Ocena kierowcy - Mercedes GLK Off-roader

Elc, 8 lat temu
Silnik 2.1 220 CDI 4MATIC 170KM 125kW
Rok produkcji 2010
Mercedes GLK Off-roader 2.1 220 CDI 4MATIC 170KM 125kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Ogólna ocena jak najbardziej pozytywna, GLK to dobre auto. Ma dobre opinie, mało awaryjne i solidnie wykonane. Natomiast brakuję mu miejsca, bagażnika, silnika R6 lub V6 (w moim przypadku). Wnętrze jest na dość wysokim poziomie wykończenia. Niemniej następnym razem będę wracał do większych suvów.
Silnik jak na R4 i 170KM przy 1800kg sprawnie porusza to auto. Spalanie mam na poziomie 6-7l trasa 8-9l miasto. Średnio z przewagą miasta jest to 8l. Całkiem oszczędnie. Lepszy zdecydowanie byłby 320CDI, nie tylko z uwago na moc i moment, ale głównie na dźwięk silnika i kulturę pracy. Mnie też dopadł downsizing i przesiadłem się z rzędowej 5 i rzędowej 6 na R4 i to jest mocno irytujące.
Skrzynia to automat 7G, biegi zmienia szybko, nieodczuwalnie i bez żadnych problemów. Tryb pracy Comfort i Sport, nie ma potrzeby przełączania jej w tryb manualny. Wymiana oleju co 60 tys. km i o tym trzeba w tych skrzyniach pamiętać.
Auto dobrze się trzyma drogi w zakrętach, szczególnie w porównaniu z moim poprzednim autem, czyli Volvo XC90, świetnie się prowadzi jak na suva. Ale niestety jest to tzw. "taczka", pod względem komfortu dwie klasy niżej od XC90. Felgi też swoje robią, bo mam 235/50/19.
Kwadratowy kształt nadwozia sprawia, że widoczność w każdą stronę jest doskonała, brak problemów z parkowaniem, czujniki są przód i tył. Doskonałe lampy bi ksenonowe z doświetlaniem zakrętów, inteligentne same regulują zasięg światła np. na autostradzie.
W zasadzie większych zastrzeżeń nie mam, ale jeździłem już wcześniej Mercedesem i zdążyłem się przyzwyczaić. Jedyny minus za nielogiczne użycie pokrętła do sterowania mediami. Przełączenie pokrętła w lewo i prawo i ta sama funkcja przez obracanie, a tu powinna być regulacja głośności radia, więc żeby dać głośniej trzeba oderwać rękę z pokrętła. Brak mi niestety pamięci foteli.
Działa jak powinno, 3-strefowa klimatyzacja.
Hm... ciężko mi określić, jest wygodnie, ale tylko ok, żadnych superlatyw. Z przodu miejsca wystarczająco, z tyło ciaśniej, 2 dzieci ma wygodnie, ale bagażnik jest zdecydowanie najsłabszym punktem, jest za mały. Niby ma 450l, ale w Volvo (które niby też miało ok. 450l) bagażnik był chyba bez przesady 2 razy większy. Brakuję mi też ławeczki z dzielonej tylnej klapy jaka była w XC90. Za to ma elektrycznie otwieranie klapy bagażnika i to jest świetna sprawa.
Bardzo dobre, silnika prawie nie słychać, żadnych drgań, tutaj rewelacja.
Niskie spalanie powoduję oszczędności, co przy 30 tys.km rocznie ma znaczenie. Trzeba się liczyć też z tym, że komplet opon to 2-2,5 tys.zł., auto jest prawie nowe, więc przynajmniej nie powinno być awaryjne.
Cena jak na swoją klasę jest dość spora, podobna do poziomu X3. Za to otrzymujemy auto świetnie wykończone bardzo dobrymi materiałami.
Narazie żadnych.
Żadnych, za mały przebieg.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.1 220 CDI 4MATIC 170KM 125kW [l/100km]

7,4