Ocena kierowcy - Volvo XC40 Crossover

Ziomek, 3 lata temu
Silnik 2.0 B4 Mild Hybrid 211KM 155kW
Rok produkcji 2021
Volvo XC40 Crossover 2.0 B4 Mild Hybrid 211KM 155kW 2020-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo mocny, zrywny i elastyczny. Mild Hybrid daje rade pod względem bardzo wysokiej kultury pracy.
Inne : Ergonomia i design rządzą!
Auto bardzo solidnie wykonane i pięknie zaprojektowane. Wszystko jest duże, trwałe, bardzo dobrej jakości, miłe w dotyku i bardzo ładne. Czuć że jest to produkt premium w pełnym słowa tego znaczeniu, a nie tylko z ceny. Auto, projekt i wyposażenie jest bardzo praktyczne oraz przemyślane - ktoś poświecił sporo czasu, uwagi oraz serca aby dopracować to auto ze wszystkich stron. Mnie osobiście urzeka design - tak zewnętrzy jak i wewnętrzny, niesamowite i bardzo wysublimowane połączenie elegancji, stylu i nowoczesności. To jest poziom lub dwa poziomy designu wyżej, niż nudne i klepane na jedno kopyto niemieckie wehikuły lub przekombinowane i niby nowoczesne skośne na każdy sposób japończyki. Eksploatacyjnie auto bardzo równe i bardzo wysoko w każdym aspekcie, wyważone aby zapewnić całościowe bardzo dobre wrażenia, a nie tylko skupić się na jednym aspekcie.
Mocny i cichy, pracuje bardzo równo. Duża elastyczność, radzi sobie doskonale w różnych trybach jazdy (Eco, Comfort, Dynamic). Moim zdaniem idealny stosunek mocy (197KM + 14KM elektryka) do masy auta. Ani razu nie zabrakło mocy, zawsze wydaje mi się, że auto robi co chce z wielką gracją i łatwością, nawet w pełni załadowane. Polecam ten silnik, aby czuć maksymalną przyjemność z jazdy. Start/Stop w modelu Mild Hybrid działa wyśmienicie i bardzo płynnie.
Bardzo dobra, duża ilość biegów zapewnia niesłychana elastyczność oraz dostosowanie do warunków. Zmiana biegów do góry jest tak płynna i szybka, że nie da się tego wyczuć, auto jeździ jak elektryk (jeździłem Teslą i mam porównanie). Jedyne do czego można się przyczepić, to kick down i redukcja biegów - wtedy minimalnie czuć chwilowy spadek mocy na zmianę biegu i szarpnięcie do przodu na niższym biegu.
Bardzo stabilny, trzyma się świetnie drogi, nawet na zakrętach i to wszystko mimo dość dużej wysokości auta i sporego prześwitu. Świetnie i cicho tłumi wszelkie nierówności. Według mnie wystarczająco twarde, mimo iż mam normalne zawieszenie a nie R-Design.
Piękna, nowoczesna, ponadczasowa, elegancka i zadziorna. I to wszystko w jednym aucie. Lakier bardzo dobrej jakości, resztę pod względem trwałości ciężko ocenić po tak krótkim czasie używania. Spasowanie elementów idealne, nie to co w Mercedesie.
Dość małe okna, duże i zabudowane słupki tylne. Nie przeszkadza to w jeździe do przodu, ale wszelkie manewry parkowania i cofania wymagają uwagi. Obowiązkowo kamera cofania lub system 360 stopni. Jak dla mnie dość mała przednia szyba.
Jedno zdanie, jeden komentarz: najlepsze auto pod tym względem dostępne w sprzedaży na świecie. Koniec kropka. Perfekcyjne rozplanowanie wnętrza pod względem układu i funkcjonalności. IKEA mogłaby się uczyć od tego auta. Dopóki człowiek nie zobaczy jak ergonomicznie powinno być zaprojektowane auto na przykładzie tego samochodu dopóty nie będzie wiedział czego traci i czego nie ma w innych autach. Ideał i przyjemność użytkowania.
Bardzo szybko się nagrzewa, działa cicho i sprawnie. Można ustawić, aby auto samo odcinało dostęp do powietrza z zewnątrz (recyrkulacja) gdy automatycznie wykryje zanieczyszczone powietrze - jak dla mnie idealne rozwiązanie do miasta. Zamontowany dobrej klasy filtr węglowy. Z racji wysokości auta pobór powietrza jest umieszczony bardzo wysoko. Ani razu nie poczułem smrodu spalin stojąc w korku, szczególnie stojąc za "eko" dieslami z Niemiec. Żadna chmura czarnych spalin ze sławnych niemieckich TDI rodem z Ubootow nie jest sroga dla tego układu wentylacji.
Auto jest zadziwiająco duże w środku mimo średnich rozmiarów na zewnątrz. Konsola środkowa jest średnich rozmiarów, ani za duża ani za mała. Miejsca z przodu i z tyłu jest wystarczająco. Spora szerokość auta, bardzo dużo miejsca nad głową. Oczywiście mogłoby być więcej miejsca, ale od tego są większe modele w gamie producenta.
Bardzo dobre tłumienie dźwięków z zewnątrz oraz z układu zawieszenia. Każda część karoserii posiada elementy wytłumiające dźwięki oraz wibracje. Według mnie jest bardzo cicho i komfortowo, przy prędkości 140km/h można normalnie rozmawiać, a w mieście nie słychać silników oraz jazdy innych aut.
Silnik 2.0 benzyna z turbo oraz dość spora masa pojazdu sprawiają, że auto swoje pali. U mnie jest to ok 8l na trasie, 10l w mieście, 8,8. wyszło średnie. Pozostałe koszty minimalne, żarówki full LED więc nie ma co wymieniać, bateria Mild Hybrid ładuje się sama podczas hamowania.
Posiadam model Momentum Pro. Według mnie najlepszy stosunek jakość/cena aktualnie na rynku. Bardzo dobre wyposażenie w cenie, niewiele opcji do dokupienia, gdyż już bardzo dużo jest wliczonych. Porównywałem z kilkoma innymi modelami innych producentów: tańsze marki przy podobnym wyposażeniu były niewiele tańsze a dużo gorsze, a droższe marki przy takim wyposażeniu były absurdalnie wycenione, nie oferując nic więcej. Wg mnie oferując mniej, szczególnie pod względem designu i ergonomii.
Na razie wszystko OK. Za mały przebieg aby rzetelnie ocenić.
Na razie wszystko OK. Za mały przebieg aby rzetelnie ocenić.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 B4 Mild Hybrid 211KM 155kW [l/100km]

11,0