Ocena kierowcy - Skoda Fabia I Hatchback

tomal@klub.chip.pl, 20 lat temu
Rok produkcji 2002
Skoda Fabia I Hatchback 1.4 60KM 44kW 1999-2007 - Oceń swoje auto
ogólnie jak za takie pieniążki (około 36000 PLN) choć wg mnie powinien być o około 6000 PLN tańszy, samochodzik jest autkiem wystarczajacym dla 4 osobowej rodzinki, miejsca w nim dosyc , bagażnik dosyć pakowny bo prostpadłościenny, komfort jazdy w normie a przy rozsadnej jeździe w miarę ekonomiczy (choć przyznam sie że myślę jednak o założeniu gazu!), brak usterek (przynajmniej w moim przypadku!) oraz dosyć długie terminy przeglądów (co 30000 km duzy przegląd co 15000 wymiana oleju) powinny obnizyć koszty eksploatacji samochodu, choc chciałbym dodać ze ceny (np za lakierowanie uszkodzonej maski (spadł mi tynk ze ściany budynku i porysował nieźle część maski) + przedni lewy błotnik i zderzak 1600 PLN) to chyba przesada i zwykłe zdzierstwo!
silnik nie jest najnowszej generacji, jednak moment obrotowy 118 Nm/2600 obr/min pozwala na dosyć płynna jazdę, niestety dla kierowców o "ciężkiej" stopie to silnik ten jest p prostu za słaby (tylko 60 KM), chciałbym tylko dodać iż podoba mi sie pomruk silnika
wg mnie działa bez zarzutu, choć żona uważa, że łatwo pomylić wsteczny z jedynką (!), na trójce dobrze sie zbiera ale piątke to chyba projektował ktoś o zacięciu "ksiegowego dusigrosza"
układ jezdny dobrze trzyma autko na zakrętach, nierówności są tłumione szybko ale wyraźnie mozna tu odczuć że zestrojenie jest dosyć twarde (np przejazdy przez nasze wspaniałe przejazdy kolejowe!)
niestety tu przez grube słupki przednie i tylnie nie jest rewelacyjnie, jezeli chodzi o widoczność na wprost to nic nie mozna zarzucić ale cofając często wspomagac sie trzeba lusterkami (kto wymyslił takie małe prawe lusterko zewnętrzne!!??)
tu widac rękę fachowców z Volksburga, wszysko pod ręką i na miejscu, choć do estetyki plaskików można mieć zastrzeżenia (niestety tu widać że jest to najtańszy model rodziny VW), przełaczniki i przyciski dobrze rozmieszczone, kupiony dodatkowo podłokietnik wspaniale uzupełnie ergonomie miejsca kierowcy.
o ile ogrzewanie w zimie działa szybko i bez zarzutów o tyle w lecie samochód szybko sie nagrzewa (ciemne plastiki oraz tapicerka), nadmuch wtedy bardzo długo dmucha ciepłym nieprzyjemnym powietrzem, pomimo ustawiena na nadmuch "zimnym" powietrzem, jedynym lekarstwem jest otwarcie okien i przewentylowanie samochodu, klima jednak w tym autku była by rzeczą wskazaną!, tylko czemu tyle sobie rzyczą w VW za zamontowanie dodatkowej klimy 6000 PLN to skandal i rozbój w biały dzień!
kierowca ma sporo miejsca nawet wysoki kierowca nie powinien narzekać na brak miejsca, troszke przeszkadza plastikowa konsola, po prostu przy dłyuższej jeździe zaczyna uwierac w kolano!, pasażer obok kierowcy ma sporo miejsca, nawet przy fotelu dosyc mocno przesuniętym do przodu, pasażerowie jadacy na tylnej kanapie których wiozłem nie narzekali na brak miejsca na nogi (wyprofilowanie w tylnej części foteli przednich daje dodatkowe cm na kolana), jedynie moze oparcie pleców na tylnej kanapie jest za bardzo zblizone do konta prostego, ogólnie siedzenia twarde ale wygodne ale dla osób z długimi nogami maja troche za krótkie siedziska, cóż to niestety mały samochód!
tutaj nie mam zbyt wiele do zarzucenia no moze jedynie to że jazda przy uchylonym oknie powoduje konieczność dosyć mocnego podgłośnienia radia,! ;-), ogólnie dla tej klasy samochodu OK!
tu moge jedynie powiedziec co do ekonomiki tj zużycia paliwa , średno samochodzik przy proporcji ~70% trasa i 30% miasto spala 6.7 l/100 km, minimalne spalanie prz równej jeździe autostrada w Niemczech (110 km/h) zużycie spadło do niecałych 6 l/100 km, w mieście natomiast jest mnie optymistycznie,zimą 9 a nawet 10 l/100 km przy w miare dynamicznej jeździe jest wynikiem marnym!
ogólnie za te pieniążki przyzwoity samochodzik choć silnik w nim nie jest jego mocna stroną!
jak do tej pory nic sie nie zepsuło, nic nie trzeszczy i nic sie nie urwało
tu na razie nic nie napisze bo nie mam co!
Skoda Fabia I Hatchback