Ocena kierowcy - Mercedes Citan I Tourer Długi

Szczery, 5 lat temu
Silnik 109 CDI 90KM 66kW
Rok produkcji 2014
Mercedes Citan I Tourer Długi 109 CDI 90KM 66kW 2014-2016 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Nie za twarde, nie za miękkie, nawet załadowany przyjemnie się prowadzi (poza odczuwalnym brakiem mocy)
Układ hamulcowy
Przeniesienie napędu
Jednym słowem nie polecam, przy 90 tyś padło sprzęgło, przy 130 tyś turbina i egr wpompowały olej z silnika prosto do dpf. Rezultat? 7K w plecy. Teraz skrzynia wyje przy prędkości 120-140km/h, więc albo wolniej albo szybciej, spalanie na autostradzie przy 140 - 8,6 litra (praktycznie na pusto). Posiadam wersję MIXTO tj. 5 osób + paleta, kosztem przestrzeni bagażowej zrezygnowano z miejsca na tylnej kanapie, mam 190cm i za mną nie zmieści się nawet małe dziecko. Jak dla mnie to Mercedes strzelił sobie w obie stopy i pięty jednocześnie.
Jedyny plus to cicha praca na niskich obrotach.
Do miasta i poza może być, natomiast na autostradzie to tragedia, przy prędkości 140 km/h wskazówka obrotów wchodzi na czerwone pole. Odbija się to na spalaniu i hałasie w środku.
Dość precyzyjny, moc wspomagania jest ok.
Skrzypi i jęczy niezależnie czy jest pusty czy załadowany.
Dość duże lusterka, ale przy pakowaniu przeszkadzają blachy zamiast okien w trzecim rzędzie.
Tylko jeden schowek na drobiazgi, nawet nie ma gdzie odłożyć telefon. Schowek pasażera jest dziwnie wyprofilowany, ciężko cokolwiek tam schować. Uchwyt na kubek ma głupie wycięcie i przy hamowaniu kubek termiczny z kawą przewraca się do przodu, na szczęście kubki ze stacji benzynowych trzyma lepiej.
Klima mało wydajna, w upały trzeba mieć ustawioną na trzecim z czterech biegów. W zimie silnik długo się nagrzewa, ale ogrzewanie ma elektryczne wspomaganie, które zauważalnie przygasa światła.
Pisałem już wcześniej, że miejsca brak, no chyba że jedziemy we dwóch z przodu i miejsce na tylnej kanapie nas nie interesuje. Po złożeniu kanapy nie można maksymalnie odsunąć foteli do tyłu, będzie to przeszkadzało wysokim osobom.
Silnik przy wyższych obrotach wydaje nieprzyjemne dźwięki, kabina jest słabo wyciszona i jazda z prędkością 100km/h już jest męcząca.
Brak słów
Za te pieniądze zdecydowanie można mieć bardziej przemyślany samochód.
Brak - znalazłem jeden plus
Dużo i drogo, turbo, sprzęgło, egr, dpf, skrzynia biegów.

On - zużycie paliwa dla silnika 109 CDI 90KM 66kW [l/100km]

8,2