Za granicą

Niemcy - prędkości, opłaty, przepisy drogowe

Niemcy Niemcy
Zobacz opinie kierowców o tym państwie

Data ostatniej modyfikacji: 2012-08-11

Informacje ogólne

Nasz zachodni sąsiad słynie z gładkich autostrad bez limitów prędkości. Jednak Niemcy to również kraj restrykcyjnie egzekwowanych ograniczeń prędkości i przepisów drogowych. Aby podróż po tamtejszych drogach przebiegała bezpiecznie i bez niespodzianek, warto poznać najważniejsze przepisy i zasady poruszania się po Republice Federalnej Niemiec. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Niemiec jest dowód osobisty ważny, co najmniej 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Wyposażenie pojazdu:

 • trójkąt ostrzegawczy, samochody o masie większej niż 3,5 tony powinny być wyposażone w przenośne lampy koloru żółtego, które ustawia się wraz z trójkątem
 • apteczka
 • zaleca się stosowanie kamizelek odblaskowych (obowiązkowe w przypadku kierowców zawodowych)
 • używanie opon zimowych nie jest prawnie nakazane, ale gdy warunki atmosferyczne wymagają ich użycia, policja może karać mandatem za brak ogumienia zimowego

Przepisy i kary

 • prowadzić pojazd mogą tylko osoby, które ukończyły 18 lat
 • wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC samochodu (oraz przyczepy), polskie polisy ubezpieczeniowe honorowane są na terenie Niemiec bez ograniczeń
 • w niektórych miastach na terenie Republiki Federalnej Niemiec zostały wprowadzone tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). Możliwość wjazdu mają tylko samochody oznaczone specjalną plakietką, której kolor określa normę emisji spalin spełnianą przez pojazdy. Plakietki można nabyć w urzędach komunikacji, na stacjach diagnostycznych oraz w autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec. Za wjazd do strefy bez plakietki grozi mandat w wysokości 40 EUR.
 • niemiecka policja podczas kontroli drogowej ma prawo dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeżeli stwierdzone zostaną poważne usterki, może nałożyć mandat do kilkuset EUR i obciążyć kierowcę za odholowanie pojazdu do warsztatu, oraz np.: usunięcie powstałych wycieków oleju lub płynów. Gdy kierowca naprawia samochód samodzielnie w miejscu niedozwolonym, musi liczyć się z podobnymi konsekwencjami.
 • nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości i przepisów ruchu drogowego jest surowo karane przez policję. W przypadku zatrzymania żadne negocjacje nie wchodzą w rachubę.
 • kierowcy powinni zwracać szczególna uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy w miastach maja bezwzględne pierwszeństwo. W przypadku kolizji z pieszym lub rowerzystą, zostaje wszczęte szczegółowe postępowanie nawet, jeśli nie było poważniejszych następstw incydentu.
 • obowiązuje nakaz używania świateł mijania w tunelach
 • podróżując po Niemczech lepiej wystrzegać się autostopowiczów. Zabranie przypadkowego pasażera, może przysporzyć wielu kłopotów podczas kontroli w strefie przygranicznej, jeśli okaże się, że osoba posiada niedozwolone towary akcyzowe lub środki odurzające. Przewóz obywateli spoza UE lub nielegalnie przebywających na terenie Niemiec jest traktowany jako przestępstwo. Taka uprzejmość może zakończyć się postępowaniem karnym a nawet konfiskatą pojazdu.
  • Dopuszczalna ilość promili we krwi 0,5
   Minimalna kwota mandatu za jazdę po pijanemu 250 EUR
   Maksymalna kwota mandatu za jazdę po pijanemu 3 000 EUR

   Data ostatniej modyfikacji: 2012-08-11

   Dopuszczalna szerokość pojazdów 2,5 m
   Dopuszczalna wysokość pojazdów 4 m
   Dopuszczalna długość zespołu pojazdów 18 m

   Data ostatniej modyfikacji: 2012-08-11

   Opłaty drogowe

   • przejazd autostradami jest bezpłatny, jedynie w przypadku samochodów ciężarowych powyżej 12 ton pobierana jest opłata za każdy przejechany kilometr. Nad poborem opłat czuwa satelitarny system poboru myta, czyli opłaty drogowej. System poboru myta opisany jest na stronie - www.toll-collect.de
    • Ograniczenia prędkości

     W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poniżej pozostałe ograniczenia. Warto zauważyć, że ograniczenia prędkości na autostradach są jedynie "zalecane".

       Autostrady Ekspresowe Pozostałe
     Osobowe 130 km/h 130 km/h 100 km/h
     Ciężarowe do 3.5t 100 km/h 100 km/h 80 km/h
     Ciężarowe 80 km/h 80 km/h 60 km/h

     Łączna długość autostrad: 12800 km

     Data ostatniej modyfikacji: 2012-08-11

     Ceny paliw

     Benzyna bezołowiowa - ceny paliw
     2014-11-26 6,06 zł
     2014-11-19 6,19 zł
     2014-11-12 6,23 zł
     2014-11-05 6,26 zł
     Olej napędowy - ceny paliw
     2014-11-26 5,39 zł
     2014-11-19 5,47 zł
     2014-11-12 5,53 zł
     2014-11-05 5,54 zł
     Informacje pochodzą z portalu e-petrol.pl

Niemcy - wpisy społeczności

Sunny times story

Sunny times story

2004-09-12

10 lat wcześniej... Duisburg, Niemcy.

Czerwony lakier lśnił wyjątkowo pięknie w jesiennym słońcu, wyróżniał się pośród innych aut na parkingu. Może to ekscytacja sprawiała takie wrażenie, a może faktycznie jest wyjątkowo zadbany. W przelocie przypomniała się powieść S. King'a - Christine. Krwisto czerwony... Ciarki delikatnie przeszły po karku. Z bliska niby nic szczególnego, pełna...

Alpy Bawarskie - Zugspitze

Alpy Bawarskie - Zugspitze

2014-08-25

Wyjazd typowo weekendowy. W piątek o 17 wyjazd z Wrocławia w 3 osoby, czwarta dołączyła w Zgorzelcu. Pierwsza meta w Monachium o 1:30 w nocy, gdzie zatrzymaliśmy się na noc u znajomych.

Nie obyło się bez kontroli niemieckiej policji, 1,5 km przed samą metą zatrzymała nas policyjna beemka. Musieliśmy podejrzanie wyglądać na tle tych mercedesów ;-)

Pobudka przed 6 i wyj...

najdłuższa podróż z darmową nawigacją

najdłuższa podróż z darmową nawigacją

2014-08-03

Tak, to była moja najdłuższa podróż tym samochodem. Przez Niemcy 800 km w jedną stronę. Byłem ciekaw jak zniosę tą trasę tym bardziej, że jak niektórzy powiadają w Kangurze siedzi się jak na taborecie. Ja nigdy tego nie zauważyłem, a osobiście nie lubię leżeć za kierownicą, lubię widzieć co się dzieje na drodze. Jak zawsze było mi całkiem wygodnie. Zrobiłem 2 przystanki i to ze względu na dziecko,...

Pierwsza dłuższa jazda

Pierwsza dłuższa jazda

2014-07-18

Pomijając podróże z Warszawy do domów rodzinnych mojego i małżonki (Toruń lub Suwałki), o których nie chce mi się za bardzo pisać wybrałem się zawieźć rodzinkę pod Berlin. Trasa Toruń - Wustermark = 480km co dało w obie strony z podjazdem do sklepu i knajpki 1000km. Podróż komfortowa i wygodna, jedyne niepokojące mnie oznaki to ciche skrzypienie (dźwięk tak jak skrzypiące drzwi od szafy) przy zmia...

komentarz

komentarz

2014-02-13

Mówię jak było, nie wiem czy prędkość ok 240 km/h potrzebuje jakiś wyjątkowych warunków, na pewno długiej prostej i dobrych warunków pogodowych, oraz dobrych opon.
Jak na razie na samochód nie narzekam, silnik cichutki, nie zamieniłbym na diesla. Komfort i zachowanie auta na drodze ok.