Szukaj

Zużycie paliwa to obszerny serwis tworzony od 2002 roku przez samych kierowców.

Zawiera tysiące raportów zużycia paliwa wszystkich samochodów jeżdżących po naszych drogach. Zebrane raporty zużycia paliwa tworzą statystyczny obraz zużycia paliwa danego samochodu.

Liczba raportów: 255 365

Raporty spalania samochodów – wybierz markę

Najnowsze raporty

10,3
Audi Q7 II
SUV Facelifting 3.0 50 TDI 286KM 210kW
Auto z salonu odebrane w lipcu 2023 do tej pory przejechane 33k km Średnie spalanie z 33k km to 9,7l/100km Nie wiem jak inni są w stanie zejść niżej chyba że nie lubią jeździć tym autem i się wloką. W trasie jak robię po 500/600km średnie spalanie ok 10l Auto przeważnie 5osob i bagaże, prędkość zawsze 140++ W mieście 10/12l Żądło jeżdżę krotkie odcinki podmiejskie z prędkościami do 100km - jak się zdarzy to spalanie potrafi zaskoczyć in plus. Ale umówmy się jak na dużego SUVa z mocnym i dynamicznym silnikiem to średnie spalanie ok 10l nie jest nadal złe Żona w BMW 118i ma średnie 8,3l/100 a trudno porównywać te dwa auta. Z samochodu jesteśmy zadowoleni, w przyszłym roku biorę nowy na wynajem i zastanawiam się tylko nad 55TFSIe , ale wszystko zależy jak tam będzie ze spalaniem w trasach bo tego się trochę boję przy mojej nodze :) Ogólnie polecam - u nas przy 5osobowej rodzinie nie ma lepszego wyboru (bo ani X7 ani GLS nie mają tylnej kanapy z 3 osobnymi fotelami)
8,0
Audi Q5 II
SUV Facelifting 2.0 40 TFSI MHEV 204KM 150kW
Po roku jeżdżenia - na trasie jadąc zgodnie z przepisami, bez tempomatu i starając się spalić jak najmniej udało mi się zejść do 5,8l na trasie 400km. Jadąc na wakacje, spokojnie i płynnie załadowanym autem na trasie blisko 1000km średnia wyszła 6,4l. Przy agresywnej jeździe na trasie, maksymalnie auto spaliło mi 9,5l. Generalnie auto dużo bierze paliwa przy przyspieszaniu, ale jest bardzo oszczędne przy jeździe ze stałą prędkością. Auto jest ciężkie i przez to jazda w mieście jest mniej oszczędna - przy dużych korkach spalanie dochodzi do 12-13l. Przy mniejszych korkach można zejść na 9-10l.
6,0
Volkswagen Passat B8
Alltrack 2.0 TDI 150KM 110kW
3 osoby Box dachowy i cały bagażnik Krajówka prędkość 90-110 spalanie srednie 5.6l/100km Autostrada 160-210 spalanie średnie 7l/100km Minimalne spalanie srednie w 3 osoby bez bagażu prędkość 90-110 spalanie srednie 5.3l/100km
6,4
Volkswagen Tiguan III
SUV 1.5 eTSI 150KM 110kW
Miękka hybryda najbardziej wykazuje się przy spokojnej jeździe krajówkami, jeśli ktoś lubi Eko zabawę to można uzyskać poniżej 5l, przy normalnej jeździe jest to 5,5-6. Drogi ekspresowe i autostrady to okolice 6,8l a w mieście 7-8l zależy od korków. Auto na letnich 18 stkach nastawione na komfort.
15,2
Volvo S80 II
Sedan 3.0 T6 304KM 224kW
Jak na auto o tej masie i pojemności silnika przystało w jeździe na codzień swoje pali ale na trasie pozytywnie zaskakuje, przy tempomacie ustawionym na 130-140 bez problemu da się wyciągnąć z trasy 11-12 litrów gazu więc za kilometr wychodzi taniej niż większość nowoczesnych, dużo droższych w zakupie diesli o benzynach bez gazu nie wspominając
9,3
Audi A4 B8
Avant 1.8 TFSI 160KM 118kW
Spalanie wyliczone ze zużycia paliwa nie podane z komputera. Jestem zadowolony, w połączeniu ze skrzynią multitronic ten silnik w trasie pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty jeśli chodzi o spalanie przy prędkości 140/150 km/h na autostradzie. Dodatkowym plusem jest to że ma moc i nawet przy dużych prędkościach przyspiesza rewelacyjnie. Spalanie miejskie uzyskane w Zakopanem gdzie wszędzie jest pod górkę gdzie indziej pewnie byłby bardziej oszczędny.
9,7
Dacia Jogger
Minivan 1.0 TCe LPG 110KM 81kW
auto przy dość mocnym przyspieszaniu po mieście spala ok 12-13l gazu, wersja 100km z 2023 ma dobre przyspieszenie przy nawet 4 osobach ale pustym bagażniku, na trasie z pełnym bagażnikiem ale z trojką dzieci i dwójką dorosłych 70-110km/h średnie spalanie ok 9l. przy 140km/h na autostradzie dość cicho, można spokojnie rozmawiać
4,5
Ford Kuga III
SUV Facelifting 2.5 FHEV 180KM 132kW
Jak na tak ciężki samochód z napędem na cztery koła spalanie zaskakująco niskie,mam wersję Vignale,koła 19 cali. Jadąc między miastami drogą jednopasmową z prędkością ok 80 do 90 km/h zużycie poniżej 4 litrów. Najwyższe spalanie jakie udało mi się uzyskać to ok 8.5 litrów w trybie sportowym na dwupasmówce ale to i tak rewelka,każdy inny samochód przy takiej jeździe wypije kilkanaście.
5,9
Suzuki SX4 II
S-cross Facelifting 1.4 BOOSTERJET 48V SHVS 129KM 95kW
Jak na takie parametry spalanie na bardzo dobrym, tj niskim poziomie. Średnia z 30k km wychodzi 6,5l, 70%miasto, 30%trasa. Przy 140km/h latem 4os rodzina 7l, zima 0,5l więcej. Przy 90km/h można zejść poniżej 6l. Najniżej dwie osoby prędkość do 100km/h 5,3l
5,7
Dacia Duster II
SUV 1.5 dCi 110KM 81kW
Autem trzeba nauczyć się zmieniać biegi. Oczywiście Ruszanie z 2 go biegu i płynna jazda pozwala na średnie zużycie 60% trasa 40% miasto ok. 5.5 litra z powodzeniem. Mistrzowie ecodrivingu będa mieli lepsze rezultaty

Zużycie paliwa

Jakie jest realne spalanie danego auta z konkretnym silnikiem? Jakie będzie zużycie paliwa podczas ekonomicznej lub dynamicznej jazdy po mieście, a ile samochód spali w trasie? Odpowiedź znajdziecie w serwisie „Zużycie paliwa”, tworzonym od 2002 roku przez czytelników AutoCentrum.

Producenci aut podają zużycie paliwa uzyskane w ramach pomiaru w cyklu NEDC (New European Driving Cycle). Czy jednak deklarowane przez nich spalanie samochodu nie jest dalekie od zużycia paliwa w codziennym użytkowaniu? Niestety, fabryczne dane, uzyskiwane w laboratoriach, niejednokrotnie mijają się z rzeczywistością. Dlaczego? Wykonywane są bowiem w optymalnych warunkach, m.in. na hamowni auto nie przekracza 120 km/h, klimatyzacja jest wyłączona, system start&stop tylko czeka na wyłączenie silnika, temperatura powietrza jest na tyle wysoka, że silnik szybko się rozgrzewa, a na dodatek producent użył energooszczędnego oleju silnikowego i opon o niskich oporach toczenia. Oczywiście nie można tego nazywać oszustwem, bo reguły cyklu testowego są znane, a producentom wolno dostosować do niego swoje auta. Oszustwem byłoby natomiast twierdzenie, że to jest rzeczywiste spalanie.

Co wpływa na zużycie paliwa?

A jaka jest rzeczywistość? Wpływ na zużycie paliwa mają m.in. zmieniające się warunki pogodowe. W zimie wielokrotnie przychodzi nam uruchamiać auto przy temperaturze kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Z kolei latem niemal codziennie jeździmy z włączoną klimatyzacją. Do tego dochodzi fizyka – przykładowo wyższy samochód to automatycznie większe opory powietrza, a tym samym w konsekwencji wyższe spalanie. Nie zapominajmy też o ilości pasażerów na pokładzie i bagażach – im auto będzie bardziej dociążone, tym oczywiście zużyje więcej paliwa. Na koniec warto podkreślić, jak ważny jest nasz styl jazdy – jeśli jeździmy, dokładnie planując każdy manewr, w odpowiednim momencie zmieniamy biegi, staramy się hamować silnikiem, to na pewno w naszym przypadku wyniki spalania będą niższe niż w sytuacji, kiedy nie przestrzegalibyśmy zasad ekonomicznej jazdy.

Czy jednak kupujący zawsze są tego świadomi? Zachęceni niskim spalaniem, deklarowanym przez producenta, kupują samochód z nadzieją, że na przysłowiowej „kropelce” przejadą dziesiątki kilometrów. Tymczasem może się okazać, że ich auto spali nawet kilka litrów więcej.

Jakie jest zatem realne zużycie paliwa danego samochodu? Codzienna jazda to nie pomiar testowy, a czynników mających wpływ na spalanie jest naprawdę wiele. Dlatego właśnie powstał ten serwis – by odpowiedzieć na pytanie, jaki jest prawdziwy apetyt na paliwo danego samochodu i w czytelny sposób przedstawić raporty zużycia paliwa poszczególnych aut.

Raporty spalania tworzone przez użytkowników

„Zużycie paliwa” to obszerny serwis, tworzony od 2002 roku przez samych kierowców. Zawiera tysiące raportów zużycia paliwa wszystkich aut jeżdżących po naszych drogach. Zebrane w ten sposób dane tworzą statystyczny obraz zużycia paliwa danego samochodu.

Aby sprawdzić, jakie spalanie ma interesujący nas pojazd, wybieramy markę, model, rodzaj nadwozia i silnik, a następnie otrzymujemy raporty spalania, które dodali wcześniej użytkownicy. By jeszcze szybciej dotrzeć do konkretnego pojazdu, wyniki możemy sortować według rodzaju silnika. Przykładowo, wybierając markę Alfa Romeo, od razu możemy zaznaczyć, jaki silnik nas interesuje – benzynowy, benzynowy i LPG lub silnik Diesla. Oczywiście może się okazać, że dla któregoś modelu nie ma raportu zużycia paliwa. Wynika to z faktu, że serwis tworzony jest przez samych użytkowników, którzy wpisują realne spalanie swoich samochodów. Jeśli zatem wśród użytkowników nie ma osoby, która jeździ np. Alfą Romeo Spider z 2015 roku, to nie będzie też raportu spalania dla tego auta. Jeśli masz takie auto w garażu – zachęcamy do podzielenia się wiedzą!

Czytaj więcej