Ocena kierowcy - Renault Clio IV Hatchback 5d

Rok produkcji 2015
Renault Clio IV Hatchback 5d 1.2 16V 73KM 54kW 2015-2016 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Karoseria : Złe spasowanie elementów karoserii
Trochę się rozczarowałem tym autem. Miałem nadzieję że przesiadając się z Thali I będzie to duży krok do przodu jeśli chodzi o komfort podróżowania. Jednak okazał się małym kroczkiem w bok. Ten samochód oprócz wyglądu niczym się nie wyróznia. Posiadałem inne małe auta i chociaż jest to nowy model, który wszedł do produkcji w 2012 to w wielu aspektach ustępuje poprzedniej generacji zaprojektowanemu ponad 10 lat wcześniej jakim była Thalia (czyli Clio II sedan), którą posiadałem wcześniej. Auto napewno sprawdzi się do jazy po mieście. Ale raczej nie wyjeżdzajcie nim poza miasto, podróż taka jest męcząca.
Wybrałem ten silnik ponieważ bardzo dobrze się spisywał w poprzednim aucie. Miał bardzo dobrą dynamikę, był w miarę cichy i mocno nie wył na wysokich obrotach. Do tego auta on już nie pasuje, jest mało dynamiczny, mimo że oba auta ważą podobnie. Dodatkowo przy wyższych obrotach jest wyraźnie głośniejszy. Mam fabryczne 15 calowe koła i to być może one spowalniają to auto.
W miarę precyzyjna, bez zastrzeżeń.
Dobrze się prowadzi jak na tą klasę samochodu.
Nie jest dobra jak na miejskie auto. Dużo martwego pola w szczególności przez boczne słupki. Kiepska widoczność również do tyłu. Czujniki cofania obowiązkowe.
W miarę wygodny fotel, ale pedał gazu jakoś tak za wysoko, może jest zaprojektowany pod kierowcę w szpilkach. Przez to w dłuższej trasie zaczyna odczuwam dyskomfort w nodze. Dlatego też bardzo często używam tempomatu. To co jest nieakceptowalne w tym aucie to to że panel dotykowy radia nie przyciemnia się razem z zegarami. Efekt jest taki że ośliepia w nocy. Można oczywiście użyć trybu nocnego lub przyciemnić ręcznie ekran. Jednak żeby to zrobić, trzeba za każdym razem na moment oderwać uwagę od prowadzenia auta aby dokonać regulacji na panelu. Czy nie mógłby ekran przyciemniać się sam w momencie włączenia świateł? Kolejna sprawa to dlaczego pokrętło do regulacji kierunku nawiewu nie przekręca się o 360 stopni? To jest tylko kilka przykładów które irytują mnie w tym aucie.
Ogrzewanie działa prawidłowo ale klimatyzacja działa słabo. We francuskich autach powinno być raczej odwrotnie, a tu takie zaskoczenie.
Jest to spore auto jak na tę klasę, więc i miejsca jest sporo. Jeśli chodzi o bagażnik to może śmiało konkurować z kompaktami.
Tu się inżynierowie nie postarali. Silnik jest zbyt głośny auto jest źle wyciszone w porównaniu np. z Thalią. Szczególnie jest to męczące podczas jazdy z większymi prędkościami. Podczas wyprzedzania dość często trzeba redukować bieg i wkręcać silnik na ponad 4000 tyś obotów. Wtedy w kabinie jedyne co słychać to wycie silnika.
Małe auto to i niskie koszty utrzymania
Za te pieniądze auta z podobnym wyposażeniem raczej nie znajdziecie
W moim aucie źle spasowano zderzak z tylną klapą ocierały wzajemnie o siebie.
Narazie po przejechaniu 20 tyś nic się nie wydażyło. Auto jest na gwarancji i się nie psuje. Nie wiem jak będzie się spisywało za kilka lat z przebiegiem 150 tyś km

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V 73KM 54kW [l/100km]

6,3