Ocena kierowcy - Peugeot 308 II Hatchback 5d

Mentoro, 8 lat temu
Silnik 1.2 PureTech 130KM 96kW
Rok produkcji 2015
Peugeot 308 II Hatchback 5d 1.2 PureTech 130KM 96kW 2014-2017 - Oceń swoje auto
Inne : Bardzo stonowany na zewnątrz - żadnej niepotrzebnej abstrakcji - prosta i stonowana sylwetka. Po wejściu do środka - to zupełnie inny świat. Mocno zastawiałem się na zakupem - szczególnie, że te wyniesione ponad kierownicę zegary, mała kierownica czy też wszystko upchane do tabletu to nie jest codzienność w innych autach. Ale to się sprawdza, jest wygodne i niezwykle przyjemne w użytkowaniu - dodatkowo genialnej jakości materiały w środku. Za każdym razem wsiadając za kierownicę utwierdzam się w przekonaniu, iż był to właściwy wybór na samochód roku 2014.
Fajne, małe zgrabne auto które więcej zyskuje po bliższym spojrzeniu. Zastosowana technologia zupełnie odmienna niż w moich poprzednich samochodach i wymaga poznania. Nie do końca odpowiada mi belka skręta na tyle, i wolałbym zawieszenie wielowahaczowe - no ale niestety auta są produkowane przez księgowych. Wrażenia, po przejechaniu pierwszych 1300 km są spory plus.
Tego silnika obawiam się najbardziej. Teoretycznie jednostka zbiera jak najlepsze komentarze i opinie na całym świecie. Francuzi pracowali nad nią wiele lat i z informacji jakie można uzyskać - auta z tym silnikiem z pierwszych dni produkcji mają obecnie po ok. 70 tys. przebiegu i nic się z nimi nie dzieje. Tylko planowane wymiany eksploatacyjne. Dodatkowo brzmienie 3 cylindrów, które mi osobiście przypomina dzwięk wkręcania na obroty w moto. Mimo zrównanej ceny ze 100 konnym dieslem świadomie go nie wybrałem - diennie pokonuję bardzo krótkie odcinki i mój poprzedni samochód mocno się męczył, poza tym dolewanie AdBlue co jakiś czas też mnie odstraszył.
Trochę szarpie, ale nie mieszam w wiadrze z budyniem jak komentuja niektórzy znawcy z blogów motoryzacyjnych. Jak dla mnie za krótka jedynka - mocno irytuje takie zestrojenie. Aha, często dokucza mi 4 bieg, który nawet opornie nie chce się wbić
Nieźle, poprzednio jeździłem wiele lat fordem mondeo mk4, mam za sobą też przygody z focusem - i ciężko to napisać ale auto naprawdę trzyma się nieźle drogi. Do tego super malutka kierownica, która jest genialna. Przednie zawieszenie na poprzecznych nierównościach trochę głośne.
Tu mam mieszane odczucia - szyba przednia poprowadzona nisko, a wysoko ułożone wskaźniki nie pozwalają maksymalnie obniżyć siedzenia, więc lusterko wsteczne trochę przesłania. Z drugiej strony mam panoramiczny dach - który nie dość że fajnie doświetla wnętrze to jeszcze pomaga w mieście.
Wszystko na miejscu, bardzo odpowiada mi dotykowy ekran, w zasadzie niczego nie trzeba szukać. Trzeba się oczywiście przyzwyczaić i w zasadzie bez odrywania wzroku od drogi można zmieniać ustawienia. Szkoda, że nie ma wybierania głosowego telefonu. Regulowany podłokietnik jest też bardzo przydatny i niezbędny - brakuje porządnego miejsca na kubki i schowka na okulary przeciwsłoneczne.
Wydajna, ładnie odparowuje szyby, brakuje mi oczywiście fordowskiej podgrzewanej przedniej szyby - niestety w mrozie trzeba skrobać, bo czekając aż się samo odmrozi wymagałoby by chyba kilkunastu minut.
Dla kierowcy jest idealnie, dla pasażerów na tylnej kanapie bardzo przeciętnie. To chyba pierwszy samochód w tym segmencie od wielu lat, który ma tak mało miejsca z tyłu. Ale dla dzieci ok, do tego spory bagażnik.
Tu jest słabo, słychać co głośniejsze samochody jadące obok. Z każdym dniem poznaję ten samochód bardziej, myślę że jełśi hałas będzie mi dokuczał to zastosuję maty wygłuszające na drzwi - bo wg. mnie to one najbardziej odpowiadają za pojawiający się w kabinie hałas.
7.82 litra - taka średnia wychodzi z ostatnich kilku tankowań. Głównie samo miasto, korki, tereny podmiejskie. Nie jest to super osiągnięcie, ale też nie traktuję po dziadkowemu tego auta.
Za tak wyposażone auto, z nowoczesnym silnikiem cena na wyprzedaży rocznika jest na przyzwoitym poziomie.
nie wiem
nie wiem, i mam nadzieję się nie przekonać w przyszłości

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 PureTech 130KM 96kW [l/100km]

7,3