Ocena kierowcy - Mazda 3 III Hatchback Facelifting

Olek, 5 lat temu
Silnik 2.0 SKYACTIV-G 120KM 88kW
Rok produkcji 2018
Mazda 3 III Hatchback Facelifting 2.0 SKYACTIV-G 120KM 88kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Mam to auto już 2 miesięcy i przejechałem już prawie 3000 km. I generalnie jestem zadowolony. Bardzo ładnie wygląda i przyciąga wzrok. Bardzo ładne wnętrze, i wciąż nowoczesne, chociaż model jest 2013 roku. Wystarczająca miejsca w środku jak dla średniej klasy, bagażnik również jest średnich wymiarów. Jedyne auto na rynku które jeszcze nie ma "downsize" silnika, a ma trwały i mocny 2.0, przy tym z bardzo, a jak dla 2.0 nawet bardzo dobrym i niskim spalaniem. W rankingach TUV Mazda 3 generalnie zawsze jest w TOPie niezawodności, mam nadzieje ze tak i będzie u mnie, to był jeden z powodów dla czego kupiłem to auto. Również Mazdy jak i inne Japończyki bardzo dobrze trzymają cenę. Może w salonie nie dostaniesz takich rabatów jak na Francuzów, a generalnie to nie dostaniesz żadnych rabatów, bo taka jest polityka tej marki, ale za kilka lat francuz straci 60% wartości, a Japończyk tylko 30-40%.
Bardzo równo i cicho pracuje, bardzo mało pali, i przy tym dobrze się rozpędza. Wszędzie jest napisane ze ma 120 koni, ale na hamowni zawsze pokazuje około 140+/-. Wiec jedzie się bardzo dobrze, a za około 1000 zl można zrobić chipa i mieć 165-180 koni.
Krotkę skoki, krotki lewarek, cicho pracuje, biegi wchodzą z lekkim oporem, co daje wrażenie "sportowej" skrzyni.
Zawieszenie nie jest za sztywne, ale dobrze sie trzyma drogi. Dobrze tłumi nierówności, generalnie jest OK. Nie jest super komfortowo, i nie jest super twardo. Średniej twardości zawieszenie, które dale możliwość szybko pokonywać zakręty.
Na razie jest OK, auto będzie stalo w ciepłym garażu, wiec muszle ze za 5 lat nie zardzewieje. Dodatkowo od razu po zakupie zabezpieczyłem lakier powłoka ceramiczna. Mam lakier Premium, kolor "Red soul" Który jest o 50% grubszy od zwykłego, tak pokazuje miernik lakieru.
Jest OK. Trochę długa maska, ale za to jaki wygląd! Z tylu mam czujniki, i za 160 zł można zamówić kamerkę z Ali, która montuje się za 15 minut, i Mazda już przygotowała wszystkie kolektory w klapie pod to. Plug and Play :)
Wszytko pod ręką, przyzwyczaiłem się bardzo szybko. Kiedy wcześniej jeździłem na kilku niemieckich autach, to po przesiadce na francuza, bardzo długo się nie mogłem przyzwyczaić, późnej znowu było auto niemieckie, i po nim Mazda, do której już szybko przyzwyczaiłem się. Pokrętło multimedia jak w BMW, za 250zl na Allegro można kupić kartę SD i mieć fabryczna nawigacje, Mazda znowu wszystko przewidziała, wszystko jest, tylko wstawić kartę i cieszyć się.
Klima chłodzi, może pracować cicho i przy tym wydajnie. Nie słychać żeby jakoś mocno obciążała silnik, również spalanie prawie nie rośnie. Ogrzewanie działa, szybko się nagrzewa. Do tego mam podgrzewanie fotele i kierownice, to ma być super. Szyba odparowuje szybko. Niestety nie ma nawiewów na tylne miejsca.
Jest OK, mamy z zona 175 cm wzrostu i jest dużo miejsca z przodu. Z tylu również 2 osoby mogą komfortowo podróżować. Jest podłokietnik. Łatwo znaleźć wygodne miejsce za kierownica.
O tutaj jest problem.... I to jest największą wada tego auta. Miałem Audi, Forda, Opla, Renault, i wszędzie było ciszej niż w Mazdzie. Na letnich oponach do 120 km/h jeszcze jest OK, dalej trochy głośno. Na zimówkach Pirelli, już od 80 km/h czuć opony, a na 100 km/h robi się głośno. Może poprzednie auta byli dobrze wyciszone, bo byli w topowych wyposażeniach, Audi S-line, Ford Titanium, Opel Cosmo i w nich było bardzo cicho. I w porównaniu jest tak złe, z może mam zbyt czujne ucho, a może jest naprawdę kiepsko... Zastanawiam się nad zrobieniem dodatkowego wyciszenia.
Na razie tylko paliwo, płyn do spryskiwaczy, i myjnie. Powinno być OK, przeglądy nie są kosmicznie drogie. Przegląd raz w rok albo 20 000 km. Ale osobiście robiąc około 16000-20000 km rocznie, będę wymieniać olej co 6 miesięcy (albo co 8000-10000 km). Dla silnika tak ciasno spasowanego potrzebny jest dobrzy i świeży olej. Trzeba dbać o swoje auto i auto będzie ci służyć długo i niezawodnie. Spalanie jest niskie. Wiec generalnie nie powinno się dużo wydawać na utrzymanie tego auta.
Cena jest jedna z najwyższych w klasie średniej, nie biorąc pod uwagę Audi/Mercedes/BMW. Za taka cenę dostajesz ładne auto, których nie ma zbyt dużo na drogach, które mało pali, dobrze jedzie, mało traci w cenie, i jest niezawodne. A jeżeli zrobić dodatkowe wyciszenie i tym samum usunąć największą wadę tego auta, to będzie to prawie idealne auto :)
Zadnych
Zadnych