Ocena kierowcy - Volkswagen Golf V Hatchback

w1986@wp.pl, 18 lat temu
Silnik 2.0 TDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2003
Volkswagen Golf V Hatchback 2.0 TDI 140KM 103kW 2003-2008 - Oceń swoje auto
Po przeczytaniu mojej oceny szczegółowej chyba bezcelowe jest podsumowanie, ale powiem krótko - POLECAM! Doskonałe właściwości jezdne, dobra ergonomina wnętrza, wygodne fotele, dobra tapicerka i czego brak w wcześniejszym opisie - bezpieczeństwo zapewnione na wysokim poziomie. Jestem bardzo zadowlony.
Silnik doskonale sprawdza się zarówno w mieście, jak i na trasach. Nie trzeba mocno redukować,żeby uzyskać dobre przyśpieszenie. W zupełności starcza do dynamicznej codziennej jazdy, a przy tym jest umiarkowanie oszczędny dla portfela,pod względem zużycia paliwa- spalanie średnie w zimie wyniosło u mnie 6,5 litra, zaś sezon letni to spalanie rzędu 6 litrów ( spalanie średnie ogólne- miasto i trasa). Silnik ten szybko osiąga moment obrotowy-przysiepszenie od 1900 obrotów do 2500 jest bardzo dobre.
Skrzynia biegów dobra,aczkolwiek cieżko napisać coś więcej-w każdym razie brak krytycznych uwag.
Bardzo wysoko oceniam właściwości jezdne tego auta. Auto klei się do drogi i z łatwością pokonuje wszelkiego rodzaju łuki przy wysokich prędkościach.Ze względu na niezbyt wysoką masę auta, czasmi osnosi się (pozytywne) wrażenie, że prowadzi się gokarta - kierownica chodzi bardzo lekko, auto reaguje szybko na ruchy kierownicą. ( Ostatnio jeżdząc w mieście, coprawda przy niskich prędkościach rzędu 50 km/h, ale potwierdziły się moje wcześniejsze opinie na temat układu jezdnego - agresywny ruch kierownica lewo ( ucieczka przed autem które nie zatrzymało się na znaku STOP) i szybki powrót na prawy pas, nie wyprowadziły auta z równowagi, mimo nie najciekawszej nawierzchni). Na codzień jeżdzę autem lekko obniżonym, jednakże to właściwości jezdne tego auta przekonały mnie do niego ( jazdy próbne miałem w Golfie bez ingerecji w układ jezdny). W porównaniu do mojego wcześniejszego Golfa IV Variant jest to bardzo duży krok do przodu.
Oceniam widoczność przeciętnie i nie chodzi mi tu o widoczność przez przednią czy tylnią szybe, które są bardzo dobre, ale ocena jest zaniżona ze względu na niezbyt dobrą widoczność w tył po skosie, która czasmi jest utrudniona przez dość gruby tylni słupek.
Ergonomia wzorowa - wszystko zostalo dobrze zaplanowane. Nie ma najmniejszych problemów z obsługą urządzeń wewnatrz auta nawet podczas jazdy szybkiej,gdyż wszelkie "interesujące" nas przyciski znajdują się na wyciągniećie ręki. Obsługa urządzeń jest prosta i może to w tej prostocie tkwi piękno? Moim zdaniem tak- bez udziwnień, wszystko skrojone na miarę i za to naprawdę ogromny plus.
Ciężko jest powiedzięc coś o wentylacji auta. Nie mogę jej zbytnio chwalić,bo niby za co.. Nie mogę też przedstawić w złym świetle,bo tym bardziej nie ma powodów. Jeżdzę w aucie z klimatyzacją automatyczną i wszystko jest ok, nie ma najmniejszych problemów.
Oczywiście ta ocena jest wyjątkowo subiektywna, gdyż przestrzeń w nowym aucie porównuje się zawsze z tą, która miało się w poprzednim modelu. Jak wcześniej pisałem, poprzednio jeździłem autem GOLF IV Variant i w porówaniu z tamtym autem, znacznie poprawił się komfort jazdy pasażerów z tyłu. Mają oni, moim zdaniem, dość dużo miejsca.A co do przestrzeni kierowcy ? Czy jest wogóle sens to oceniać? Przecież kierowca zawsze znajdzie sobie tyle miejsca, ile jest mu potrzebne :)
Wyciszenie w kabinie jest bardzo dobre. Prawde mówiąc tylko gwałtowne przyśpieszanie powoduje wzrost hałasu w kabinie, który mimo to nie jest uciążliwy. Diesel to diesel - ma określoną charakterystykę pracy, aczkolwiek w tym modelu, przy niskich obrotach np. na światłach, zachowuje się naprawde zadziwiająco dobrze ( porównuje do silnika 1,9 TDi 130 PS)
Na temat zużycia paliwa wypowiedziałem się wcześniej. Auto może palić jeszcze mniej, ale oczywiście wymaga to większego spokoju od kierowcy, a w takiej sytuacji podważana jest już słuszność kupowania własnie tego silnika. Naprawy i przeglądy? Cięzko powiedzieć, gdyż byłem do tej pory na jednym przeglądzie- wiadomo jak to VW -nie jest tani, ale są drożsi. Głównie ze względu na ceny przeglądów taka a nie inna ocena, gdyz co do zużycia paliwa, to naprawde miło mnie to zaskoczyło.
No niestety to jest tak na dobrą sprawę pierwszy i jedyny minus tego auta. Jest drogie. Jednakże jeśli kogoś stać na zakup tego auta, a jednocześnie nie przesiada się z auta z klasy limuzyn, to naprawde warto dołożyć troszkę w porównaniu do najbliższej konkurencji i zakupić VW GOLF V.
Jak do tej pory jedynym moim problemem był wkręt w oponie, ale to nie wina auta :) Do tej pory, jak słyszę Volkswagen myśle niezawodność.
Brak

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 140KM 103kW [l/100km]