Ocena kierowcy - Toyota Corolla IX (E12) Kombi

Bartek, 17 lat temu
Silnik 1.4 i 16V 97KM 71kW
Rok produkcji 2001
Toyota Corolla IX (E12) Kombi 1.4 i 16V 97KM 71kW 2001-2009 - Oceń swoje auto
Długo decydowałem się na zakup auta.Szukałem czegoś małego do miasta.Przypadkiem któryś ze sprzedających zainteresował mnie tym modelem. Bałem się z początku japończyka,ze względu na podobno wysokie koszty utrzymania i serwisu, ale jak na razie jestem bardzo zadowony. Znajomi którzy jeździli tym modelem bardzo go chwalili.Dodatkowym argumentem za zakupem akurat tego auta było jego powodzenie na rynku wtórnym. Otóż te auta na rynek wtórny wchodzą bardzo rzadko. A jeśli się pojawiają natychmiast znikają. Według mnie świadczy to o ich jakości. Im dłużej jeżdżę tym autem tym bardziej rozumiem ten mechanizm. To naprawdę dobry samochód.
Silnik pracuje jak igiełka-równo,cicho,znakomicie reaguje na gaz(lubi wysokie obroty). Mimo tego że jest silnikiem wysokoobrotowym jest elastyczny,nie trzeba często redukować biegów. Biorąc pod uwagę całokształt oceniam go na 5.
Skrzynia pracuje bez żadnych zastrzeżeń. Biegi wchodzą lekko i precyzyjnie-nie ma potrzeby ich "szukania".
Układ jezdny godny pochwały.Nie jeżdżę brawurowo, więc oceniam go wysoko. W cztery osoby+bagaże, w trasie na Mazury,gdzie drogi są kręte,szedł po zakrętach lepiej niż nie jedno wyższej klasy auto.
Posiadam wersje kombi więc widoczność we wszystkie strony jest bardzo dobra.
Wszystkie przełączniki znadują się na swoim miejscu gdzie intuicyjnie można je znaleźć. Jedynym mankamentem,jak dla mnie, jest dźwignia sterowania pracą wycieraczek-potrzeba czasu aby ją wyczuć,tak aby nie zachodziła potrzeba odrywania wzorku od jezdni.
Klima w lato daje pełen komfort-szczerze polecam to rozwiązanie. Zimą nie miałem okazji nią jeszcze jeździć.
Jak najbardziej OK. Miejsca jest pod dostatkiem zarówno dla kierowcy jak i pasażerów. Fotel kierowcy regulowany jest na wysokość więc nawet przy moim wzroście (193 cm) nie mam problemów (wcześniej z zakupu paru samochodów zrezygnowałem bo się do nich nie mieściłem na wysokość). Wersja kombi którą użytkuje mogłaby mieć większy bagażnik bo ten wielkościowo jest zupełnie przeciętny.
Przy niższych obrotach (do 3 tys.) praktycznie niesłyszalny. Później wiadomo hałas wzrasta. Komfortowo można rozmawiać i słuchać radia do prędkości około 150 km/h. Szumy powietrza tłumi dobrze.
Według wskazań komputera: trasa Warszawa- Mrągowo,w cztery osoby i bagaż,nie oszczędzając za specjalnie paliwa: 6,7 l/100 km.(włączona klima) Miasto,przy spokojniej jeździe: 7,5 l/100 km.
Te auta nie są tanie, zgodnie ze starą zasadą: Ile zapłacisz- tyle masz. Trzymają cenę,bo cały czas ich jakość nie spada,w porównaniu do np. niemieckich aut. Według mnie warte swoje ceny. Lepiej raz zapłacić i mieć święty spokój na pare lat,niż tłuc się co chwila po serwisach.
Mam go dość krótko ale jak na razie wszystko OK i mam nadzieję ze tak pozostanie.
Żadnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V 97KM 71kW [l/100km]