Ocena kierowcy - Citroen Xsara Picasso

Cromek, 11 lat temu
Silnik 1.8 i 16V 116KM 85kW
Rok produkcji 2000
Citroen Xsara Picasso 1.8 i 16V 116KM 85kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Wybijanie końcówek i stuki na łożyskach. Normalne przy naszych drogach
Silnik : Mulenie i bardzo sporadyczne gaśnięcie na zimnym silniku.
Karoseria : Rdzewienie progów
Bardzo dobry samochód dla dużej rodziny ewentualnie młodej pary lubiącej dalekie podróże i spanie w samochodzie. Bardzo pojemny, ze świetnie przemyślanymi schowkami. Spokojnie można wybrać się nim w długą trasę nawet jeśli ma zabrać 5 dorosłych osób. Wygodne i przemyślane wnętrze pozwala odbyć komfortową podróż bez obawy że coś niepotrzebnego lata po kabinie.
Pracuje kulturalnie i w miarę cicho przy typowo miejskiej jeździe. Na trasie daje o sobie znać ale nie jest uciążliwy przy rozsądnych prędkościach (do 110 km/h). Zimy pochłania potężne dawki paliwa i niestety strasznie zamulony oraz potrafi zgasnąć przy ruszaniu. Jak jest ciepły lubi wysokie obroty i wtedy pokazuje że taki duży samochód też może dobrze się zbierać.
Jak dla mnie typowa skrzynia do samochodu na długie wyprawy. Krótkie 4 pierwsze biegi. Na piątce można jeździć od 50 km/h do końca licznika. Zdarza się że jeden bieg (3) nie chce wchodzić reszta ok. Skrzynia nie jest ustawiona pod sportową jazdę więc przyspiesza się najczęściej bez emocji. Chociaż jeśli przeciągniemy 3 i 4 to spokojnie wyprzedzimy inny pojazd na trasie.
Miękki, przyjemny ale niestety głośny. Dość precyzyjny układ kierowniczy.
Rewelacja w każdym kierunku.
Wszystko pod ręką i na swoim miejscu. Jedyne czego nie mogę darować projektantom to trzymanie się jak głupi patentu z sygnałem dźwiękowym w kierunkowskazie.
Klimatyzacja daje radę aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę że jak by nie przymierzać to Picasso jest szklarnią na kółkach. Przy dużym nasłonecznieniu klima potrzebuje czasu żeby schłodzić wnętrze. W zimę za to dość szybko robi się ciepło i mimo że mam vebasto to jeszcze z niego nie korzystałem. W wilgotny dzień wentylacja też daje radę i ładnie osusza szyby.
Dużo miejsca dla wszystkich. Podróż na odległości 500 km nie jest bardzo męcząca. Trzeba tylko przyzwyczaić się do wysokich siedzeń. Duży bagażnik to też duży plus a po wyjęciu siedzeń robi się z niego niemała ciężarówka, przydatna szczególnie przy częstych przeprowadzkach.
Przy takich dużych powierzchniach szyb jest i tak całkiem nieźle. Dwa ale: w korku słychać to co się dzieje na zewnątrz i przy dużych prędkościach (>120 km/h) szum jest męczący na dłuższej trasie.
Wbrew pozorom bardzo ekonomiczny samochód w stosunku do gabarytów. Spalanie na poziomie 9 litrów w mieście (benzyna) nie wymaga specjalnych wysiłków. Zejście w trasie poniżej 6,5 litra też jest normą przy spokojnej jeździe. Co do gazu to miasto około 10l/100km a w trasie w okolicach 7,8l/100km
Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Przy ekodrivingu okazuje się ekonomiczny ale jeśli ktoś ma ciężką nogę to chętnie spali i 14 litrów na stówkę. Jeśli znajdzie się zadbany egzemplarz to polecam. Jeśli nie, no cóż, trzeba troszkę zainwestować:)
Brak jakiś częstych wpadek. Jedyne co wkurza to czasem popiskiwanie z wentylacji i deski. Poza tym światło w bagażniku i schowku bocznym przednim. Nie potrafię ich rozgryźć czemu nie świecą. Reszta ok.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 116KM 85kW [l/100km]

8,3