Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Kombi

Colt, 6 lat temu
Silnik 1.6 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 2001
Volkswagen Golf IV Kombi 1.6 16V 105KM 77kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Kombi ma duże tarcze - droga hamowania rewelacyjnie dobra!
Silnik : Pękł jeden z uchwytów kosza dociskającego sprzęgło. Efektem czego wymieniłem sprzęgło - które i tak miiało spory przebieg więc przypuszczalnie o rok przyspieszyłem naprawę. Mimo usterki, dojechałem do mechanika :)
Układ hamulcowy : Typowa usterka Golfa4: tylne cylinderki hamulca lubią się zapiekać - co 2 lata warto tam zajżeć
Najkrócej napisałbym: Niewiarygodnie tania w utrzymaniu taczka do przewozu ludzi i dużej liczby bagażu! Jeśli poszukujesz taniego (tak taniego) auta które dowiezie Cię do celu, bezpiecznie i z bagażem to nie zwracając uwagę na średni komfort dotrzesz zawsze do celu!
Silnik nie ma mocy, 12sek. do setki to dramat kiedy się spieszysz, raz w doku jakaś cewka się przepali no i mnie siadły obie sondy ale jak przystało na twardogłowego niemca - wciskasz gaz a on wykonuje rozkaz i jedzie. Odpala nawet w największe mrozy - chyba ze masz kiepski akumulator ;) ale to inny temat.
Pewnie 16 lat temu była wystarczająca jak na tempo życia i poruszania się, dzisiaj brak 6 biegu wkurza bo silnik ma chęć i moment obrotowy a skrzynia ma tylko 5 biegów.
Przednie zawieszenie jest mega fajne - tanie w utrzymaniu i jak się troszeczkę o nie dba to trzyma się drogi i czuć pod kierownicą każdy ruch. Tylna belka niestety jest bez możliwości regulacji zbieżności.
Brak zakrzywionego prawego lusterka, reszta bardzo spoko!
Przyciski są dobrze umiejscowione, joesticky bardzo wygodne i mega trwałe! Trudno dostępny jest przycisk obiegu zamkniętego/klimatyzacji (schowany za lewarkiem zmiany biegów)
Jest dobrze :)
To nie jest auto dla wymagających! To rodzaj dostatecznie wyposażonej taczki do przewozu ludzi lub/i przedmiotów. 4 osoby jadą wygodnie, nawet wysokie. Piąta osoba lepiej niech nie wsiada ;)
Niestety słabo tłumi odgłosy z ulicy, układu jezdnego a powyżej 120km/h mocno słychać wycie silnika.
Jeśli szukasz autka niezawodnego i oszczędnego to celuj w golfa 4. Ja mam kombi, przy jedynie 1,6 pojemności cudów nie ma - deptany po mieście albo ciągnący przyczepę spali 13 albo 14. Ale na trasie przy prędkości 80-90km/h zejdzie prawie do 6l na setkę! Tyle, że niewiele ma to wspólnego z jazdą - takie toczenie się.
W mojej ocenie trudno znaleźć auto, które mogło by konkurować z tym w kategorii jakość/cena. Masa zamienników, sporo napraw zrobisz sam a przy okazji czegoś się nauczysz a i mechanik szybko się zajmie. Ponadto miliardy tych aut są sprzedawane na cześci, tak więc kiedy strzelił mi kamień w szybę - używkę w bdb. stanie kupiłem za 100, wymiana 90 i cała impreza. Paliwa pije niewiele, psuje się rzadko i jest bardzo wytrzymałe na idiotyczne pomysły właściciela ;)
Raz w roku poleci fajkocewka, raz wymieniłem alternator (ze szrotu), zarówki podświetlania tablicy lecą jak szalone a reszta to typowa eksploatacja - czyli oleje, filtry, świece i autko będzie wdzięczne:)
Jak już pisałem, pękł mi kawałek kosza docisku sprzęgła - więcej przygód z serii"poważne" mnie ominęło.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 105KM 77kW [l/100km]

9,5