Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Hatchback

Okres użytkowania: 5 lat
Volkswagen Golf IV Hatchback 1.9 SDI 68KM 50kW 1997-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : mega oszczędny
Układ elektryczny
Golfa kupiłem sprowadzanego z Holandii za bardzo atrakcyją cene jak na tamte czasy, bo 14tys zł z przebiegiem 193tys km Autem zrobiłem 190tys km. 90% miasto, a 10% trasa. Samochód albo do jazdy po mieście albo dla bardzo cierpliwych w trase. Temu silnikowi nic nie można zarzucić bo spalanie współmierne do osiągów. Żeby po mieście w centrum auto spaliło więcej jak 6,5l trzeba sie postarać naprawdę bardzo. Po trasie 100-120 km/h 3,5 - 4 litry. Co prawda zawsze zalewałem auto orlenem vervą albo shellem vpower. Brak turbiny egra, dwumasy, dpfu i innych wynalazków czyni ten silnik naprawde bezawaryjnym. Przez cały okres eksploatacji w silniku kompletnie nic nie wymieniłem, poza wymianami eksploatacyjnymi, o czym dalej napiszę. Jak na taki przebieg i stan Polskich dróg auto spisało się znakomicie. Zaraz po zakupie w 2008roku wymieniłem zamki (standard - awarie mikrowłączników) - koszt 100zł za wszystkie zamki drzwi. Wymieniłem takżę tarcze, klocki i płyn hamulcowy oraz linke ręcznego. Po 3 latach jazdy po Warszawskich ulicach przyszedł czas na wymiane zawieszenia przedniego (amortyzatory, łożyska amortyzatorów, poduszki amorów, sworznie, silentblocki - wszystko FEBI bilstein i LEMFOERDER) - całkowity koszt 420zł Przy trzeciej wymianie rozrządu wymieniłem wszystkie trzy uszczelniacze wałków, bo już z nich ciekło. Silnik to pancerna i niezniszczalna jednostka napędowa, której konstrukcja sięga końca lat 80tych. Jeżeli ktoś jeżdzi w miarę normalnie i nie ma zamaru z każdych świateł ruszać z piskiem opon, to ten samochód jest idealny. Szczerze polecam, bo jednak niemiecki diesel to niemiecki diesel. W końcu nie bez przyczyny Rudolf Diesel był Niemcem :)
Bezobsługowa jednostka napędowa. Konstrukcja sięga końca lat 80tych, ale dzięki temu jest dopracowany do granic możliwośći. Znajomy ma ten sam silnik i ma już 800tys przebiegu i odpala od strzała. Motor charakteryzuje to że moment i moc rozłożona jest w całym zakresie obrotów. A że ma prawie 20 sekund do setki to już inna sprawa. Jak na te osiągi silnik spala wspólmierną ilośc paliwa.
W miarę precyzyjna, brak dwumasy. Podobno ścina nity, ale ja osobiście nic o tym nie słyszałem w praktyce. Porządna niemiecka jakość. Nic dodać nic ująć.
McPherson i belka skrętna - tanie i komfortowe zawieszenie. Amory z przodu, sworznie, silentblocki i poduszke z łożyskiem amoryzatorów wymieniłem przy przebiegu ok 300tys km. Wczesniej nie było wymieniane. Koszt w/w to było 420zł i jedno popołudnie (wymieniłem ze szwagrem)
Wcześniej jeździłem clio, bez różnicy przy parkowaniu. Może tylko promień skrętu większy. Widoczność dobra. Lusterka asymetryczne dają rade :)
Niemiecka szkoła - chyba wszystko jasne :) Jakość wykonania bez porównania z megankami czy astrami :)
Wszystko w najlepszym porządku.
Jak dla mnie 185cm i 90 troche ciasno z tyłu, ale da rade, w końcu to kompakt :P
Klekot niestety słychać
Tanio to mało powiedziane, 3razy rozrząd, zawieszenie przednie, zamki. Przez 180tys km włożyłem w niego może 2500zł
Pod tym względem nie znam lepszego diesla
Same drobiazgi jak zamki czujnik położenia pedału stopu.
Brak. W tym aucie nie ma co się poważnego zepsuć :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 SDI 68KM 50kW [l/100km]

5,2