Ocena kierowcy - Citroen Grand C4 Picasso I

Silnik 1.6 HDi 109KM 80kW
Rok produkcji 2009
Citroen Grand C4 Picasso I 1.6 HDi 109KM 80kW 2006-2013 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny
Za całokształt mocne 4. Inaczej na pewno auto byłoby oceniane w 2009 a inaczej obecnie w 2024 roku. Całokształt psują detale związane z tym, że nie jest to (i nigdy nie miało być) auto klasy premium (ani nawet średniej).
Silnik za słaby do wielkości auta ale oszczędny. Łatwo poddał się modyfikacji na 135km i 322Nm. Dopiero teraz można napisać, że jest względnie dobrze. Osprzęt silnika awaryjny jak w każdym silniku wysokoprężnym ale znana wszystkim mechanikom jednostka powoduje, że nie jest drogo. Jak kupiłem auto od poprzedniego właściciela to sam powiedział, że nic w nim nie robił więc przeszedłem wymianę EGR (450zl), czyszczenie DPF (800zl). Turbina fabryczna, dwumasa fabryczna.
5 biegowa, manualna. Brakuje 6 biegu. Wysoko umieszczona - to dobrze. Niestety nie za bardzo precyzyjna. Dość długi skok. Do przyzwyczajenia. Nie awaryjna. Mieszek skrzyni szybko się niszczy.
Mało precyzyjny. Zawieszenie mam standardowe i czuć nierówności. W celu mniejszych pochyłów na boki, kupiłem i założyłem opony niskoprofilowe przez co czuć mocniej dziury i nierówności terenu (cóż coś, za coś- lepiej auto wygląda i jest pewniejsze w zakrętach).
Karoseria dość "miękka". Szybko się rysuje. Chyba jest to przypadłość wielu pojazdów. Dobre zabezpieczenie antykorozyjne - rdza się nie trzyma tego auta. Ogólnie może być.
Widać wszystko i w każdą stronę. Jest to najbardziej przeszklone auto jakim jeździłem. Ciężko przez to czasami umyć przednią szybę wysoko pod dachem.
Dobrze ale jak na vana to chyba lepiej wypadają droższe z tego rocznika smaxy. Płytki uchwyt na kubek. Brak schowka na okulary (przynajmniej u mnie). Dobre możliwości na 3 rzędzie siedzeń (ma uchwyty na kubek, łatwy dostęp oraz gniazdko 12v) - więc niskie osoby w trzecim rzędzie też pojadą.
Grzeje jak szalony, chłodzi jak szalony- mimo swojej wielkości daje radę. Szybko ogrzewa przednią szybę. Ma kratki na drugim rzędzie siedzeń.
Ogromna przestrzeń dla każdego. Dużo miejsca na nogi w 2 rzędzie. Fotele w 2 rzędzie dodatkowo przesuwane (można wybrać czy chcemy więcej miejsca z tyłu czy w bagażniku). Z przodu też dużo miejsca. Bagażniku bardzo duży ale pod podłogą znajduja sie dodatkowe fotele więc nie ma Dużo dodatkowych schowków.
Do 110km/h jest dobrze. Później gorzej- silnik staje się głośniejszy, opory powietrza powodują, że jest wyraźnie głośniej. Wiadomo- w markach premium na pewno jest ciszej. Co ciekawe silnik na wolnych obrotach nie jest głośny w porównaniu z innymi wysokoprężnymi silnikami z tego okresu.
Koszty niskie - niskie spalanie, niskie ubezpieczenie (mały silnik). Co do usterek to związane wyłacznie z osprzętem silnika - więc robimy raz na jakiś czas EGR, DPF, Turbo, wtryski i koło dwumasowe i kolejne kilometry robimy (każdy mechanik ogarnie ten silnik). Jak ktoś to zrobił to później ma spokój na długo.
Najwiecej za niajniższą cenę. To dewiza tego auta. Mega bagażnik, 7 miejsc, dużo miejsca, znany i oszczędny silnik. W zamian niska jakość plastików i wykończenia. Stosunek cena jakość idealny- nie znajdziesz żadnego takiego vana za taką cenę.
Nic się nie psuje za bardzo. Uchwyt klapki bagażnika się poluzował kiedyś. Żarowki mijania często padają. Nie ma za bardzo o czym pisać z drobiazgów.
Związane wyłącznie z osprzętem silnika- DPF, EGR, Turbo, dwumasa. Jak w każdym wysokoprężnym silniku.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDi 109KM 80kW [l/100km]

6,6