprawdę brakuje do codziennej jazdy. Fajną i rzeczywiście przydatną rzeczą jest wyposażenie auta w system apple carplay i android auto, które pozwalają korzystać z nawigacji wbudowanych w telefonie przez system multimedialny auta.
Na chwile obecną brak.
Na chwile obecną brak.