Ocena kierowcy - Renault Modus Hatchback

maroman, 18 lat temu
Silnik 1.2 i 16V 75KM 55kW
Rok produkcji 2005
Renault Modus Hatchback 1.2 i 16V 75KM 55kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Modus jest naprawde udanym autkiem, nie jest ´nudny´ i zbyt popularny tez, gdyz z poczatku byl za drogi jak na takie autko. Teraz ceny sa nizsze i coraz wiecej ludzi sie na niego decyduje. Jest nowoczesny, Clio III - te najnowsze , ma te same podwozie co Modus. Ja kupilem pojazd Demo z 2005 roku z malym (5 000km) przebiegiem za 40 500 pln. Jest to wersja Alize +metalic, + el. klima oraz utargowalem w tej cenie alarm, blokade skrzyni, dywaniki oryginalne oraz 4 letnia gwarancje. Za taki sam , ale nowy moglem dostac za 42 500 pln (tez z 2005 r) Trzeba sie targowac , duzo mozna ugrac na modelach ze starego rocznika
Kultura pracy tego silnika jest wysoka, mam na mysli tutaj jego cicha prace i brak drgan. Jesli chodzi o elastycznosc to wyglada ona slabo do ok 3 000 obr. potem to sie juz jakos zbiera, ale znowu staje sie glosny, wiec tak i zle i tak niedobrze ;-) Polecam doplacic do silnika 1,4 . Sam taki chcialem ale nie bylo. Spalanie ma niewiele wieksze a 100 KM to juz pozwala temu autku na zywsza jazde na nizszych obrotach.
Po wylaczeniu silnika jest problem z wrzyceniem wstecznego w celu zalozenia blokady (bolec) Najlepiej to robic przy wlaczonym silniku. A tak to biegi wchodza dobrze.
Wspomaganie jest dobre, w miare miekko sie jedzie, ale to tez zalezy od kol. Ja mam 16" calowe felgi wiec jest znacznie twardszy niz na 15" calowych felgach na ktorych mam zimowki. Ale polecam wieksze felgi na letnie opony, samochod prezentuje sie wysmienicie :-)
Super, siedzi sie troche wyzej, powierzchnia szyb ogromna. Tak , tutaj zdecydowanie wyroznia sie na tle konkurencji.
Centralny licznik,elektroniczny wymaga przyzwyczajenia, ale nawet fajne to jest i mnie sie spodobalo. Przelaczniki na wlasciwych miejscach , nie ma sie do czego przyczepic
Auto szybko sie nagrzewa, troche slonca i juz jest w nim goraco, dlatego klima byc powinna. Dzieje sie tak przez te duze powierzchnie szyb, dzieki ktorym tak znakomicie widac naokolo auta. Tak wiec zdecydowanie zalecam klimatyzacje w tym samochodzie. Najlepiej te manualna, elektronika lubi sie psuc, a w Renault to tym bardziej.
Jak na te wielkosc auto to super. Mam ponad 180 cm i na wysokosc i szerokosc mam duzo miejsca. Smialo moge powiedziec ze czuje sie jak w aucie o klase wiekszym. Z tylu tez jest dosc miejsca na wygodne podrozowanie. Male auto idealne dla rodziny ´wysokich´ :-)
Ladnie i cicho jedzie. Przy wyzszych predkosciach nie slychac szumu powietrza, silnik (1,2L) go zaglusza ;-) .
W cyklu miejskim, na szerokich kolach (205/50/16) spala srednio 7,5 L benzyny 98. Wystarczy wyjechac w trase i spokojnie do 7 L mozna zejsc. Ale to zalezy od tego jaka kto ma noge. Jednak z tym silnikiem to nie da sie ostro jezdzic, po prostu ten silnik sobie z ta masa pojazdu ne radzi. Wystarcza jedynie do spokojnej jazdy miejskiej. A 130 KM/H to tez jest juz wyzwanie dla tego silnika
Porownywalem ceny nowego Modusa z konkretnym wyposazeniem do oferty Vw Polo, Corsy i Fiata Panda !! i nawet ta Panda wyszla ciut drozej nie mowiac juz o Polo. Jesli natomiast chodzi o stos. jakosc cena to Renault jest tanszy od konkurencji (w promocji) ale wydaje mi sie ze ten zaoszczedzony pieniadz wroci potem do Renault jak zaczna sie awarie. Nie ma aut, ktore sie nie psuja, VW , Ople tez , dlatego pomimo pewnych przykrych doswiadczeni z megane II zdecydowalem sie na zakup kolejnego Renault - Modusa , ale jak juz wspomnialem , wzialem dodatkowa gwarancje na 4 lata - tak na wszelki wypadek :-)
Jak na razie wszystko dziala. Ale w Renault trzeba uwazac na drogie dodatki , ktore jeszcze potem sie lubia psuc. Mam tez Megane II z takim wyposazeniem i w czasie gwarancji to bylem i jestem nadal czestym gosciem servisu. Chromowany napis z tylu MODUS juz po pierwszej zimie ma ciemniejsze punkciki. W Megane wyminiono mi to na gwarancji i z tym tez pojde do wymiany z jej koncem.
Odradzam ´full wypasione´ wersje. El. szyby, lusterka i klima w tym aucie calkowicie wystarcza. Dlatego moge polecic wersje ALIZE , ktora ma to w cenie i radio z CD tez. Jest to wystarczajace minimum do komfortowego i bezstresowego uzytkowania samochodu miejsiego. A i rodzine przewiezie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,3