Ocena kierowcy - Audi A3 8Y Sportback

Mateusz, 8 miesięcy temu
Silnik 1.5 35 TFSI 150KM 110kW
Rok produkcji 2023
Audi A3 8Y Sportback 1.5 35 TFSI 150KM 110kW 2020-2024 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Świetnie wyłapuje nierówności a jest przy tym dość jędrna
Karoseria : Samochód z zewnątrz wygląda bardzo ładnie
Przeniesienie napędu : Zaskakująco dynamiczny silnik
Inne
Jest to mój pierwszy samochód marki Audi. Po jazdach testowych jakie odbyłem we wszystkich markach niemieckiej wielkiej trójki to właśnie Audi urzekło mnie najbardziej. Zdecydowanie na plus jest tutaj kwestia wykończenia samochodu, jego dotychczasowego spalania oraz komfort jazdy. Dotyczy to zarówno zawieszania jak i całego układu jezdnego, który jest niezwykle precyzyjny (szczególnie jazda po zakrętach). Samochód szczególnie z zewnątrz prezentuje się bardzo elegancko (nawet w wersji sportback). Na duży plus miejsce dla kierowcy oraz całkiem spory i pakowny bagażnik.
Potrzebuje kilku chwil tuż po starcie by się odpowiednio nagrzać. Pod kątem pracy silnik jest dość cichy a w momentach gdy potrzebujemy trochę mocy - służy nam pomocą. Jak na niewielką moc daje dużo radości z jazdy ;)
Troszkę obawiałem się komentarzy dotyczących skrzyń DSG i ich poszarpywania. W przypadku tego modelu samochodu tego typu zdarzenia mają jednak jedynie miejsce podczas dociskania pedału gazu do maksimum na nierozgrzanym silniku. Skrzynia łapie delikatne opóźnienie jednak zmiana tryby na "sport" rozwiązuje tą kwestię.
Układ jezdny tego samochodu jest idealnie zestrojony. Zarówno jeśli chodzi o zawieszenie jak samo sterowanie pojazdem. Przełożenie kierownicy jest dość duże przez co jazda po zakrętach daję niesamowite odczucia. Zawieszenie samochodu dobrze wychwytuje wszelkie nierówności tym samym daje spory komfort jazdy. Wg mnie jest to idealne połączenie dla auta tego segmentu.
Dość długa maska, charakterystyczny grill (singleframe), oraz odpowiedni kolor lakieru sprawi że wiele osób ogląda się za samochodem :)
Widoczność jest bardzo dobra, szczególnie w przypadku korzystania z kamery cofania która ułatwia manewry.
Wszystkie przyciski i pokrętła są fizyczne jedynie ekran MMI jest tutaj dotykowy. Na duży plus wirtualny kokpit (masa możliwości ustawień). Polecam wszystkim kierownicę z manetkami do zmiany biegów.
Wentylacja działa bardzo sprawnie. Ogrzewanie powinno przejść prawdziwy chrzest bojowy podczas najbliższej zimy.
Jeżeli chodzi o przód samochodu jest tutaj wystarczająco miejsca zarówno dla kierowcy jak i pilota. Obawiałem się troszeczkę czy samochód nie będzie za niski (185 cm) jednak w środku jest dla mnie wystarczająco miejsca zarówno na głowę jak i nogi.
Wg mnie jest ono na dobrym poziomie. Być może pomogły tutaj szyby dźwiękochłonne jednak podczas prędkości autostradowych (140 km/h) wewnątrz kabiny panuje względna cisza. Podczas jazdy można porozumiewać się bez podnoszenia głosu.
Póki co jedyny koszt to wymiana oleju po 1500 km oraz koszty tankowania paliwa. Następna wizyta w salonie po przekroczeniu 30 tys. km.
Jasne że mogłoby być troszkę taniej, jednak jakość samochodów na przestrzeni lat spada. Przed nami kierowcami jest więc wybór czy zapłacić więcej za zdecydowanie lepszą jakość czy narzekać na tańsze modele i ich niedociągnięcia.
Brak awarii
Póki co brak poważnych awarii, mam nadzieję że tak zostanie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 35 TFSI 150KM 110kW [l/100km]

5,2