Ocena kierowcy - Renault Laguna I Hatchback

Silnik 1.9 dCi 110KM 81kW
Rok produkcji 2000
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Renault Laguna I Hatchback 1.9 dCi 110KM 81kW 1999-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : niezwykle oszczedny silnik brak problemow z korozja(po 16 latach eksploatacji) Auto godne polecenia nawet z wiekszym przebiegiem(POMPA WTRYSKOWA WYTRZYMIJE 500000kilosow)
auto kupilem w2002 z przebiegiem 33k(data pierw. rejestracji 10.2000). W tej chwili auto ma 283k(01.2017) i po 15 latach eksploatacji moge powiedziec REWELACJA. Nie rdzewieje(fakt garazowane ).W czasie tych lat mialem tylko 1(slownie jedna) awarje po ok. 200k w trasie poszedl wysprzeglik(tarcza i docisk byly ok). Producentem sprzegla na 1montaz byl SACHS, troche mnie zdenerwowalo bo jezdze tylko na trasy i caly czas 5bieg . Do pracy i na zakupy tramwaj albo rower. Auto nieraz stoi 1 czy 2 tygodnie a w lecie i dluzej . Ogolnie przebieg to gdzies 80-85% trasa . Opinia mechanikow jest ze to jest najlepsza LAGUNA.
1.9dCi 107koni 79kW common rail 283000kilometrow przebiegu Olej ELF 10W 40 wymiana co 15k(jak sugeruje instrukcja),zuzycie od MAX do MIN czyli nie dolewam(bez kitu). Moc jak dla 2osob wystarczajaca przy 5osobach brakuje troche mocy przy wyprzedzaniu na 5-tym biegu. Turbo jeszcze ORGINALNE. Pali w zimie jak w lecie nawet jak swiece zarowe sie przepala bo przy common rail maja one troche inne zadania pala sie jeszcze po uruchuchmieniu zeby spaliny nie byly tak toksyczne
5 biegow lepiej pracuje jak sie olej w skrzyni juz rozgrzeje.wsteczny nieraz haczy ale to chyba we wszystkich autach sie zdaza. RENAULT nie przewiduje wymiany oleju ale ja 2 razy wymienialen. Wycieki raz byly jak SIMMERING puscil trzeba bylo dolac chyba ponad 2litry(bo nie od razu zauwazylem) ale nic sie nie stalo ,
jest dosyc mieka(typwy francuz ale tojest fajne) i podsterowna(to jest niezbyt) teraz sa systemy ktore temu zapobiegaja nie wiem bo nie mialem. Po okolo 100k rozlecialo sie lozysko z przodu bylo dosyc drogie bo z paskiem ABS-u chyba okolo 300PLN ale to bylo dosc dawno teraz napewno mniej.W sumie do teraz wymienilem juz wszystkie ale to normalne po takim przebiegu po prostu zuzycie Amory tyl 230k przod chyba okolo 240k sie pocily czyli bardzo dobrze . Niedlugo po tym prawa poloska ale wymienilem obie. w sumie gdyby nie ta podsterownosc to uklad jezdny na 5gwiazdek.
Do przodu dobra w sumie jezdze juz tyle lat jednym autem i nie mam porownania. Do tylu chyba gorzej ale sie przyzwyczailem z bokami tez nie mam problemow. Jest blad konstrukcyjny przy spryskiwanie przedniej szyby tzn. wacieraczki zaczynaja chodzic zanim szyba zostala spryskana(czyli chodza na sucho).AUTO w 6-tym roku produkcji i nikt tego nie zauwazyl.
Przy wsiadaniu z prawej strony ludzie czestu wala glowa w gorne wyciecie drzwi. Dla mnie jako kierowcy wszystko jest pod reka sterowanie radiem prawa reka przy kierownicy, lewarek tez dobrze usytuowany. 4xsterwanie szybami bocznymi na panelu w lewych drzwiach
Dlugo sie rozgrzewa w zimie nawet myslalem ze cos nie tak ale wszyscy tak maja. CLIMATRONIC na 5+ w zimie szyby szybko odparowuja a w lecie trzyma przyjemna temp., a do tej pory byl tylko raz ladowany.
Jak dla mnie jest bajka obok tez nikt nie narzeka jesli chodzi o miejsce na nogi i w ogole. Z tylu rzadko ktos jezdzi ale do tej pory nikt nic nie mowil.
Jak na moj gust doskonale. Na zewnatrz bardzo cicho na wolnych obrotach nawet na CPN-ie nalewajko sie dziwi ze takie stare auto i tak cicho chodzi. Wewnatrz na wolnych nie slychac ze to DIESEL glosniej sie robi dopiero gdzies przy 140km/h ale nie az tak bardzo.
Dzieki internetowi mozna wszystko kupic w bardzo przystepnych cenach. W Serwisie niektore ceny z kosmosu w porownaniu z normalnym sklepem. Ogolnie autko oszczedne i bezawaryjne.
KAWAl auta za smieszne pienadze w porownaniu z wieswagenami itp. Wtedy byl tanszy niz GOLF 4 ale szukalem tez chyba z pol roku.
To sprzeglo mnie wtedy zdenerwowalo bo przy moim stalu jazdy to powinno chodzic do dzisiaj. Po pewnym czasie nie da sie otworzyc drzwi kluczykiem ale to wystepuje w wielu autach ktore sie otwiera pilotem mam na mysli inne marki.
NIE BYLO . Wszystko jak wyzej w sumie zuzycie ze wzgledu na wiek/przebieg.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 110KM 81kW [l/100km]

5,7