Ocena kierowcy - Opel Zafira A

Fitzgerald, 11 lat temu
Silnik 1.6 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 2004
Opel Zafira A 1.6 16V 101KM 74kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Super kultura pracy...
Układ hamulcowy
Układ elektryczny
Kto bedzie zadowolony z tego auta ? Rodzina, ktora lubi jedzic na zakupy, wycieczki i przy tym nie zbankrutowac. Jezeli chce sie to robic w zakresie legalnych predkosci i ekonomicznie to jest to super samochod. Dla tych co wola \"przycisnac\" moze to byc gruba pomylka. To samochod dla spokojnych tatusiow i mam :)
Jezdzac do tej pory \"ropniakami\", podchodzilem dosc \"topornie\" do benzyniakow. Az do momentu kiedy wsiadlem do Zafiry. Dla mnie silnik jest bardzo cichy, bezwibracyjny, dosc ekonomiczny oferujacy wyoka kulture pracy. Przy wolnych obrotach troche mulowaty ale gdy wejdzie sie na ponad 2000 obrotow to ciagnie jak dobry odkurzacz. Wczesniej mialem 2.2Dti (nissan) oraz 1.9TDI (Seat) i powiem, ze wole 1.6 benzyne z Zafiry. Dla mnie silnik super...
W moim egzemplarzu biegi wskakuja intuicyjnie, latwo i szybko. Przy wrzucaniu wstecznego trzeba troche poczekac i wbic bieg powoli bo lubi zgrzytnac. Na autostradzie brakuje 6-tego biegu ale i tak jest znosnie cicho choc silnik kreci przy 112km/h kreci okolo 3200 obrotow/min. Ogolnie bardzo dobra skrzynia.
Zawieszenie dobrze dobrane do tego typu samochodu. Jest dosc komfortowe ale jednoczesnie nie za miekkie. Samochod prowadzi sie bardzo stabilnie niezaleznie czy jedzie sie autostrada, czy gorska, kreta droga. Samochod nawet z cala rodzina i bagazem prowadzi sie bardzo przyjemnie i nigdy mi sie nie nudzi jazda tym samochodem.
Dla kierowcy widocznosc ograniczaja troche boczne, przednie slupki tak, ze trzeba uwazac na pieszych i motocylkisotw aby nie pokryli sie z martwym polem widocznosci gdy dojezdza sie do rond lub przejsc dla pieszych. Nauczylem sie juz automatycznie wychylac glowe by ominac te slupki. Poza miastem nie sprawia to problemu. Dla pasazerow widocznosc super. Wysoko polozone tylne siedzenia w polaczeniu z duzymi prostokatnymi oknami, sprawiaja ze moje dzieciaki siedza sobie w swoich fotelikach i obserwuja bez problemu otoczenie przez okno. Super na wycieczki z rodzina. Widocznosc do tylu tez w porzadku.
Wszystko pod reka, cos jak w Volkswagenie. Siedzenia mozna skladac, przesuwac, nawet pasazerowie z tylu moga regulowac sobie pochylenie oparcia.
Szybko sie nagrzewa i wentyluje dosc dobrze. Z tylu sa takze nawiewy dla pasazerow pomiedzy przednimi siedzeniami.
Pomimo,ze samochod jest mniejszy niz np.Seat Alhambra, czy Volks Sharan, to w srodku mozna sie wygodnie pomiescic. Dla czterech doroslych i dwojki dzieci jest to miejsce, gdzie komfortowo mozna spedzac godziny jazdy. Podoba mi sie wielki tylny podlokietnik z poduszka, uchwytami na napoje i malym schowkiem. Skladane tylne siedzenia sa dosc wygodne, choc trzeba przesunac tylna kanape do przodu by nie obijac sobie kolan.
Silnik pracuje cicho, karoseria nie powoduje nieprzyjemnych szumow, swistow, itp. Duzo zalezy od tego jakie opony mamy zamontowane, gdyz przy autostradowej predkosci opony slychac najbardziej, wciaz jednak jest cicho w srodku. Szyby moglyby byc troche grubsze, bo zbyt dobrze przez nie slychac (przynajmniej latwo uslyszec pojzad nac sygnale :)).
Jak na MPV na benzyne do dobrze, zwlaszcza na autostradzie gdzie pali okolo 7 litrow na setke. Mieszkam w UK (tak naprawde moj Opel nazywa sie tu Vauxhal) gdzie produkuje sie to auto i jest ono bardzo popularne (370 tys.sprzedanych aut) i czesci sa tu bardzo tanie...Cos jak duzy Fiat lub Polonez kiedys w Polsce.
Mam go za prawie bezcen, wiec dla mnie okazja...
Latwo urwac tylna wycieraczke, nawet lekko o nia zahaczajac. Ogolnie dobrze...
Do tej pory wszystko chodzi jak w zegarku i z tego co slysze od innych wlascicieli Zafir, to silniki sa bardzo mocne. Trzeba tylko pamietac, ze te silniki \"zra\" duzo oleju i czesto trzeba go dolewac. Jezeli ktos o to dba to samochod pojedzi dlugo. Trzeba tez uwazac na zatykajacy sie zawor EGR, ktory mozna jednak latwo samemu wyczyscic z osadu.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 101KM 74kW [l/100km]

6,6