Ocena kierowcy - Renault Kadjar Crossover Facelifting

Lord Vader, 3 lata temu
Silnik 1.3 TCe 140 FAP 140KM 103kW
Rok produkcji 2019
Renault Kadjar Crossover Facelifting 1.3 TCe 140 FAP 140KM 103kW od 2018 - Oceń swoje auto
Karoseria : Dla mnie auto piękne i dużo atrakcyjniejsze wizualnie od konkurencji w typie SUV.
Silnik : Jak na 1.3 i rozmiar auta super. Dużo robi tu turbo i spory moment. Dla mnie wystarczy.
Zawieszenie : W tej klasie za tą cenę nie ma co narzekać.
Auto w wersji Easy Life z pakietem zimowym oraz zamontowanymi stopniami bocznymi spełnia moje oczekiwania w 100%. W kolorze czarnym z chromami auto wygląda elegancko i wręcz dostojnie - przyciąga spojrzenia. Przed zakupem oglądałem i porównywałem jeszcze inne auta typu SUV podobnej wielkości - Hyundai, Skoda, Kia, Citroen a nawet Dacia. Jednak Kadjar wygrał w tym zestawieniu - za tą cenę konkurencja tyle nie dawała. No i wygląd, który przynajmniej dla mnie, również z aut porównywanych, miał 1 miejsce.
1.3 TCE 140 koni mechanicznych w zupełności wystarcza do normalnej jazdy miejskiej i autostradowej. Silnik bardzo cichy. Czasem na światłach, gdyby nie ustawiony na wyświetlaczu obrotomierz, musiałbym nasłuchiwać czy pracuje:-) Nie korzystam z systemu S&S - zawsze po uruchomieniu wyłączam. Umiarkowany apetyt na paliwo.
Początkowo zastanawiałem się nad skrzynią automatyczną EDC ale konieczność dopłaty +17 tysięcy szybko mnie ostudziła.. Może kiedyś:-) Skrzynia nie haczy, pracuje płynnie. Potwierdzam opinię o krótkim pierwszym biegu. Mi to nie przeszkadza bo nie ścigam się "z zielonego", do normalnego i sprawnego ruszenia w zupełności wystarcza. Do charakteru tego auta i silnika przełożenia skrzyni, moim zdaniem, dobrane są dosyć dobrze. To nie wyścigówka.
Układ kierowniczy dosyć mocno wspomagany dzięki czemu auto prowadzi się niezwykle lekko i przyjemnie - nie trzeba z nim "walczyć". W trasie lekko się usztywnia. Zawieszenie jest jędrne, dobrze tłumi nierówności, acz na tych większych jest lekko hałaśliwe, ale nie nachalne. Mam felgi 17 cali i moim zdaniem jest to rozmiar optymalny do Kadjara. Na jeździe testowej jechałem Kadjarem na felgach 19, i mimo pięknego wyglądu gdy auto stało na parkingu, to w trakcie jazdy było już zdecydowanie mniej komfortowo.
Auto piękne wizualnie moim zdaniem. Przetłoczenia i nadmuchana, zaokrąglona karoseria powodują, że auto wydaje się większe niż jest na papierze. Wszystko dobrze spasowane. Lakier delikatny podatny na drobne rysy jak w większości nowoczesnych samochodów - wiadomo lakiery wodne i ekologia.. Ale nie jest źle gdy uważamy podczas mycia i osuszania auta. Czarny lakier dodaje mu elegancji.
Wiadomo to kompaktowy SUV więc z widocznością jest delikatnie gorzej niż w hatchbacku z uwagi na grubsze słupki i masywniejsze lusterka, nawet mimo wyższej pozycji. Ale mi to nie przeszkadza - kwestia przyzwyczajenia i opanowania wielkości auta. Są czujniki parkowania przód i tył - pomagają w ciaśniejszych miejscach.
Wszystko jest pod ręką. To moje pierwsze Renault i w ogóle pierwsze auto francuskie. Szybko się nauczyłem co gdzie jest i jak to ustawić. Wyświetlacz oraz 3 pokrętła od obsługi klimatyzacji plus "dosłownie" 4 guziki między pokrętłami na konsoli centralnej powodują, że jest ona elegancka i stonowana. Nie lubię aut przepakowanych przyciskami. Tu wszystko jest na swoim miejscu. Wielofunkcyjna kierownica jest wygodna. Fotele i pozycja za kierownicą dla mnie bez zarzutu.
Latem chłodzi, zimą grzeje. Są jeszcze podgrzewane przednie fotele. Wszystko ok.
Kadjar jest autem przestronnym zarówno na przednich i jak i tylnych miejscach. Mam ponad 180 cm i za mną jest jeszcze dużo miejsca - z ciekawości usiadłem - luz dla osoby jeszcze wyższej. Bagażnik 472 litry - wystarczający. Wyjazd w 2 lub 3 osoby na tydzień nad morze bez problemu - wszystko do bagażnika nic nie trafiło na siedzenie tylne.
Auto bardzo ciche. Jedynie na większych nierównościach zawieszenie jest słyszalne. No ale to nie hydropneumatyk ani wielowachacz - wiedziałem co kupuję. Mi pasuje. Silnik wewnątrz praktycznie nie jest słyszalny.
Póki co autem przejechałem tylko 8 tys km. Na razie nic poza paliwem i wymianą oleju po 2 tys km. Wykupiłem przedłużoną gwarancję do 5 lat. Ceny w serwisie Renault porównywalne z innymi markami.
Przed zakupem z katalogami w rękach porównywałem oferty konkurencji i tu Kadjar wypadł bardzo dobrze. Za cenę w przedziale 90 - 100 tys zł dostajemy dobrze wyposażone auto z silnikiem 4 - cylindrowym (część konkurencji ma 3 cylindry). Moim zdaniem część konkurencji za bardzo popłynęła z cenami w stosunku do tego co oferują. Dla mnie liczy się auto, czy mi się podoba, jakie ma opinie, jaki ma silnik (teraz większość nowych ma turbo i filtry cząstek stałych). Znaczek na masce ma dla mnie drugorzędne znaczenie.
Póki co nic. Tylko paliwo i wymiana oleju. Oby tak dalej.
Na razie nic ale i przebieg nie jest duży. Oby Kadjar jak najdłużej działał bezawaryjnie bo auto kupione na kilka ładnych lat. A jak coś ma się wydarzyć to niech stanie się w trakcie 5 - letniej gwarancji. Ale tego nigdy się nie wie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 TCe 140 FAP 140KM 103kW [l/100km]

Renault Kadjar Crossover Facelifting