Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

grezur, 14 lat temu
Silnik 1.0 12V ECOTEC 54KM 40kW
Rok produkcji 1998
Opel Corsa B Hatchback 1.0 12V ECOTEC 54KM 40kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Rozmiary. Tam gdzie inni się nie mieszczą ja zawsze zaparkuję. To jest bardzo duży plus tego auta, który w mieście nabiera znaczenia.
Karoseria : Rdza. Małe ale denerwujące punkty korozji
Silnik : Zawór EGR który się zapycha. Trzeba wyczyścić i zaślepić żeby mieć spokój. Nowy w ASO kosztuje 700zł. Bardzo głośny, niewyważony. Ogólnie nieciekawa jednostka napędowa. Zdecydowanie wolę 4 cylindry.
Układ elektryczny : Elektryczne wspomaganie z czasem się przestawia i ciągnie auto w lewo. Tylko przy mniejszych prędkościach. Na trasie jest w porządku.
Za całokształt stawiam 3. Typowy średniak. Kilka denerwujących drobiazgów ale też kilka zalet. Nic poniżej przeciętnej ale też nic ponad przeciętną. Dobry do miasta ale w trasie niewygodny, kiepsko wyciszony i niestabilny. Przyspieszeniem też nie grzeszy.
55KM to za mało. W mieście wystarcza ale w trasie po prostu nie daje rady. A jeśli zapakujemy się w 4 osoby + bagaż to o szybkim wyprzedzeniu czegoś dłuższego możemy zapomnieć. Jeśli chodzi o elastyczność to wyraźnego kopa dostaje dopiero przy 4000 obr. Szybciej jak 120 nie ma sensu jechać ze względu na ekonomię, tym bardziej że Vmax to 145km/h.
5 biegów to w sam raz do tego silnika. Biegi wchodzą raczej bezproblemowo ale czasem są problemy z 1 i wsteczny czasem zgrzytnie. Jak dla mnie zbyt duży skok lewarka.
Układ kierowniczy średnio precyzyjny z elektrycznym wspomaganiem. Troszkę zbyt słabo wspomaga przy kręceniu na parkingu a czym szersze opony tym ciężej. Prowadzi się poprawnie ale bez rewelacji. Mimo dość dużego rozstawu kół przy większych prędkościach jest bardzo niestabilny. Brakuje mu masy. Mały rozstaw osi przesądza, że podskakuje na drodze jak piłeczka do ping-ponga.
Nie można narzekać. Wąskie słupki przednie, dobra widoczność w obie strony i tył kończący się zaraz za tylną szybą - zaparkujemy wszędzie :). Jednak lusterka manualne dla osoby mojego wzrostu (185cm) to porażka. Może dlatego że nieoryginalne, ale nigdy nie mogę ich ustawić tak jak bym chciał.
Wszystko na swoim miejscu. Kilka typowych rozwiązań Opla do których trzeba się przyzwyczaić, ale jeśli już to zrobimy to obsłużymy wszystko z zamkniętymi oczami.
Wentylator głośniejszy niż wydajniejszy. 1 bieg zbyt słaby a 2 zbyt głośny. Przydałby się pośredni między 1 i 2. Na 4 biegu latem hałas jak w odrzutowcu a nic nie daje jeśli nie mamy klimatyzacji. Na ogrzewanie nie można narzekać. Silnik nagrzewa się w 10 minut nawet w duże mrozy. Jednak szyby bardzo często parują.
Średnio. Nie jest bardzo mało ale też przesadnie dużo. Mam 185 cm wzrostu i przy najniższym położeniu fotela kierowcy brakuje mi 3-5cm do dachu. Fotel kierowcy jak dla mnie jest niewygodny. Zbyt płaski, płytki i twardy. Jeśli z przodu siedzi wysoki kierowca to z tyłu jest raczej mało miejsca. Jeśli posadzimy z tyłu 2 większe osoby to o 3 w środku możemy zapomnieć. Mnie po ok 100km w trasie zaczynają boleć plecy w okolicy odcinka lędźwiowego. W Lagunie mam ten ból dopiero po przejechaniu 400-500km. Środkowy pas na tylnej kanapie to porażka - mogłoby go w ogóle nie być.
Bardzo kiepsko wyciszony. Przy 60km/h jest tak głośno jak np. w Lagunie przy 120km/h. Pomijam silnik który kulturą pracy nie grzeszy - jest jeszcze w miarę wyciszony. Za to drzwi nie mają żadnego ale to ŻADNEGO wyciszenia. Po prostu blacha, puste pudło które jeszcze potęguje wszystkie odgłosy i 3 mm grubości boczek.
Spalanie 7l/100km w mieście i 5l/100km w trasie. Niedużo, ale bardzo mała moc i słaba elastyczność - coś za coś. Ceny części zamiennych nie są wysokie.
Małe autko z małymi usterkami i kilkoma plusami za rozsądną cenę. Ale jak już pisałem wcześniej - raczej do miasta, na zakupy czy po dzieci do szkoły. Na większe wyjazdy zbyt mało miejsca, zbyt niewygodne fotele, za mały bagażnik i niski poziom bezpieczeństwa. Co z tego że jest ABS i poduszki powietrzne, skoro składa się jak puszka po Coli.
Bardzo dużo denerwujących drobiazgów we wnętrzu. Skrzypiące plastiki, wypadające zaślepki, skrzypiący fotel, przepalone żarówki w podświetleniu konsoli do których bardzo trudno się odstać. W mechanice niewiele lepiej. Da się z tym żyć ale jednak nie lubię kiedy coś nie działa tak jak powinno. Naprawiałem na własną rękę elektryczne wspomaganie (EPS), czyściłem i zaślepiałem zawór EGR, wymieniałem przerdzewiały wydech.
Nie zdarzyły mi się usterki które unieruchomiły auto w drodze czy pod domem. Nigdy nie byłem zmuszony wzywać pomoc drogową, ani holować auto. Więcej jest drobnych usterek niż poważnych awarii. Raz tylko nie zdążyłem dojechać na stację benzynową i zgasł mi w środku miasta :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 12V ECOTEC 54KM 40kW [l/100km]

Opel Corsa B Hatchback