Ocena kierowcy - Citroen Grand C4 Picasso I

Rok produkcji 2010
Citroen Grand C4 Picasso I 2.0 HDi 136KM 100kW 2006-2013 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny : Katastrofalna nawigacja
Karoseria : Miękki lakier, podatne na zarysowania szyby
Jest to mój ósmy "Francuz" i muszę powiedzieć - najbardziej udany. Kupiłem go w wersji Exclusive, z bardzo przyzwoitym wyposażeniem - nawigacja (o tym niżej), bi-ksenony, regulowane zawieszenie, czujniki parkowania przód i tył, klejone boczne szyby. Ze względów rodzinnych jestem skazany na duże auta i pomimo, że wolałbym za te same pieniądze limuzynę (cóż, mini VAN ma do szpanu -10 punktów), pomimo dokuczliwych choć drobnych usterek, jestem fanem tego samochodu. Jest fenomenalnie wprost pakowny, możliwościami aranżacji wnętrza bije na głowę wszelką konkurencję. Kto jeździ samochodem z dziećmi ten na pewno doceni takie niuanse jak ISO-FIX na WSZYSTKICH siedzeniach z tyłu (znajdźcie auto, które ma ISO-FIX na środkowym fotelu), rozkładane i podświetlane stoliki w oparciach przednich foteli, bagażnik w którym można przewieźć fortepian etc. Wsiada się do niego i siedzi jak na koźle w karocy. Widoczność 360 stopni (nie mówię o kamerze z nowego modelu C4). Dynamiczny i oszczędny silnik, wytłumione wnętrze, miękkie zawieszenie - pokonanie dystansu ponad 1000km na raz nie jest żadnym wyzwaniem. Oczywiście, jak każdy Francuz - są drobiazgi, które doprowadzają do pasji. Na przykład oryginalna nawigacja MyWay: zarówno heurystyka jak i jakość samych map budzi grozę, ktoś powinien za taki skandal wylecieć z roboty. Mam mapę w wersji 2012, na której sieć polskich autostrad wygląda mniej więcej jak za komuny. A dodam, że nawigacja ta kosztowała około 3000zł, natomiast aktualizacja map- coś koło 200?. Katastrofa. Na szczęście takich wpadek samochód ma naprawdę niewiele.
Kapitalna maszyna, wystarczająco jak na moje potrzeby dynamiczna i w zasadzie bezawaryjna (opinie o bezawaryjności mam popartą danymi o innych tego typu jednostkach). Spalanie na poziomie 6,7 na 10000km (jedne z liczników wykorzystuję tylko do tego celu, a zlicza on tylko do takiego właśnie przebiegu).
Nie wiem jak chodzi automat, ale moja skrzynia po pewnym czasie straciła na precyzji, np. podczas mrozu dość ciężko wchodzi wsteczny i nie jest to kwestia regulacji.
Bardzo miękki, niektórzy narzekają na głośną pracę z przodu - ja jakoś tego nie zauważam. Niestety poduszki zawieszenia pneumatycznego po 80 do 100 tys.kilometrów tracą szczelność i wymagają wymiany - a to trochę kosztuje
Wiele osób narzeka na trzaski pod kokpitem w trakcie nagrzewania zimnego wnętrza. Faktycznie taki efekt występuje, ale gdybym o tym nie przeczytał, nie zwróciłbym na to uwagi. Trwa to bardzo krótko, a nawet przy cichej muzyce z głośników jest kompletnie niesłyszalne. Z serwisu wiem, że trzaski te są spowodowane pracą elektrycznej nagrzewnicy. Niech trzeszczy, ale przy największych mrozach auto nagrzewa się i odparowuje szyby błyskawicznie. Trochę gorzej jest latem - w pewnych sytuacjach procesor sterujący klimą mam wrażenie wariuje, i pomimo braku jakiegoś tropikalnego upału na zewnątrz dmucha mrozem tak, że szron osiada na rzęsach. Rozwiązaniem jest przejście na tryb manualny i inne przekierowanie wylotów powietrza.
Jak we wstępie - mistrzostwo świata
Uważam, że jak na samochód tej wielkości jest na prawdę znakomicie. Co do cen w ASO - sporo na to narzekań, ale jeśli komuś ciężko, niech pojedzie do serwisu VW albo co niektórych marek japońskich - szybko zmieni zdanie.
Jest tego sporo. O nawigacji już pisałem - trudno to nazwać drobną usterką, jest to raczej pogarda marki wobec obcego konsumenta, myślę że Francuzi mają głęboko w d wszystko poza Francją: kiedy jeżdżę po Francji, mapy okazują się zaskakująco aktualne. Z innych rzeczy: miękki lakier, można go zarysować choćby i parówką, uważajcie jedząc hot-dogi :-) Mój samochód jest w kolorze czarnym, więc defekt jest tym boleśniej widoczny. Pękająca gąbka siedzenia kierowcy (wymienili mi na gwarancji). Źle zaprojektowane gniazdo 12V w bagażniku: kiedy założy się roletę bagażową, nie ma do niego dostępu (sam założyłem sobie w innym miejscu). Kiepskie tarcze hamulcowe z przodu, po 60 tys praktycznie do wymiany.
Nie było żadnej. Samochód nigdy nie odmówił posłuszeństwa, nie wymagał wzywania pomocy drogowej ani tym podobnych historii.
Dziennik kosztów dla Citroen Grand C4 Picasso I 2.0 HDi 136KM 100kW
8,1