Ocena kierowcy - Peugeot 307 II Kombi

chab7, 13 lat temu
Silnik 1.6 HDi 16V 109KM 80kW
Rok produkcji 2007
Peugeot 307 II Kombi 1.6 HDi 16V 109KM 80kW 2005-2008 - Oceń swoje auto
Inne : Wyciszenie wnętrza, naprawdę robi wrażenie.
Układ elektryczny : Światła mijania w nocy potrafią mrugać (przygasać). Ale tylko w normalnym trybie bo w 'auto' jest w porządku. Prawdopodobnie pająk, ale jeszcze obserwuję.
Generalnie jest spoko. Wady i zalety starałem się wypisać wcześniej. Za ten 'economy mode' mam ochotę rozwalić kompa, ale to może tylko mnie tak wkurzać. Niesamowita cisza we wnętrzu, można swobodnie rozmawiać z każdym pasażerem wewnątrz bez przekrzykiwania. W porównaniu do takiej Octavii gdzie nie da się posłuchać spokojnie radia to naprawdę cudowne uczucie. Naprawdę nie słychać że to diesel. Dla rodziny 2+2 naprawdę godny polecenia. Nareszcie nie trzeba zdejmować kółek od wózka dziecięcego:)a i wszytko co potrzeba na większy wyjazd wejdzie bez problemu. Mnóstwo konfiguracji siedzeń, możliwość przewozu 7 osób. Nie nastawiam się na super przyśpieszenia. Zależy mi na większej pojemności i dobrym komforcie jazdy przy zachowaniu jako takiej ekonomiki. W tym samochodzie można to dostać. Bardzo ładna linia nadwozia, czyni ten samochód naprawdę atrakcyjnym. Wyeliminowanie większości usterek z pierwszej wersji. W spalaniu rewelacji nie ma, ale zależy jak kto jeździ. 5,5l/100km można bez problemu na trasie zrobić. Mam SW ze szklanym dachem. Dla dzieciaków fajna rzecz.
Jest to HDI , silniki znane z dobrej kultury pracy. Dość elastyczny ale szkoda go mulić bo może szybko filtr FAP można zapchać. Póki co nic się nie zepsuło ale przejechałem raptem 3000km. Po prawie 150000km z tego co wiem nic nie było robione. Długie czasy na wymianę rozrzadu, dobra sprawa bo nie trzeba od razu ładować kasy na wymianę. Nie jestem z tych niewiernych co to mają jeszcze 100000km a już wymieniają, tak na wszelki wypadek.
W zasadzie nie mam się do czego przyczepić. Czasami zdarza się że wsteczny źle zaskoczy i go wybije przy ruszaniu. Dość ciężko chodzi sprzęgło, po przesiadce z Bravy myślałem że mi noga odpadnie, ale teraz już ok, mięśnie się przyzwyczaiły. Za to teraz jak siadam w drugą stronę, do Bravy, to nie czuję czy mam pedał pod nogą czy nie :)
Prowadzi się dość fajnie. Mogłoby być trochę lepsze tłumienie po najechaniu na dziury, bo stuki trochę słychać, prawie jak w Bravce. Zobaczymy ile pożyją wahacze i amortyzatory, na przeglądzie wychodziło wszystko jak prosto z fabryki, ale na naszych dziurach trzeba być szczęśliwym jak się koła nie urwie.
Bardzo dobra widoczność. Wszytko przeszklone łącznie z dachem, czyli nawet gwiazdy widać. Na początku myślałem że to taka kicha, ale fajnie w ładny dzień odsunąć roletę i dzieciaki mogą sobie podziwiać niebo. Bardzo przyjemnie się tak jeździ, prawie jak kabriolet.
Na pierwszy rzut oka wydaje się ok. I w zasadzie dla większości ludzi będzie doskonale ale parę rzeczy mnie naprawdę wkurza: 1. Radio - sześć stacji FM na jednym ekranie, drugie sześć na drugim. Do dupy bo trzeba się naklikać żeby przełączyć się z jednego ekranu na drugi w związku z czym używam tylko jednego. Nie wiem co im nie dało tego jakoś rozwinąć. 2. NIE DA SIĘ SŁUCHAĆ RADIA NA POSTOJU DŁUŻEJ NIŻ 30MIN. BEZ ZAPALONEGO SILNIKA. TO JEST TRAGEDIA. PEUGEOT WIE LEPIEJ CO POWINIENEM ROBIĆ. 'ECONOMY MODE' NIE DA SIĘ WYŁĄCZYĆ NAWET Z POZIOMU STEROWNIKA. DLA MNIE TO NAJWIĘKSZY MINUS. 3. Włączanie przeciwmgielnych. Nie da się załączyć tylko tyłu, musi być i przód i tył. 4. Automatyczne włączanie świateł przy przekręceniu kluczyka (tryb skandynawski) ustawiane tylko w serwisie, za niemałą kasę. A wystarczyło dodać jedną funkcję w komputerze. DUŻY MINUS. 5. Rozwijanie tylnej półki, nie wiem kto wymyślił ten patent ale za bardzo się nie napracował. Nie wiem jak to przeszło do produkcji, bardzo nie ergonomiczne.
Niesamowicie szybko się nagrzewa. Gdy na dworze ok. 0 stopni po ok. 500m już czuć ciepłe powietrze z nawiewów. Po 3km,jazdy nie stania w korkach, silnik ma już normalną temperaturę pracy i grzeje na całego. Dwustrefowa klima, na razie nie miałem okazji poczuć jej uroków. Bardzo dobrze działa funkcja ocieplania przedniej szyby. W kilkadziesiąt sekund odparowuje cała szyba.
Mam ponad 180cm wzrostu, jest mi wygodnie, dużo miejsca dla kierowcy, podłokietniki, jeździ się wygodnie. Z tyłu bez problemu mieszczą się dwa foteliki dziecięce i jeszcze żona wejdzie w środek przy zachowaniu komfortu jazdy. Idealny samochód dla rodziny 2+2, nie jest za długi, ale za to pojemny. Przy zakupie dwóch kolejnych siedzeń możliwość przewozu 7 osób. Tylne siedzenia regulowane i całkowicie wypinane, można z tego zrobić naprawdę mnóstwo miejsca. Wystarczająca ilość schowków. Fajna rzecz to szuflady pod siedzeniami.
Za to kryterium należała by się 6. Jest rewelacyjnie cicho. Można swobodnie rozmawiać bez przekrzykiwania, w radyjku słychać każdy dźwięk. Mam porównanie z Octavią, tam nie da się rozmawiać podczas jazdy taki hałas, już nie mówiąc o słuchaniu radia. W peugeocie jest naprawdę cichutko, niewtajemniczony nie jest w stanie powiedzieć czy to disel czy benzyna.
Na tą chwilę nie miałem jeszcze napraw. Ale z tego co się orientuję ceny części nie są jakieś kosmiczne. Na pewno wkurza to że za każdym razem jakbym chciał przestawić coś w kompie to muszę jechać na serwis bo interfejs bardzo drogi. Zużycie paliwa bardzo zależy od stylu jazdy. Przy spokojnej jeździe na trasie 90-110km/h jestem w stanie zejść do 4,8l/100km i w mieście 6l/100km. Ale bez problemu można też zrobić i 6l/100km na trasie i 7l/100km w mieście. W zimie, przy tych ostatnich mrozach to i 8l/100km w mieście. Także z tym mogłoby być lepiej, ale tragedii nie ma.
Nie jest tani, wiadomo zawsze będzie za drogo, ale za tą cenę na pewno dostajemy więcej niż gołą Astrę III i dwa lata starszą. Ciężko znaleźć lepiej wyposażony samochód za taką cenę i z takiego rocznika.
Niewiele przejechałem bo 3kkm więc nic się jeszcze nie zepsuło. Zauważyłem jednak że coś się dzieje niedobrego ze światłami. W nocy potrafią mrugnąć (przygasnąć), ale nie dzieje się tak w trybie auto. Prawdopodobnie coś z pająkiem, na 100% jeszcze nie wiem bo obserwuję co się będzie działo dalej.
Mam nadzieję, że nic się nie będzie działo. Po prawie 150000km filtr FAP jest ok. Napełniony był tyko płyn Eloys. Dwumasa jeszcze się trzyma. Zobaczymy jak będzie dalej, mam nadzieję że nic nie dopiszę.
Peugeot 307 II Kombi