Ocena kierowcy - Suzuki SX4 II S-cross Facelifting

selektor1, 5 lat temu
Silnik 1.0 BOOSTERJET 110KM 81kW
Rok produkcji 2018
Suzuki SX4 II S-cross Facelifting 1.0 BOOSTERJET 110KM 81kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : Kultura pracy i spalanie , wyważony silnik, po zaparkowaniu jak otwieram garaż prawie go nie słychać.
Układ hamulcowy : Auto hamuje bardzo sprawnie , jest lekkie z przodu i z tyłu hamulce tarczowe.
Witam, szukałem auta rodzinnego, przestronnego bez zbędnych bajerów których się i tak nie używa. Jest rodzinne, elaganckie ( kolor czerwony) ekonomiczne, jak trzeba posiada dynamikę do ostrej jazdy. Oglądałem ASX ( ładne ale nie wieje świeżością) Kia Stonic ( małe) Seat Arona ( piękny ale ciasny dla 4 osób) Skoda Karoq ( za droga) Oglądałem z żoną różne auta typu suv crosover i wybór padł na Vitarę czekaliśmy kilka miesięcy jak będzie w sprzedaży z nowym silnikiem 1.0 , okazało się że wszystkie vitary i Scrosy wyprodukowane od września 2018 z silnikiem 1.0 mają zamontowany GPF ( filtr cząstek stałych) więc szybko szukałem Scrossa który stał na salonie bez GPF. Chociaż chcieliśmy Vitarę to Scross spodobał się żonie bardzo, więcej miejsca w środku, szczególnie z tyłu, większy bagażnik , lepsze wyposażenie za niewiele większą kwotę. Wersja premium : Full LEdy, dwustrefowa klimatyzacja. Wybierając nowe auto w wiekszości przypadków trzeba wybierać miedzy silnikiem a spalaniem . Albo mała moc i niskie spalanie ( dziadkowóz) lub duża moc i duże spalanie ( polski styl od razu montować gaz do nowego auta) W suzuki po prostu odchudzili auto , i zastosowali sprawdzony silnik . Do tej pory używaliśmy lanosa, audi a4 1.9 tdi, meriva a 1.6
Bez GPF ( filtra cząstek stałych) bez dwumasy, masywna podwójnie chłodzona turbina. Auto jest lekkie i ten silnik daje w nim radę , bardzo mało pali, ma dobre przyspieszenie 11 s do 100km/h. Silnik malutki pod maską zmieściło by się 2 azjatów, mechanik będzie mógł rozkładać łokcie, oby nie musiał. Tubina działa idelanie nie ma wyczuwalnego momentu załączania ,bez dziur i spadków mocy, ciągnie od początku do końca. Do miasta i tereny podmiejskie idealnie , w trasie jest ok ale jak ktoś potrzebuje , być królem szos to brać silnik 1.4 . Tu na autostradzie wystarczy.System start stop działa bez problemu chociaż żona nie lubi mi pasuje. Jeszcze nie było przypadku żeby nie odpalił. Bałem się brać auto o pojemności kartonu mleka ale ten silnik robiony jest w japoni. WV miał TSI które się sypały o tym nie słyszałem złej opinii.
Jeszcze całkiem się chyba nie dograła , na początku ciężko było wrzucić 5 bieg . Już jest lepiej biegi wchodzą lekko i zostały dobrze dobrane przełożenia na 5 można jechać 70 , chociaż może silnikiem delikatnie trząść , system podpowiedzi zmiany biegów działa dobrze jeżeli chcesz jeździć ekonomicznie. Ale ogólnie 4.5/5
Zawieszenie zestrojone średnio nie za miękkie i nie za twarde. Po długiej trasie nie bolą plecy , auto ma delikatnie pracujący układ kierowniczy . W mieście chociaż jest duży parkuje bez problemu. Po wjeździe na obniżoną studzienkę jest uczucie utraty kontaktu z kołem które wjechało, w innych autach nie miałem takiego odczucia.
Auto waży około 1100 kg, meriva mniejszą 1300 kg . W oplu drzwi same się zamykały od ciężaru, ale to był minus , w Suzuki drzwiami trzeba delikatnie trzasnąć . Auto ma 5/5 gwiazdek zderzeniowych, podnosząc maskę widać że pozbyto się niepotrzebnych elementów, wszystko jest sztywno zamontowane grill itp. Nic nie skrzypi i nie wali. Podwozie posiada zabezpieczenie w postaci osłony pod silnikiem, oraz od silnika aż do tylnych siedzeń . Widać masywne belki wzmacniające, masywne wahacze i elementy zawieszenia. Zawieszenie w sam raz na dziurawe polskie drogi.
Bardzo dobra , słupki A dość wąskie , słupki B szerokie tu trzeba ruszyć głową i sprawdzić czy nic nie jedzie. Do tyłu widoczność znakomita , szeroka tylna szyba, oraz duże lusterka boczne zamontowane na drzwiach żeby nie zasłaniać słupka A. Na kamerę cofania spoglądam tylko w nocy gdyż w niej lepiej widać w nocy niż przez okna.
Ocena 4.5 minus za sterowanie szybami u kierowcy mam 175 cm wzrostu normalne ramiona ale po położeniu łokcia na podparciu w drzwiach steruję szybami z tyłu , muszę przesuwać łokieć do przodu o kilka cm. Duży minus za diody na wyświetlaczu świateł krótkich i długich tak dają po oczach w nocy że musiałem obniżyć kierownicę żeby nie oślepiały, przyciemnianie działa tylko na zegary i radio . i to tyle reszta ok przełączniki ustawione ok, nie za dużo. Świetne światła Full LED, widać jak w nocy wiewiórki się grzmocą w krzakach, jak przesiadłem się do Opla to jakbym świeczki zapalił a nie światła (H7 średnia półka) Wygodny podłokietnik ze schowkiem i gniazdem USB do Podłączenia smartfona. Z aplikacją android Auto mamy darmową i świetną nawigację Google Maps. centrum multimedialne dotykowe dzwonienie , wybieranie celów podróży głosowo. Radio na plus na funkcjonalność. O zapomniałem dodać że w aucie jest mnóstwo uchwytów na butelki itp. żona wozi 7 butelek wody ( 4 w drzwiach 1 w tunelu środkowym i 2 w bagażniku). Polecam uchwyty 0,5-0,7 L wódki wchodzą bez problemu i nie wypadnę jak jedziesz na imprezę.
Ogrzewanie zaskoczyło mnie i to bardzo letnie powietrze leci już od około 2km przejechanych przy kilku stopniach C na zewnątrz. Po około 4 km już jest cieplutko w aucie . Klimy jeszcze nie sprawdzałem ale pewnie tak samo dobrze działa. Czasami lubią się zaparować przednie szyby, odparowywanie działa ok, ale np , żeby ustawić nawiew tylko na szyby ( nie ma opcji w MODE do wyboru) trzeba ustawić odparowywanie i wyłączyć klimę.
Bardzo dużo miejsca z przodu i z tyłu . Z tyłu 3 pełne foteliki dziecięce mieszczą się bez problemu ,w Merivie musiałam dociskać drzwi. Dzieci przechodzą i zajmują miejsca bez problemu. Duży bagażnik ze schowkami po bokach. Po złożeniu siedzeń płaska podłoga.
Silnik słychać podczas agresywnej jazdy , dzwięk jest raczej przyjemny jak na 3 cylindry. Do 130 km jest cicho można rozmawiać .
Jak narazie tylko serwis obowiązkowy i paliwo. Średnie spalanie 5-5.5L
Za tą cene nie kupimy takiego auta z tak dobrym wyposażeniem,
Brak
Brak