Ocena kierowcy - Volkswagen New Beetle Hatchback

Łukasz, 6 lat temu
Silnik 1.9 TDI 90KM 66kW
Rok produkcji 2003
Volkswagen New Beetle Hatchback 1.9 TDI 90KM 66kW od 1998 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Mimo zaledwie 90KM, silnik ma spory moment i świetnie się zbiera.
Układ elektryczny : Zacinający się zimą zamek bagażnika
Układ elektryczny : Często przepalające się żarówki
Układ hamulcowy : Zamienniki tarcz hamulcowych z racji dużych felg są bardzo narażone na procesy wybaczania.
Gorąco polecam. Wbrew pozorom nie jest to auto kobiece, ale niezawodna i tania w eksploatacji "zabawka" dająca dużo frajdy z jazdy...do pracy i z pracy. Dłuższe wyjazdy możliwe wyłacznie we dwoje - bagażnik kolosem nie jest. Upchasz tam dużą torbę podróżną, duży górski plecak...i torbę na laptopa.
Silnik żwawy i dynamiczny choć przyznam szczerze, że liczyłem na ciut niższe spalanie. Nie ma jednak co narzekać - wszak auto ma już swoje lata, a wydatki na ropę (jeżdżę rocznie ok. 20000 km) nie przyprawiają mnie jak dotychczas o myśli samobójcze.
Biegi wchodzą stosunkowo dobrze i intucyjnie. Należy jednak pamiętać, żeby sprzęgło wciskać do końca. W przeciwnym razie Garbus lubi sobie poskrzypieć.
Zawieszenie jest sztywne. Czuć nierówności jezdni. Nie mniej jednak na równej, dobrej nawierzchni auto prowadzi się pewnie. Swoje robią systemy ABS, ASR i ESP, które Beetle ma w standardzie. Trzeba być jednak czujnym podczas silnego wiatru - Beetle jest na niego bardzo podatny. Pamiętajmy też, że hamulce nie należą do ekstraklasy - zawsze należy zachowywać rozsądny odstęp.
Do przodu świetna, choć trzeba się przyzwyczaić do nienaturalnie długiej deski rozdzielczej. Boczna ok, kwestia ustawienia lusterek. Do tyłu słaba. Należy pamiętać, że auto z tyłu jest realnie ok. 20 cm bliżej przeszkody niż wynika to z obrazu w tylnej szybie. Nie mniej jednak żeby walnąć tyłem w słupek trzeba mieć nie lada "umiejętności"
Po prostu świetna. Obsługa wszystkich przycisków jest intuicyjna. Mimo upływu lat, auto może być wzorcem dla niektórych, zwłaszcza japońskich współczesnych odpowiedników. Jedyna irytująca rzecz to nieco niewygodna lokalizacja przycisków do elektrycznego sterowania szybami.
Auto lubi parować w chłodne dni. Klima dość ładnie działa zarówno zimą jak i latem, ale lepiej mieć w zapasie starą gąbkę na "czarną godzinę". Powyżej 28 stopni na dworze, mimo dbania o ilość
Z przodu miejsca jest bardzo dużo. Mam ponad 180 cm, a nigdy nie narzekałem. Za mną bez problemu mieściło się albo kilkuletnie dziecko, albo teściowa - żadne z nich nie narzekało. Nie mniej jednak jeśli chcecie jechać dynamicznie i macie z tyłu pasażerów - to lepiej tego nie róbcie. Z racji kształtu bardzo łatwo można im na zakrętach nabić guza.
Z pewnością nie jest to Mercedes ani Narodowe Forum Muzyki. Po prostu go słychać. Do 120 km/h można śmiało prowadzić rozmowy. Powyżej tej prędkości możesz śmiało puścić radio na cały regulator - nie będzie za głośno.
Użytkuję mojego nastoletniego Beetla ponad 2 lata, każdorazowo tankując do pełna i przeliczając każde tankowanie w Excelu. Przy jeździe poza obszarem zabudowanym na bocznych drogach spalanie sięga ok. 5,3-5,5 l/100 km. Przy jeździe autostradowej ok. 140 km/h spalanie waha się między 6,0-6,4l/100 km. Maxymalne spalanie w mieście (zdarzyło się raz zimą) przy częstych rozruchach wyniosło 7,15 l/100 km. Myślę, że śmiało można polecić :)
Z perspektywy czasu zakup Beetla był dobrym wyborem. Uważam go za dobrą opcję dla początkujących kierowców, którzy szukają niezbyt dużego auta, które zarazem jest i dynamiczne i tanie w użytkowaniu.
Beetle cierpi na szereg drobnych, upierdliwych, ale łatwych do osiągnięcia usterek. Głóownie chodzi o kwestie związane z oświetleniem, bądź słabym spasowaniem wnętrza.
Odpukać, jak do tej pory nie było.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 90KM 66kW [l/100km]

5,7