Ocena kierowcy - Skoda Fabia I Hatchback

Loen, 12 lat temu
Rok produkcji 2003
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Skoda Fabia I Hatchback 1.4 60KM 44kW 1999-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Trwałe i zapewniające dobre prowadzenie.
Do miasta w sam raz - zwrotny, wygodny, oszczędny, w sumie tani w eksploatacji. Nie polecam dla rodziny - nieustawny bagażnik powoduje konieczność zakupu boksu na dach nawet dla rodziny 3 osobowej. Silnik dobry jeśli chodzi o parametry natomiast jego serwis jest droższy (i to o wiele) od silników 1.2 l.
Jak na 60 KM silnik zachowuje się dobrze; elastyczny, dobra kultura pracy. Stara, sprawdzona jednostka VW montowana do 2003 roku w Fabiach. Ekonomiczny, do miasta dobry. W trasie czy terenie falistym/górzystym wyraźnie odczuwalny niedobór mocy.
Moim zdaniem ideał. Żadnych kłopotów, zawsze precyzyjna, krótki skok dźwigni zmiany biegów - zmiana przełożeń to bajka. Długość przełożeń dobrze dobrana do silnika. Co jak co, ale skrzynia jest perfekcyjna.
Jeśli ktoś lubi komfortową podróż to nie polecam - sztywne zawieszenie, auto dobrze się trzyma drogi, pewnie prowadzi ale każdą nierówność czuć. Trwałość wg mnie duża - dopiero po 90 tys. wystąpiła konieczność wymiany tulei wahaczy, reszta ciągle sprawna.
Prawe lusterko wydaje się być zbyt małe.
W środku wszystko dobrze rozmieszczone, intuicyjnie i na swoim miejscu. Dałem 2 za kształt bagażnika - niezwykle nieustawny. Niby 300 litrów a 2 walizki się nie zmieszczą, wózek dziecięcy trzeba na części rozebrać (zdjąć kółka) a i tak z wcisk. Powierzchnia na dole duża, ale pochylenie oparcia tylnej kanapy sprawia, że większe przedmioty jak walizki, wózek dziecięcy, małe szafki itp. nie mieszczą się.
Wentylacja bez zastrzeżeń, w wersji bez klimy szyby z przodu nie parują. Ogrzewanie b. dobre, szybko się auto nagrzewa.
Kierowca i pasażer z przodu mają b. dużo miejsca. Tylna kanapa - tu jest gorzej, dorosły za kierowcą wzrostu 180 cm ma ciasno, dziecko 3 letnie w foteliku też na nogi nie ma zbyt dużo miejsca.
Dobre. Nic dodać, nic ująć.
Przy spokojnej jeździe mieszanej pali 6-6,5 l. Na trasie jadąc zgodnie z przepisami bez obciążenia można spokojnie zejść w okolice 5 l. Pewnej letniej nocy na odcinku kilkudziesięciu kilometrów komputer wskazał średnie spalanie na poziomie 3,9 l - ale tylko raz na 9 lat użytkowania.
Z używanych można znaleźć coś naprawdę dobrego do 15 tys. złotych. Serwisować można wszędzie i u każdego za rozsądne pieniądze.
Dużo drobiazgów się psuło - spryskiwacz tylnej szyby, zamek w drzwiach kierowcy, linka od podnoszenia szyby, blokujący hamulec postojowy, wyciek oleju przy kółku napinacza, czujnik temperatury silnika, fabryczne radio wymagało lutowania, błędne podłączenia kostek w bocznych AIRBAGach. Układ wydechowy do wymiany przy 95 tys. km łącznie z katalizatorami (choć katalizatory mogłem sam zajechać uszlachetnaiczem paliwa, ale pewności nie mam)
Pompa oleju przy 90 tys. km. Uszczelka pod głowicą przy 50 tys. km oraz przy 100 tys.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 60KM 44kW [l/100km]

5,7