Ocena kierowcy - Mercedes SLK R171 Roadster

bengi, 11 lat temu
Silnik 3.5 V6 (350) 272KM 200kW
Rok produkcji 2004
Mercedes SLK R171 Roadster 3.5 V6 (350) 272KM 200kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik to całkiem niezły potworek dający wiele frajdy z jazdy.
Bardzo, ale to bardzo polecam samochód wszelkim kierowcom i kierowniczkom, którzy myślą o kabriolecie z twardym (metalowym) składanym dachem. Można znaleźć naprawdę świetne egzemplarze w przyzwoitej cenie, a satysfakcja z jazdy oraz wrażenia - po prostu bezcenne.
3,5 V6 jest bardzo wdzięcznym motorem. 272 KM, 350 Nm oraz 5.5s do 100 powinny zadowolić większość kierowców - mnie zadowala w zupełności. W połączeniu z automatem bardzo sprawnie przemieszcza tą 1,5 tonową kupę żelastwa. Od 1500 obrotów ładnie się zbiera, a przy 6500 RPM przepięknie warczy. Tutaj dodam, że na niskich obrotach układ wydechowy pracuje bardzo cicho. Dopiero od 2500 RPM słychać lekki pomruk tłumika przechodzący w coraz silniejsze warczenie. Jednym słowem przy cywilnej jeździe nie buczy jak niektóre \"tuningowane\" wozy, a kiedy wciśniemy mocniej pedał gazu pokazuje sportowy charakter.
Automatyczna skrzynia jest bardzo dobra. Przy lekkim operowaniu gazem zmienia biegi przy 1800-2200 RPM, natomiast jak chcemy jechać bardziej zadziornie - wystarczy po prostu mocniej wciskać gaz, wtedy \"podciąga\" do około 4K. Jest jeszcze pewna wisienka na torcie w postaci funkcji \"kick down\", polega ona na tym że kiedy wciśniemy gaz do oporu (szczególnie ostatni centymetr) bieg jest redukowany o 1 lub 2 przełożenia (w zależności od prędkości) i silnik rozkręca się do 6500 RPM (i tak na każdym następnym biegu podciąga do 6500). To jest coś pięknego :) niesamowita frajda z jazdy - autko pokazuje na co go naprawdę stać (oj przydałby się AWD)
Tutaj jest bardzo OK. W mieście bez problemu parkujemy, z kolei przy szybszych trasach mocno \"klei\" się drogi. Tutaj inżynierowie spędzili chyba większość czasu - w końcu to roadster i przyjemność z prowadzenia ma być gwarantowana. Na początku kierownica wydawała mi się zbyt \"ociężała\" (byłem przyzwyczajony do bardzo lekkiego poruszania kółkiem w Seacie Leonie 1P, a tutaj dużo ciężej), ale przy szybszej jeździe jest OK i teraz to już mi nie przeszkadza - chyba kwestia przyzwyczajenia.
Jeżeli chodzi o przód i boki - jest jak najbardziej OK, ale tył kiepsko: otwierany dach, wiatrołap i sama sportowa sylwetka robią swoje. Mi osobiście nie przeszkadza parkowanie na czujniki/lusterka. Ot - coś za coś ;) Daję 4, bo jak na tego typu samochód jest nieźle, ale zawsze może być lepiej.
Bez zarzutu. Mimo braku dotykowego ekranu i mnóstwa przycisków (to jeszcze czasy sprzed iDrive itp) jest przejrzyście i funkcjonalnie. Jeżeli chodzi o pozycję. Dla mnie (176 cm) jest OK i jeszcze sporo można by odsunąć fotel. Dla znajomego o wzroście 185 też jest OK, jednak powyżej to już kwestia do osobistego sprawdzenia (głowa może wystawać przy otwartym dachu ;) ). Co warte jeszcze wspomnienia, to że przy otwartym dachu wieje tak samo (stosunkowo słabo) przy 80km/h jak przy 200km/h co bardzo ważne jeżeli dużo jeździmy z otwartym dachem.
Chłodzi, grzeje - ot i cała filozofia. Jak na tak małą kabinę czasem w deszczowe jesienne wieczory zdarzy się mgiełka na przedniej szybie, ale funkcja odparowania (uruchamia szybszy wiatrak tylko na szybę) radzi sobie z problemem bez potrzeby ingerencji irchą. Na specjalną pochwałę zasługuje system AirScarf (ogrzewanie karku). Wspomnę jedynie, że przy słonecznej pogodzie da się jeździć komfortowo przy 14 stopniach Celsjusza - nic więcej nie trzeba chyba dodawać. Warto poszukać egzemplarza z tym dodatkiem, bo w naszym klimacie wydłuża sezon na otwarty dach o co najmniej półtora miesiąca.
Wyżej wspomniałem o miejscu za kierownicą, tutaj dodam jedynie, że ogólne wrażenie jest na bardzo duży plus. Dużo miejsca z przodu jak i po bokach, sporo schowków, bagażnik jak na składany metalowy dach jest całkiem OK. Nie można oczywiście oczekiwać tego co w segmencie E (limuzyny) ale przecież nie po to jest ten samochód.
Tutaj należą się słowa pochwały dla ekipy z Mercedesa. Mimo otwieranego dachu wewnątrz jest bardzo cicho kiedy jest zamknięty. Z otwartym dachem można rozmawiać nawet przy prędkości 220km/h (trochę głośniej niż normalnie, ale da się ;) ). Pęd powietrza nie sprawia problemu, wręcz przeciwnie - przecież po to mamy otwierany dach :]
Jeżdżę około 30 tys. km rocznie więc sporo zastanawiałem się nad zakupem 3.5 V6. Na szczęście nie jest źle, zakładając że mniej więcej znam podstawy ekonomicznej jazdy. 10,5 litrów/100km przy obrotach utrzymywanych 2000-3000 RMP (czyli już można mieć satysfakcję z jazdy) na odcinkach 30 kilometrowych 50% miasto/ 50%trasa jest wg mnie bardzo dobrym wynikiem jak na auto z 272 KM pod maską. O dziwo jest to tyle ile podaje producent (spalanie średnie 10,6 l). Przy długich trasach ciężko mi jest zejść poniżej 9 litrów (pewnie trzeba by nie przekraczać 100 km/h aby osiągnąć fabryczne 7.8) natomiast na autostradzie przy prędkości 160 km/h pali około 10.4 (wszystkie wartości mierzone podczas tankowania, choć fakt faktem, że komputer pokazuje to samo) W zimie, jeżdżąc tylko w mieście spala około 13-14. Oczywiście jeżeli poniesie nas ułańska fantazja, to i 17 łyknie, natomiast jak opisałem powyżej jak na stosunek mocy/masy spalanie jest bardzo dobre.
Oczywiście tutaj mam na myśli tylko 2nd hand - nowy samochód tego typu to caaałkiem inna bajka. Wartość którą dostajemy za niezbyt wygórowaną cenę (w 2012 roku 50k PLN za autko 3,5 V6, z nawigacją, nagłośnieniem Harman-Kardon itp z 2004 roku) jest po prostu oszałamiająca. Jakość wykonania i ogólna prezencja samochodu jest warta tych 50k - ot po prostu.
Zrobiłem co prawda na razie tylko 7 tys km, ale jak na razie nic się nie zepsuło (poza koniecznością przeczyszczenia układu dolotowego i kilku błędów katalizatora ale to bzdet - znajomy mechanik zrobił mi to w cenie przeglądu).
Jak na razie odpukać nic. Te autka mają raczej małe przebiegi, więc przy tym silniku oraz ogólnie układzie przeniesienia napędu można oczekiwać spokojnej jazdy przez wiele km - nawet jeżeli kupimy egzemplarz z początku produkcji tego modelu. Oczywiście wiele zależy czy nie trafimy na auto z \"przeżyciami\" oraz od stylu naszej jazdy ale to inna dyskusja. Oczywiście w przypadku tego typu samochodów bezcenny może okazać dobry znajomy mechanik, który zna się na rzeczy i nie będzie zdzierał za podłączenie komputera ;)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.5 V6 (350) 272KM 200kW [l/100km]

9,4