Ocena kierowcy - Opel Monterey I Terenowy

Silnik 3.2 i V6 24V 177KM 130kW
Rok produkcji 1995
Opel Monterey I Terenowy 3.2 i V6 24V 177KM 130kW 1992-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Wszystko
To już mój drugi komentarz na temat Montereya, z uwagi na to iż nie mogłem nie powrócić do tego samochodu! :) Tym razem 3.2 V6, troszkę ekonomiczniej. O tym że jest niesamowite można wyczytać w komentarzu poprzedniego Troopera (gdyż to Isuzu z logiem Opla), tym razem mogę jedynie dopisać iż postanowiłem być równie wdzięczny jak ono - w nagrodę rozebrałem je całe, aktualnie składam po operacji cynkowania ramy i wielu innych elementów podwozia, wszystko zabezpieczone antykorozyjnie, wszystkie tuleje, sworznie wymienione na nowe. Uwierzcie, TEN SAMOCHÓD JEST TEGO WARTY!
Dynamiczny, bardzo oszczędny jak na pojemność i masę samochodu, tym bardziej iż fuel consumption niewiele wzrasta gdy dopniemy lawetę z drugim Trooperem!
Wielka, masywna, niezabijalna. W przeciwieństwie do automatycznych skrzyń występujących w tym modelu, całkowicie się ich wystrzegać! Reduktor także niemożliwy do zdewastowania ;)
Bez problemu można znaleźć film z testów terenówek z tamtych lat, a konkretnie testów układu jezdnego, precyzji, kontroli jaką się ma nad samochodem. Chyba nie muszę mówić kto, według niezależnych ekspertów wygrywa? :) Poza tym drążek kierowniczy jest schowany, w przeciwieństwie do Discovery, Uazów i całej reszty samochodów mających sztywny most z przodu.
Widoczność kapitalna, widzimy wszystko, nie zaskoczy nas żaden napaleniec w obniżanym samochodzie, ani motocyklista, pieszy czy rowerzysta, krótko mówiąc - w Trooperze, jeżeli tylko masz oczy wokół głowy (czyli tak jak powinno być na drodze) nie zagrozisz nikomu z powodów technicznych. Do tego dochodzą kwadratowe, kapitalne podgrzewane lusterka, dzięki którym widzisz co się znajduje za tobą lepiej niż na zdjęciu rentgenowskim :)
Wszystko na swoim miejscu, brak kilku niepotrzebnych wadliwych manetek z nigdy nie używanymi przyciskami, co można spotkać w większości francuzów, a i co raz większej ilość samochodów z innych rynków. Napewno nie włączysz przypadkowo wycieraczek podczas ekspresowych manewrów kierownicą.
Na pokładzie naszego mocarnego statku momentalnie robi się ciepło, gdy jest zima, odparowują wszystkie szyby a lód nie musi być zdrapywany, wystarczy że wstaniesz i przekręcisz stacyjkę na trzecią pozycję wcześniej o 3 minuty, a więc krócej niż byś skrobał :) W lecie klima powoduje malenie... No wiecie czego, z chłodu :)
Nie raz wyjechałeś z McDrive i nie miałeś gdzie dać prowiantu, jak na przykład w Hondzie CR-V? Od dziś, mając Troopera, możesz sobie pozwolić na rozłożenie stoliczka między Tobą a pasażerem, do tego zaprosić gości. Z tyłu miejsca jak w limuzynach BMW serii 7, nie siedzi się nisko względem podłogi, co jest częste w wielu terenówkach, w długiej wersji po złożeniu kanapy spokojnie się wyśpisz na płaskiej powierzchni. Dla przykładu, w LR Discovery pierwszej generacji musiałem spać po przekątnej z nogami na parapecie szyby!
Jak na taki czołg z ogromnymi napędami, w moim przypadku groteskowo wielkimi kołami - lepiej być nie może. Dużo lepsze niż w Trooperze pierwszej generacji ('84 - '92), oraz trzeciej generacji, w której nie wiadomo dlaczego zrezygnowano z maty będącej pod wykładziną... Co i tak nie czyni samochodu głośnym, mowa o 3.5 litrówce nowszej generacji, hasałem nią po autostradach i złego słowa nie powiem, jednak z tą gąbeczką byłoby wogóle miodzio.
Koszty utrzymania? Żadne! Mieszki przegubów 30zł sztuka, klocki niecałe 200zł dobry komplet, części używane (napędy, skrzynie, elementy blacharskie, lub wnętrza) dostępne w całej polsce w niskich kosztach, nie bez powodu po tylu osobówkach spowrotem kupiłem Montereya, liczę się z każdą złotówką, uważam ten samochód za dużo bardziej ekonomiczny od osobówek.
Nie ma innego samochodu terenowego za te pieniądze. Poza UAZem, Ładą Nivą, Samurajem. Lecz żaden z tych samochodów nie ma klimatyzacji, ciężko nawet o wspomaganie! A, oprócz Samuraja, pracy jest przy nich wielokrotnie więcej. Załapałaby się do klasyfikacji jeszcze Feroza, którą także miałem, kosztuje podobnie i jest bezawaryjna.
Jakie usterki? Nie ma drobnych usterek. Schylisz się pod samochód i zobaczysz że mieszek przegubu jest pęknięty, lub zbyt wiekowy okazał się simmering mostu i cieknie olej, to nie narazisz się na żadne usterki, ani wysokie koszty. Normalna eksploatacja eliminuje wszelkie dodatkowe koszty.
Samochód bardzo dopracowany konstrukcyjnie, co eliminuje zarówno drobne jak i poważne usterki. Jak już wcześniej pisałem - oglądasz czasem samochód, dbasz - nie ma problemu. Słyszysz że stuka panewka, lub ciśnienie oleju jest już zbyt niskie? Wymień panewki, wydasz 4500 złotych mniej i nie będziesz Polaczku narzekał że Opel Monterey jest fatalny, a przebieg 330 tysięcy miał napewno po raz trzeci, bo sprzedający przekręcił licznik, a na dodatek mówił że panewki zostały zmienione.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 3.2 i V6 24V 177KM 130kW [l/100km]

19,3