Ocena kierowcy - Toyota Corolla IX (E12) Kombi

Piotr., 5 lat temu
Silnik 1.4 i 16V 97KM 71kW
Rok produkcji 2003
Toyota Corolla IX (E12) Kombi 1.4 i 16V 97KM 71kW 2001-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Dokładnie chodzi mi o współpracę silnika z instalacją gazową. Auto przejechało na gazie 120000km. Mówi się że silniki vvti nie tolerują gazu. Jest to nieprawda. Wystarczy regularnie co 10 tysięcy km wymieniać filtry gazu oraz co 40 tysięcy regulować luzy zaworowe. W Corolli luz zaworowy reguluje się szklankami, jest ich 16, 8 szklanek ssących i 8 wydechowych. Poprzedni właściciel wymienił szklanki wydechowe, ssące były w idealnym stanie.
Zawieszenie : Bardzo komfortowe, ale również dające pewność prowadzenia.
Karoseria : Mogę jedynie przyczepić się do tego rdzawego nalotu przy tylnim nadkolu, ale to drobiazg, którego pozbędę się w łatwy sposób.
Niektórzy mówią że w motoryzacji nie należy kierować się stereotypami, jednak jakość aut japońskich marek jest nieporównywalnie wyższa niż np. Opla, czy Francuzów. Moim następnym autem będzie Auris albo Prius.
Silnik nieźle daje sobie radę z napędzaniem auta. Nie ma szału,ale do normalnej jazdy miejskiej i od czasu do czasu na jakiś wypad za miasto w zupełności wystarcza. Czuć wyraźnie mocniejsze przyspieszenie od 3 tysięcy obrotów. Silnik jest cichy, co ważne jazda na LPG nie powoduje spadku osiągów,ważne jest aby dobrać odpowiedniego producenta gazu dla Toyoty.
Moja Corolla mimo przebiegu 251000km ma jeszcze oryginalne sprzęgło, które chodzi bardzo lekko, biegi można zmieniać jednym palcem, jedynie czasem ciężko wchodzi wsteczny, ale to przypadłość wielu Toyoty.
Auto jest nastawione bardziej na komfort niż sport. Mi taka charakterystyka odpowiada, komfort jazdy jest o niebo wyższy niż w moim poprzednim aucie jakim było Polo 6n1. Dodatkowo na zakrętach daje niezłe wyczucie, dla mnie idealny kompromis pomiędzy sportem a komfortem. Oczywiście większość części jest jeszcze oryginalnych,poprzedni właściciel, którym był mój wujek od nowość wymienił jedynie łożyska w kołach i 3 razy łączniki stabilizatora.
Lakier jest dość delikatny, widać ryski, zarysowania, jednak można się tego łatwo pozbyć podczas woskowania. Dodatkowo delikatny nalot rdzy na tylnym nadkolu, ponoc typowa przypadłość Corolli E12. Poza tym wszystko ok.
Samochód jest bardzo przejrzysty, nie ma problemów z widocznością przy cofaniu.
Wszystko jest tam gdzie być powinno, żadnych udziwnień, dużo schowków, uchwyty na napoje.
Moja Corolla ma klimę, która latem bardzo szybko chłodzi wnętrze, przy 30 stopniach wystarczy włączyć klimę na 1 bieg i utrzyma przyjemna temperaturę wewnątrz auta. W zimie jeszcze nie jeździłem.
Mając 185cm wzrostu siedzę z przodu wygodnie. Za mną żona też nie narzeka na komfort więc jest ok. Dla czterech dorosłych osób auto jest idealne.
Do 120 jest bardzo cicho, szybciej staram się nie jeździć.
Koszty utrzymania są bardzo przewidywalne. Te auta, gdy są zadbane i gdy kupi się je z pewnego źródła, nie mają prawa się psuć. Mogę dodać iż za filtry oleju zapłaciłem 15zl, filtr kabinowy 15zl, filtr powietrza 17zl.
Corolla warta jest każdej wydanej złotówki na nią. Płacimy raz i mamy święty spokój.
Mam auto od 7 miesięcy, wymieniłem tylko olej i filtry.
Nic, i oby tak zostało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 97KM 71kW [l/100km]