Ocena kierowcy - Ssangyong XLV

Marcin, 5 lat temu
Rok produkcji 2018
Ssangyong XLV 1.6 128KM 94kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie wybiera nierówności, "przepływa" ponad dziurami, studzienkami, torowiskami. W ogóle nie czuć że jedzie się po polskich, dziurawych drogach. Równocześnie nie wychyla się, nie buja. Jak dla mnie rewelacja.
Samochód z trwałym, niewysilonym, wolnossącym silnikiem 1,6, rozrząd na łańcuchu - coraz trudniej taki kupić, u innych producentów dominują 3-cylindrowe pierdziawki 1,0l wysilone do 150KM. Bardzo dużo miejsca dla pasażerów, ogromny bagażnik. Świetne zawieszenie, nie dokuczają dziury, studzienki, torowiska. Są minusy: drobne niedociągniecia w ergonomii, słabo wyciszony silnik. Reszta na 5. Cena korzystna, bo marka jeszcze mało znana w Polsce, ale przecież tak samo było z Kia i Hyundaiem - a teraz za Kia Sportage trzeba dać 100000 PLN i czekać na odbiór auta wiele tygodni.
Silnik wysokoobrotowy, głośny. Moc 128 wystarczająca do spokojnej, normalnej jazdy. Szukałem silnika prostego w obsłudze i niskich kosztach eksploatacji. Tu mam wolnossący 1,6 , bez turbin, downsizingu, rozrząd na łańcuchu. Myślę, że będzie trwały i bezawaryjny.
Manualna, 6-biegowa, dobrze zestopniowana, biegi wchodzą bez problemów.
Największa zaleta tego auta. Świetnie wybiera nierówności, "przepływa" ponad dziurami, studzienkami, torowiskami. W ogóle nie czuć że jedzie się po polskich, dziurawych drogach. Równocześnie nie wychyla się, nie buja. Jak dla mnie rewelacja.
Duże, obszerne, pakowne auto. Z wyglądu bardziej podoba mi się Tivoli, ale 700 litrów bagażnika w XLV to niesamowity atut tego samochodu.
Widoczność niezła w każdym kierunku, co ciekawe, widać wyraźnie obrys maski silnika, dokładnie wiadomo dokąd sięga samochód z przodu. Z tyłu raczej niezbędne czujniki parkowania (są w standardzie).
Siedzenia wygodne, obsługa kierownicy, kierunkowskazów, tempomatu intuicyjna, tradycyjny hamulec ręczny (na szczęście!). Minusy: skokowa regulacja temperatury ogrzewania/klimatyzacji (takie przyciski czerwone/niebieskie czyli ciepło/zimno), zbyt nisko rozmieszczone przyciski odnośnie sterowania nadmuchem (czy np. na nogi czy na szybę). Brakuje trochę wzdłużnej regulacji kierownicy (jest w wyższych wersjach, u mnie, City Style - nie ma).
Klima działa sprawnie, mam jednak wrażenie, że ogrzewanie słabiej, kabina wolno się nagrzewa.
Mnóstwo miejsca z przodu i tyłu, ogromny bagażnik, masywne schowki w drzwiach (mieści się 1,5l woda). Rodzina 4 osobowa, pies, rolki, rowery na bagażniku na haku z tyłu i można ruszać w trasę. W podobnej cenie oglądałem kilka kombi (Renault Megane, Fiat Tipo) - SSANYONG BIJE KAŻDE KOMBI NA GŁOWĘ , dużo więcej miejsca, dużo wygodniej się siedzi.
To chyba jedyny wyraźny minus tego samochodu, głośny silnik, wyraźnie hałasujący powyżej 130 km/h. Przy szybkiej , autostradowej jeździe zaczyna to męczyć. W mieście czy do prędkości 110 km jest ok.
Koszt ubezpieczenia na cały rok (AC/OC/NW) zaledwie 1800zł. Zużycie paliwa NIŻSZE niż deklaruje producent (to już w ogóle zaskoczenie, wszyscy inni producenci zaniżają spalanie!). Producent podaje 9,5 litra benzyny w mieście, mi pali max 8,6 l/100km.
Świetna. Porównując SS XLV z np. Fiatem Tipo (cena około 74000 za kombi z silnikiem 1,4T) widać, że SSanYong oferuje naprawdę dobre wykończenie wnętrza, dużo przestrzeni w środku, wygodne fotele. Nie ma sensu porównywać XLV z Dacią Logan, to przepaść jeśli chodzi o jakość wykończenia, silniki, wielkość bagażnika. XLV deklasuje. Kupiłem XLV za 69000zł. Kia Ceed Kombi ze słabszym silnikiem 100KM kosztowała 74000zł.
Brak, wszystko działa jak powinno.
Brak, wszystko działa jak powinno. Nie spodziewam się poważniejszych problemów technicznych: silnik prosty w konstrukcji, niewysilony, rozrząd na łańcuchu, bez turbin, dwumasów, cząstek stałych - solidne, sprawdzone rozwiązanie. Poza tym mam 5 lat gwarancji.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 128KM 94kW [l/100km]

7,7