Ocena kierowcy - BMW Seria 1 F20-F21 M-Hatchback 5d Facelifting 2017

Dawid, 8 miesięcy temu
Silnik M140i 340KM 250kW
Rok produkcji 2018
BMW Seria 1 F20-F21 M-Hatchback 5d Facelifting 2017 M140i 340KM 250kW 2017-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : B58 nie brzmi tak dobrze jak poprzednik, ale w dalszym ciągu daje cudowne wrażenie z jazdy, szybko wkręcając się na obroty i dobrze współpracując z 8HP.
Zawieszenie : Samochód wyważony idealnie, rozkład 50/50 jest jak najbardziej prawdziwy. Dobrze czuć jak auto się zachowa i spokojnie można z nim pracować gdy wychodzi nadsterownie na gazie.
Karoseria : Skrzypiące wnętrze w tylnej części samochodu podczas jazdy po nierównej drodze/zjazdu z krawężnika.
Auto które dumnie może nosić znaczek M przed swoją nazwą. Idealnie wyważone daje świetne wrażenia pozwalając na bezpieczną dynamiczną jazdę podkręcając zabawę kiedy ucieka nam tyłem dodając mu gazu w zakręcie pomimo napędu xDrive. Sam napęd świetnie pomaga utrzymać moc i moment w ryzach, dając wiele trakcji przy każdym przyspieszaniu, daje to duże poczucie bezpieczeństwa, chciało by się powiedzieć zbyt duże, ale nie jest to pełne M, więc utrzymam opinię że jest świetnie i na pewno dalej będzie w stanie zaskoczyć nie jednego kierowcę. Skrzynia w zwykłym trybie do codziennej jazdy spisuje się bardzo dobrze, często odczytując kiedy potrzeba zbić bieg lub dwa podczas przygotowywania się do wyprzedzania kiedy powoli wchodzimy na gaz. 8 biegów pozwala na niskie obroty przy prędkościach autostradowych i wg. mnie jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki temu dobre spalanie jak na 3L i 340km ze stałym napędem xDrive. Jeżeli chodzi o ergonomię siedzi się dość wysoko, ale bardzo wygodnie ze świetnym trzymaniem bocznym i w pierwszym rzędzie nie brakuje nam miejsca. Jeżeli chodzi o tylne miejsca, to uważam że jak na serię 1 jest całkiem nie najgorzej, wszystko oczywiście zależy od wzrostu pasażerów, ale spokojnie można podróżować w 4 osoby, wejdzie i 5, ale nawet przy małych osobach komfort jest już wtedy niski. Co do komfortu samej jazdy to jak wiadomo samochód będzie bardziej sztywny niż zwykłe auto, ale z adaptacyjnym zawieszeniem dalej potrafi dawać komfort z jazdy nie niszcząc naszych kręgosłupów, a w dalszym ciągu zapewniając bardzo dużą ilość trakcji. Testowałem również M135i bez adaptacji i różnica była zdecydowanie odczuwalna, było tam o wiele sztywniej. Infotainment po lifcie jest super czytelny, a dzielony ekran jest bardzo wygodną funkcją, iDrive działa jak to w BMW, więc jest przewidywalnie, czytelnie i nowocześnie w porównaniu np. do poprzedniej C, lub A-klasy. Prócz plastików w tylnej części (chyba bagażnik) nic nie skrzypi i jak na serię jeden skóra jak, i wszystkie materiały są dobrej jakości.
B58 spisuje się na medal. Potrafi spalić sensowne ilości paliwa dając świetne osiągi w tak małym samochodzie. Dźwiękowo jest ciut gorzej niż w poprzedniku (N55), ale w dalszym ciągu daje super wrażenia podczas jazdy. Jest bardzo sparowany ze skrzynią i nie trzeba go wkręcać pod odcięcie żeby pociągnął momentem do wyprzedzania. O czym warto pamiętać to częstsze wymiany oleju niż zalecenia BMW czyt. co 30tys km...
8HP jest tutaj zdecydowanie jednym z najlepszych wyborów jakich dokonało BMW. Płynne zmiany, dobrze skalibrowany soft który potrafi odczytywać nasze zamiary świetnie pasuje w tym zestawie. Tutaj kolejne przypominajka, olej najlepiej wymieniać co 60tys. km.
Rozkład masy w połączeniu z adaptacyjnym zawieszeniem i zestawem B58+8HP daje idealne połączenie do bezpiecznej zabawy. Ilość trakcji jest bardzo duża, samochód jest przewidywalny, czuć kiedy napęd pracuje np. podczas uślizgu kiedy wchodzimy na gaz w zakręcie za chwilę czuć pracę przednich kół które pomagają nam wyciągnąć nas na prostą.
Samochód jest dodatkowo usztywniony przez BMW, czuć że bryła dobrze się trzyma, ale w dalszym ciągu podczas pracy na nierównościach w moim egzemplarzu słychać trzeszczenie w tylnej części samochodu.
Siedzi się dość wysoko więc wydaje mi się że jest ona dobra, lusterka są duże i sporo w nich widać. Brakuje monitoringu martwego punktu. Punkt za szybko składane zagłówki z tyłu. Słupek A jest dość gruby.
Miejsce opisałem w innym punkcie. Pod względem pozycji za kierownicą, trzymania bocznego, konsoli skierowanej do kierowcy ergonomia jest na bardzo dużym poziomie. Fotele pozwalają na wiele możliwości ustawień i wygodną pozycję z wysokim poziomem trzymania bocznego.
Jak do tej pory działa bez zarzutów.
Jest to seria 1, nie można jej karcić za brak miejsca z tyłu, to jakbym narzekał na to Yaris mojej mamy które jest autem typowo miejskim. W aucie jest bardzo wygodnie i pozwala na podróżowanie w normalnych warunkach dla 4 osób, samochód jak na swoje gabaryty ma pakowny bagażnik + możliwość wrzucenie belek na dach.
Szum od opon jest czasem dość spory, ale sam wiatr nie powoduje hałasu, jak na serię 1 która jest niższą klasą samochodu uważam że jest bardzo dobrze. Dźwięku z silnika i wydechu nigdy za wiele, ale w trasie jest bardzo cicho i za to duży plus.
Nie jest to pełne M, ale daje w dalszym ciągu ogrom emocji. Dzięki temu nawet ubezpieczenie nie kosztuje tak dużo. Wydaje mi się że koszty są na dobrym poziomie, ale w dalszym ciągu jest to sportowe auto, więc tanio nie jest :)
Aktualnie auto nie kosztuje zbyt wiele w porównaniu do nowych samochodów. 340 koni mocy, duża wygoda, nie tak duże koszty utrzymania ze względu że nie jest to pełne M. Jakość w środku mnie zaskoczyła, oczekiwałem czegoś gorszego od Serii 1.
Wymieniałem już korek od układu chłodzenia (większy zbiorniczek), niestety lubią puszczać i przez to ucieka płyn, warto sprawdzać co jakiś czas zanim wywali check ze względu na niski poziom płynu, ponieważ czytałem że wtedy jest go już bardzo mało.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika M140i 340KM 250kW [l/100km]