Ocena kierowcy - Citroen C4 I Hatchback

RF, r-firlej@go2.pl, 15 lat temu
Silnik 1.6 HDi 110KM 81kW
Rok produkcji 2008
Citroen C4 I Hatchback 1.6 HDi 110KM 81kW 2004-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik 1,6 HDI 110KM jest do tego auta stworzony, ekonomiczny, a jak trzeba to dynamiczny a czasem prawie sportowy. Przy komplecie pasażerów mógłby być jednak mocniejszy. Może 138KM (opcja 2,0 HDI) byłby najlepszy, ale postawiłem na ekonomię.
Całokształt oceniam super, samochód był przemyślany przed zakupem. To mój szósty samochód, ale pierwszy nowy. Wysokie bezpieczeństwo i mnóstwo bajerów, tempomat, ogranicznik prędkości, zestaw głośnomówiący, lusterko elektrochromatyczne, CD/mp3, przegrody bagażnik i wiele innych bardzo się przydają. W sumie ma wszystko co potrzebne, pełny pakiet. Obawiałem się małego bagażnika, ale może być, a przestrzeń bagażowa po rozłożeniu tyłu wystarczająco duża. Na razie jestem bardzo zadowolony.
Przy ekonomicznej jeździe super, przy dynamicznej odczuwalne \"zamyślenia\" przy gwałtownym depnięciu, praca silnika cicha, głośno robi się przy prędkościach powyżej 130km/h. Ogólnie oceniam bdb.
Trochę twarde przełożenia, mogłaby być bardziej płynna. Dla mnie chodzi ciut za sztywno, ale można się przyzwyczaić.
Ładnie zbiera nierówności, stabilnie na nierównościach, troche za bardzo odczuwalne zawieszenie na tyle, ale akceptowalne. Ogólnie dobrze i przyjemnie się prowadzi. Przy dynamicznej jeździe trzeba uważać na stabilność na zakrętach.
Widoczność bardzo dobra. Do lusterek bocznych, które są lekko cofnięte w linii bocznej trzeba się z początku przyzwyczaić, ale potem nie stanowi to żadnego problemu. Przed ostrymi światłami jadących z tyłu samochodów chroni i bardzo pomaga lusterko elektrochromatyczne (w wyposażeniu opcjonalne), bardzo fajna sprawa. Widoczność z miejsca kierowcy zarówno przy prowadzeniu jak i manewrach na parkingu bardzo dobra, w połączeniu z czujnikami parkowania przód i tył ocena bdb.
Bardzo dobra, wszystko w zasięgu ręki, wszystko na swoim miejscu. Odbiór i czytelność wyświetlacza z centralnej pozycji deski rozdzielczej bardzo dobre. Rozsuwany podłokietnik, regulacje, elektryka, przełączniki w kierownicy w całości pozwalają na komfortowe użytkowanie. Trochę niewygodnie manewruje się regulacją fotela, ale na szczęście nie robi się tego codziennie. Siedzenia wygodne, choć szóstki bym nie dał. Tylna kanapa sprawnie składana, często z tego korzystam. Z uwag to źle umiejscowione gniazdo zapalniczki, tylny podłokietnik za nisko.
Trzeba trochę praktyki i nie ma się z tym problemów. Przy opadach trochę parują krawędzie szyby ale można to doregulować. Klimatyzacja automatyczna sprawuje się super, całą zimę wentylacja bez klimy działa super. Przód i tył cieplutko, szybko się nagrzewa.
Przód bez zarzutu, mogłoby być parę centymetrów szerzej, miejsca na nogi dużo. Z tyłu dwie dorosłe osoby jadą spokojnie, z trzema już gorzej - tył nie jest dostosowany do trzech dorosłych osób.
Jak pisałem głośno robi się przy prędkościach powyżej 130km/h, od momentu wymiany uszczelek w drzwiach wyciszenie bardzo dobre.
Zużycie paliwa średnia lato 6/100, zima do 6,5/100. Średnia trasa na drogach polskich to 5,2/100. Podawana katalogowo średnia 4,9 to czysta fikcja, można tyle uzyskać jadąc w trasie 90km/h i pilnując się z każdym wciśnięciem gazu, a gdzie miasta, ograniczenia prędkości itp. Dane podaję na odcinku 26 tys. km przy jeździe czasem ekonomicznej, czasem bardzo dynamicznej, w tym miasto i trasa, a latem klima. Dla mnie bdb. Dodam, że komputer pokładowy spalanie pokazuje idealnie, dokładnie zgadza się z ręcznymi rachunkami. Na pełnym baku w trasie spokojnie 1 tys. km.
Jakość i wykończenie bardzo dobre, wyposażenie do ceny odpowiednie.
Raczej dobrze niż doskonale. Częste kłopoty z bluetooth, zawieszanie się komunikacji - testowane na kilku telefonach gsm (Nokia/Sony). Przedmuchy czy świsty powietrza wyeliminowane dopiero po wymianie uszczelek drzwi. Reszta jak na razie to drobnostki.
Poważnych usterek nie odnotowałem, zobaczymy co będzie dalej.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDi 110KM 81kW [l/100km]

5,6