Nad morze samochodem czy pociągiem? Co bardziej się opłaca?

Nad morze samochodem czy pociągiem? Co bardziej się opłaca?

Morze
Morze
Źródło zdjęć: © Adobe Express
25.06.2024 07:05

Rosnące ceny paliwa sprawiły, że coraz więcej osób, które do tej pory na wakacje wybierały się samochodem, rozważa "przesiadkę" na pociąg. Do wyboru tego alternatywnego rozwiązania skłaniają przede wszystkim względy ekonomiczne, dodatkową pokusę stanowi natomiast coraz więcej atrakcyjnych połączeń, które z praktycznie każdego większego miasta w Polsce pozwalają dostać się koleją do Gdańska i innych popularnych nadmorskich lokalizacji. Czy to dobra opcja? Czy może lepiej pozostać jednak przy komforcie i wygodzie, jakie zapewnia podróżowanie własnym samochodem?

Samochodem na wakacje. O czym warto pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że samochód pozostaje najwygodniejszym środkiem transportu. Świetnie sprawdza się zarówno na krótkich dystansach, jak i w przypadku długich podróży. Według statystyk, aż 43% Polaków planujących wakacje nad morzem, decyduje się wyruszyć na nie właśnie własnym autem. Jest to podyktowane przede wszystkim elastycznością w planowaniu całego przedsięwzięcia – wyjazd możemy zaplanować, kiedy chcemy, robić po drodze tyle postojów, ile potrzebujemy, a po drodze "zahaczyć" także o inne, ciekawe miejsca, których nie zobaczylibyśmy, podróżując pociągiem.

Za wygodę się jednak płaci, a w ostatnich latach całkiem sporo! Oprócz wysokich kosztów, które poniesiemy na paliwo, planując wyjazd nad morze własnym samochodem, należy także umiejętnie zaplanować całą podróż – m. in. wybrać odpowiednią trasę, ustalić miejsca na postoje, a także postawić na zakwaterowanie w docelowej destynacji, które oprócz wygodnych łóżek, będzie oferowało także parking, gdzie będziemy mogli bezpiecznie pozostawić nasz pojazd.

Z tym ostatnim w dzisiejszych czasach nie ma jednak większego problemu – wystarczy bowiem skorzystać z możliwości, jaką dają portale turystyczne! Dla przykładu, decydując się na nocleg w obiekcie z kategorii apartamenty Gdańsk, w filtrach wyszukiwania wystarczy zaznaczyć opcję "parking", aby uzyskać dostęp wyłącznie do ofert noclegów z miejscem na auto. Na samej podróży nasza przygoda z samochodem jeszcze się nie kończy – szacując koszty całego przedsięwzięcia, należy wziąć pod uwagę także wydatki na przemieszczanie się po okolicy, a także koszty drogi powrotnej do domu.

Podróżowanie pociągiem bardziej opłacalne niż samochód?

Nie ulega wątpliwości, że wyjazd na urlop nad morze własnym samochodem jest tak samo wygodny, co wymagający w planowaniu i kosztowny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej turystów poważnie rozważa możliwość pozostawienia swojego pojazdu w garażu i udania się nad morze pociągiem. To alternatywne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Czy jest jednak bardziej opłacalne? To zależy oczywiście od liczby osób, które zabieramy ze sobą na urlop, długości trasy do pokonania, a także dostępnych promocji, które pozwalają obniżyć cenę zakupu biletów.

Nie ulega jednak wątpliwości, że podróżowanie pociągiem jest dużo mniej komfortowe niż wyjazd na urlop samochodem. Decydując się na tę formę transportu, musimy liczyć się bowiem z koniecznością dostosowania się do rozkładu jazdy i odpowiednio wcześniej wyjść z domu, aby zdążyć na pociąg. Ograniczenia obowiązują także w przypadku bagażu – wybierając się na urlop pociągiem, możemy zabrać ze sobą tylko najważniejsze rzeczy, co nie rzadko skutkuje koniecznością zrobienia zakupów na miejscu oraz generuje dodatkowe koszty. Wreszcie, nie sposób nie wspomnieć o możliwych opóźnieniach, awariach i innych wypadkach losowych, które mogą opóźnić nasz przyjazd na miejsce i wywołać niepotrzebną frustrację.

Podróżowanie pociągiem stanowi także nie lada wyzwanie dla rodzin z małymi dziećmi, osób, które nie wyobrażają sobie spędzenia urlopu bez towarzystwa swoich czworonożnych przyjaciół, a także turystów, którzy w czasie urlopu nie chcą rezygnować ze swoich ulubionych aktywności sportowych, wymagających zabrania ze sobą odpowiedniego sprzętu. O ile bez problemu zmieści się on bowiem w aucie, tak z jego przewiezieniem pociągiem możemy mieć już problem.

Podróżowanie pociągiem może być więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, lecz nie zawsze będzie się opłacało ze względów praktycznych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc rozważyć wszystkie "za i przeciw" oraz wybrać opcję najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb, pamiętając przy tym, że komfort i zadowolenie w czasie urlopu są zawsze na wagę złota.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie