Szukaj

Zużycie paliwa to obszerny serwis tworzony od 2002 roku przez samych kierowców.

Zawiera tysiące raportów zużycia paliwa wszystkich samochodów jeżdżących po naszych drogach. Zebrane raporty zużycia paliwa tworzą statystyczny obraz zużycia paliwa danego samochodu.

Liczba raportów: 229 991

Raporty spalania samochodów – wybierz markę

Najnowsze raporty

7,4
Avant 1.4 TFSI 150KM 110kW
Audi A4 B9
W mieście przy spokojnej jeździe - 7,5l/100 km; podczas jazdy drogami krajowymi, poza miastem (bez autostrad) z prędkościami 70-90 km/h średnie spalanie - 6 litrów benzyny/100 km. Przy maksymalnej dozwolonej prędkości na autostradach 7,0-7,5l/100 km (korzystając z tempomatu - wówczas skrzynia S-tronic dość szybko włącza 7 bieg - 2 tys. obr./min.). Dane dotyczą trybu pracy skrzyni "S" (w ogóle nie używam trybu "D", w kórym silnik moim zdaniem jest utrzymywany na zbyt niskich obrotach). Wartości po przejechaniu dystansu 5 000 km.
5,4
Hatchback 1.9 TDI 90KM 66kW
Volkswagen Golf III
Najlepsze auto jakie miałem użytkóje je już 8 rok bez awaryjne wiadomo koszty eksploatacyjne filtry olej rozrząd klocki itp pozatym najtrwalsza jednostka napędową praktycznie bez problemowa.Jak dbasz tak masz ogulnie nie ma lepszego.
8,0
Hatchback 2.0 MZR-CD 143KM 105kW
Mazda 3 I
U mnie przy "ciężkiej nodze" wygląda to tak: W mieście przy klimatyzacji i włączonym grzaniu 4 liter spala 9.3l/100 Przy jeździe mieszanej , trochę w trasie jakoś poniżej 8l./100 Szczerze, to nie sprawdzałem w trasie przy 90km/h Podejrzewam , że spali poniżej 7
6,3
Kombi 1.6 DRIVe 109KM 80kW
Volvo V50
Po mieście delikatnie jeżdżąc wychodzi mi nawet trochę poniżej 6,5. Jak jeżdżę dynamiczniej( szybkie ruszanie), robiłem do 7,5. W trasie zszedł mi ciut poniżej 5l (120 na tempomacie i gdzieś godzinka toczenia się w korku- wypadek i wahadełko) Na komputerze podaje mi wyższe wartości spalania niż faktycznie przy dystrybutorze (!)
10,3
Hatchback 1.8 i 16V T-Sport 192KM 141kW
Toyota Corolla IX (E12)
Ciężkiej nogi raczej nie mam, spalanie około 13l w mieście to coś na co trzeba się przygotować, 8 w trasie przy prędkości około 120/130km/h
5,1
Hatchback 3d 1.9 TDI 105KM 77kW
Audi A3 8P
Mapa na 130km spalanie miasto: do 7l, trasa 90-110: 4,7l przy delikatnej jeździe 4,3l , 120-130: ok 5l ,150: 5,5l
5,2
Kombi Facelifting 1.5 TDCi 120KM 88kW
Ford Focus III
Jadąc w niewielkim natężeniu ruchu na dystansie Wrocław - Jarosławiec spalanie 3.9 l/100km.
5,2
Kombi Facelifting 1.5 TDCi 120KM 88kW
Ford Focus III
Jadąc w niewielkim natężeniu ruchu na dystansie Wrocław - Jarosławiec spalanie 3.9 l/100km.
5,2
Kombi Facelifting 1.5 TDCi 120KM 88kW
Ford Focus III
Jadąc w niewielkim natężeniu ruchu na dystansie Wrocław - Jarosławiec spalanie 3.9 l/100km.
6,2
Hatchback 5d 1.4 16V 75KM 55kW
Audi A2

Zużycie paliwa

Jakie jest realne spalanie danego auta z konkretnym silnikiem? Jakie będzie zużycie paliwa podczas ekonomicznej lub dynamicznej jazdy po mieście, a ile samochód spali w trasie? Odpowiedź znajdziecie w serwisie „Zużycie paliwa”, tworzonym od 2002 roku przez czytelników AutoCentrum.

Producenci aut podają zużycie paliwa uzyskane w ramach pomiaru w cyklu NEDC (New European Driving Cycle). Czy jednak deklarowane przez nich spalanie samochodu nie jest dalekie od zużycia paliwa w codziennym użytkowaniu? Niestety, fabryczne dane, uzyskiwane w laboratoriach, niejednokrotnie mijają się z rzeczywistością. Dlaczego? Wykonywane są bowiem w optymalnych warunkach, m.in. na hamowni auto nie przekracza 120 km/h, klimatyzacja jest wyłączona, system start&stop tylko czeka na wyłączenie silnika, temperatura powietrza jest na tyle wysoka, że silnik szybko się rozgrzewa, a na dodatek producent użył energooszczędnego oleju silnikowego i opon o niskich oporach toczenia. Oczywiście nie można tego nazywać oszustwem, bo reguły cyklu testowego są znane, a producentom wolno dostosować do niego swoje auta. Oszustwem byłoby natomiast twierdzenie, że to jest rzeczywiste spalanie.

Co wpływa na zużycie paliwa?

A jaka jest rzeczywistość? Wpływ na zużycie paliwa mają m.in. zmieniające się warunki pogodowe. W zimie wielokrotnie przychodzi nam uruchamiać auto przy temperaturze kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Z kolei latem niemal codziennie jeździmy z włączoną klimatyzacją. Do tego dochodzi fizyka – przykładowo wyższy samochód to automatycznie większe opory powietrza, a tym samym w konsekwencji wyższe spalanie. Nie zapominajmy też o ilości pasażerów na pokładzie i bagażach – im auto będzie bardziej dociążone, tym oczywiście zużyje więcej paliwa. Na koniec warto podkreślić, jak ważny jest nasz styl jazdy – jeśli jeździmy, dokładnie planując każdy manewr, w odpowiednim momencie zmieniamy biegi, staramy się hamować silnikiem, to na pewno w naszym przypadku wyniki spalania będą niższe niż w sytuacji, kiedy nie przestrzegalibyśmy zasad ekonomicznej jazdy.

Czy jednak kupujący zawsze są tego świadomi? Zachęceni niskim spalaniem, deklarowanym przez producenta, kupują samochód z nadzieją, że na przysłowiowej „kropelce” przejadą dziesiątki kilometrów. Tymczasem może się okazać, że ich auto spali nawet kilka litrów więcej.

Jakie jest zatem realne zużycie paliwa danego samochodu? Codzienna jazda to nie pomiar testowy, a czynników mających wpływ na spalanie jest naprawdę wiele. Dlatego właśnie powstał ten serwis – by odpowiedzieć na pytanie, jaki jest prawdziwy apetyt na paliwo danego samochodu i w czytelny sposób przedstawić raporty zużycia paliwa poszczególnych aut.

Raporty spalania tworzone przez użytkowników

„Zużycie paliwa” to obszerny serwis, tworzony od 2002 roku przez samych kierowców. Zawiera tysiące raportów zużycia paliwa wszystkich aut jeżdżących po naszych drogach. Zebrane w ten sposób dane tworzą statystyczny obraz zużycia paliwa danego samochodu.

Aby sprawdzić, jakie spalanie ma interesujący nas pojazd, wybieramy markę, model, rodzaj nadwozia i silnik, a następnie otrzymujemy raporty spalania, które dodali wcześniej użytkownicy. By jeszcze szybciej dotrzeć do konkretnego pojazdu, wyniki możemy sortować według rodzaju silnika. Przykładowo, wybierając markę Alfa Romeo, od razu możemy zaznaczyć, jaki silnik nas interesuje – benzynowy, benzynowy i LPG lub silnik Diesla. Oczywiście może się okazać, że dla któregoś modelu nie ma raportu zużycia paliwa. Wynika to z faktu, że serwis tworzony jest przez samych użytkowników, którzy wpisują realne spalanie swoich samochodów. Jeśli zatem wśród użytkowników nie ma osoby, która jeździ np. Alfą Romeo Spider z 2015 roku, to nie będzie też raportu spalania dla tego auta. Jeśli masz takie auto w garażu – zachęcamy do podzielenia się wiedzą!

Czytaj więcej