Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

MCiech89, 7 lat temu
Silnik 1.4 TSI 150KM 110kW
Rok produkcji 2016
Skoda Octavia III Liftback 1.4 TSI  150KM 110kW 2015-2016 - Oceń swoje auto
Inne : Wszystko po trochu, o czym w powyższych moich komentarzach. Ogólnie jestem zadowolony z samochodu i mogę polecać go innym. Niedawno zaprezentowano wersję po lifcie. Niby to samo, niby kilka fajnych dodatków, jednak przez wygląd przodu musiałbym się porządnie zastanowić. Wygląd i bezpieczeństwo to priorytety.
Przejechałem już 3000 km od odbioru samochodu z salonu. Podzielę się wobec tego swoimi opiniami. Samochód to Skoda Octavia III Liftback 1.4 tsi 150KM w wersji Style. Silnik jest dynamiczny i oszczędny. Octavia użytkowana jest prywatnie. Dobrze sprawdza się zarówno w mieście jak i w trasie. Najbardziej zależało mi na dobrym dostępie do bagażnika. Chciałem kombi, żona zaś sedana, więc mamy liftbacka:) Samochód ogólnie oceniam bardzo dobrze. Jestem bardzo zadowolony z wyboru zarówno modelu jak i wersji wyposażenia. Szkoda tylko, że gwarancja standardowa nie jest dłuższa np na 3 lub 4 lata. Podczas wybierania rozpatrywałem też możliwość zakupu kilku innych aut, jednak Octavia miała najwięcej dobrych cech takich jak: dość niska cena, bagażnik, dobre wyposażenie, wygląd, osiągi silnika, komfort. Jestem także bardzo zadowolony z wyboru dodatków. Mimo to mogłem wziąć jeszcze przynajmniej 3: fotochromatyczne lusterka boczne, isofix z przodu i ekoskórę z tyłu przednich foteli. Przewiduję czas użytkowania tego samochodu na 8-10 lat, więc nie patrzę na utratę wartości samochodu z salonu;)
Silnik aktualnie jest jeszcze na dotarciu. Przy swoich 150KM zapewnia zadowalające przyśpieszenie i elastyczność, dzięki szybko dostępnemu momentowi obr. Charakterystyką i zużyciem paliwa przypomina diesla, jednak nie posiada filtra dpf.
Skrzynia biegów działa dobrze. Przy dobrze wciśniętym sprzęgle jest precyzyjna. Zestopniowanie jest dobre. Przy 6 biegu na autostradzie, przy obrotach 3000 tys, pozwala jechać lekko ponad 120km/h.
Aktualnie są założone opony Nokian wr d4. Samochód zrywa przyczepność rzadko, głównie na błocie pośniegowym i lodzie, ale to chyba każde auto podobnie ma. Ogólnie jestem zadowolony z prowadzenia.
Już po kilku kilometrach da się wyczuć wymiary auta. Dla mnie jest bardzo dobrze, czasami przeszkadzają tylko przednie słupki (wzrost prawie 190 cm). Widoczność do tyłu może być. Może przeszkadzać lekko wysoki tył. U mnie zamontowana jest kamera cofania co wraz z czujnikami z przodu i z tyłu czyni parkowanie i wjazd do garażu podziemnego bardzo łatwym. Zakup kamery jak najbardziej polecam.
Jak dla mnie dużo schowków. Wszystko ma swoje miejsce. Telefon ma swoje miejsce, jednak specjalny uchwyt-kubeczek to brzydko mówiąc badziew nie na te czasy. Jest za mały na telefon. Obsługa klimatyzacji auto jest prosta, pozwala także na obsługę w miarę grubych rękawiczkach. Ekran Bolero jest dobry i nie angażuje mocno uwagi podczas jazdy. System zapewnia też dużo opcji konfiguracyjnych. Regulowany podłokietnik uprzyjemnia komfort podróży.
Na razie dodaję ocenę maksymalną. Nie wiem jeszcze jak wydajna będzie klimatyzacja w letnie upały. Ogrzewanie działa sprawnie dwustrefowo. Samochód dobrze nagrzewa się i dość szybko. Podgrzewane fotele działają szybko i już po chwili muszę zmieniać na pierwszy poziom. Bardzo polecam podgrzewaną przednią szybę.
Samochód zapewnia dużo miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu. Uwagę zwraca ogromny bagażnik (w liftbacku 590 l), pozwalający dużo spakować. Jest ustawny. Jest kilka haczyków na torby z zakupami. U mnie jest podwójna mata podłogi z częścią gumową, która bardzo przydaje się w okresie zimowym.
Dla mnie doskonale. Na wolnych obrotach silnika praktycznie nie słychać. Z uwagi na docieranie i swój styl jazdy nie jeżdżę ponad 150 km/h, więc nie odnotowuje nadmiernego hałasu. W codziennej eksploatacji jest bardzo dobrze. Dla mnie dźwięk silnika (delikatne mruczenie) jest przyjemny.
Póki co jestem zadowolony. Spalanie niskie, można by powiedzieć prawie jak w dieslu. Do przeglądu jeszcze daleko. Mam darmowe 60 tys wymiany oleju i filtrów, więc nie powinno być źle. Jedynie co może niepokoić to zużycie płynu do spryskiwaczy. Zbiornik mieści 4,7 litra (bixenony i spryskiwacz przy kamerze). W okresie zimowym trzeba wozić nieco więcej przy sobie, ale gdy będzie mało zaświeca się kontrolka by uzupełnić ;)
Bardzo dobrze. Najbardziej opłacalna była wersja Style z pakietem Amazing. Mimo paru dodatków, o których wcześniej wspomniałem cena zmieściła się poniżej 90 tys zł. Uważam, że samochód jest bogato wyposażony. Jakość montażu jest dobra. Nic nie trzeszczy a materiały przyjemne w dotyku. Jedynie podłokietniki w drzwiach mogłoby być bardziej miękkie.
Samochód nowy. Gwarancja jest przedłużona o 2 lata/120 tys km. Powinno być dobrze. A jak będzie zobaczymy:) Póki co brak usterek.
Jak wyżej. Brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 150KM 110kW [l/100km]