Ocena kierowcy - DS 4 I Hatchback (Citroen)

Marsol, 11 lat temu
Silnik 1.6 THP 156KM 115kW
Rok produkcji 2012
DS 4 I Hatchback (Citroen) 1.6 THP 156KM 115kW 2011-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Duet silnika benzynowego turbo z automatem.Przyspieszenie od 1200 obrotów. Świetne wykończenie, spasowanie materiałów, bardzo dobre hamulce. Samochód wyróznia się na ulicach i pewnie jeszcze długo będzie wyjatkiem na naszych drogach.
Inne : Na atrapie wydechu na tylnym zderzaku po jednej zimie w kliku miejscach pojawiły się bąbelki wielkości 0,5 - 1mm.
Karoseria : w miejscach styczności uszczelek drzwi z karoserią występują otarcia lakieru a w niektórych miejscach jego zmatowienie i żółte odbarwienia
Jeden z najładniejszych kompaktów na rynku, bardzo dobrze wykonany i spasowany, materiały wysokiej jakości, świetnie się prowadzący, doskonałe hamulce.Jest to taka hybryda- patrząc na osiągi i zawieszenie blisko mu do auta sportowego ale jest za wysoki i nie nadaje się do dużych prędkości./do 150 km/h jazda przyjemna/. Z minusów - mało praktyczny, ciasny dla pasażerów siedzących z tyłu, duży bagażnik jak na ta klasę, wysoki próg załadunku. Auto nie dla rodziny. Myślę że sprawdzi się świetnie jak 2 sam. w domu lub dla singla.
Posiadam samochód z silnikiem 1.6 THP 163km 240 Nm po zmianach z końca 2012r. Powiem tak silnik rakieta może to nie za dużo tyle koni ale trzeba wziąć pod uwagę wagę samochodu a przede wszystkim to że jest intercooler i turbina ciągnąca od niskich obrotów w pełnym dostępnym momencie obrotowym. Rewelacja szczególnie jeżeli jest sprzężona z automatyczną skrzynią biegów. Wyprzedzanie moment, nie ma turbo dziury.
Automatyczną japońska 6 biegowa skrzynia biegów produkcji firmy MATSUSHITA,jest rewelacyjna, płynnie przełącza na poszczególne biegi i co ważne jest tradycyjna także mam nadzieję ze nie będzie z nią problemów. Jazda prawie jak samochodem elektrycznym oczywiście przy płynnym operowaniu pedałem gazu. Dostępne są jeszcze 2 autom.tryby jazdy "S"- sport/zbija 1 bieg w dół/ oraz "*" - zima/startuje z 3 biegu/ oraz ręczna zmiana biegów. Mam porównanie ponieważ posiadam passata w tiptronicu i naprawde różnica ogromna.
Auto jest twarde, zawieszenie sportowe, szczegónie czuć poprzeczne nierówności.Jest ono inaczej zestrojone niż nowa C4.Sam. kupiłem z 17 cal.kołami ale podobały mi się bardziej 18 cal. no i założyłem. Wygląd super no i jazda na asfalcie gładkim jak stół idealna, trzymanie się drogi itd...ale jazda po wiejskich i często łatanych asfaltach jest wyzwaniem. Auto jest wysokie, przy prędkościach do 150 km/h prowadzi się pewnie, ale wraz ze wzrostem prędkości jest coraz gorzej. Jest wysoki, wąski z duzy prześwitem a to nie służy rozwijaniu dużych prędkości. Układ kierowniczy precyzyjny ale troszkę ociężały. Dobre hamulce..
Widoczność według mnie jest dobra. Z przodu idealnie, lusterka duże, szyba przednia panoramiczna, siedzimy wysoko. Co do szyby tylnej jest mała ale da się wytrzymać. Jeżli skręca się np w lewo widok zasłania zagłówek prawego fotela i słupek C, także trzeba uważać. Sytuację ratują czujniki cofania tył i przód. Wycieraczki doskonale radzą sobie z odprowadzeniem wody podczas deszczu, gorzej z automatycznym wycieraniem szyb trochę się gubi.
Wszystko na swoim miejscu, kokpit zaadoptowany z C4 sprawdzona konstrukcja, przełącznik szczególnie na kierownicy trochę straszą ilością ale są bardzo ergonomiczne i do rozpracowania w 5 min.. No i zegary z możliwością zmian koloru,natężenia i wyłączenia w nocy. Rewelacja. Auto posiada bluetootha, czytnik mp3 z funkcją loudness itd... Jakość zestawu fabrycznego audio przyzwoita.
Klimatyzacja z funk. REST. Doskonała wentylacja z możliwością ustawienia klim. AUTO w 3 zakresach. Na brak otwierania tylnych szyb nie narzekam i tak rzadko ktoś jeździ z tyłu. Auto szybko się nagrzewa.Trochę huczy wentylator po włączeniu nawiewu na przednią szybę. Zauważyłem podczas jazdy w deszczowy dzień problem z zaparowaną przednią szybą po bokach i przy podsufitce.Po za tym ok.
No i tu trochę krytyki. Jeżeli chodzi o kierowcę i pasażera z przodu jest bardzo dobrze mogę porównać ilość miejsca do passata, oczywiście jak cofnę fotele przednie max w tył.Co do pasażerów na tylnych fotelach dziecko ok ale dorosłemu będzie ciasno. Fotele są głębokie ale krótkie. Przestrzeni nad głową dla osoby do wys. 180 cm nie będzie brakowało gorzej z nogami. Według mnie to jest sam. dla 2 osób. max. im na pewno nie zabraknie miejsca.
Bardzo dobre wyciszenie. Nawet w passacie 4 letnim który biorę jako porównanie nie ma takich materiałów tłumiących. Drzwi mają dodatkowe gumowe uszczelki wyciszające które tłumią świst wiatru przy dużych prędkościach ale jak zauważyłem do max 140 km. Później zaczyna być słychac opony i wiatr. Silnik świetnie wyciszony.Po zapaleniu praktycznie go nie słychać. W aucie jest cicho przy jeździe spokojnej po redukcji na niższy bieg słychać przyjemny basowy pomruk motoru, i tak ma być, komfort a jak trzeba trochę sportu...
aktualizacja 01-02-2013. silnik przebieg 2500 km. Trochę już poznałem jego apetyty na paliwo i jest tak: miasto różnie od 11 l do max 13l wszystko zależy od długości trasy, korków i pory roku. Trasa przy jeździe spokojnej do 90 km/h z wyprzedzaniem itd../ spalił 7,5l. Przy jeździe szybszej spalanie w granicach 8,5l. Silnik niewielki ale jest turbina które swoje musi wypić. Dane z komputera od nowości średnie zużycie paliwa 11,2l. Krótkie przebiegi rzędu 3-5 km potrafi spalić i 13 l.Rozmawiałem z technikiem z serwisu i on twierdzi że nic nie da się z tym zrobić. Twierdzi że aby auto spełniało normę Euro 5 silnik i katalizator zaraz po rozruchu musi szybko osiągnąc max. temperaturę pracy i komputer daje max. dawkę benzyny do cylindrów. W przypadku dłuższych tras sądzę że spokojnie można zejść poniżej 10l nawet w mieście. Reasumując nie kupujcie auta z tym silnikiem na krótkie przebiegi- w takim przypadku tylko mały wolnossący silnik benzynowy...
Samochód jest drogi jak na kompakta nawet tak pięknego. W opcji SO CHIC jest niezłe wyposażenie cena katalogowa 89 900 zł.Jak ktoś chce zaszaleć to DS z 200 konnym silnikiem łatwo przeskoczy cenę 100 tyś.plus kilka dodatków w wyposażeniu. Jakość i wygląd musi kosztować.
Marszczy się szybko boczek siedziska fotela kierowcy, miękie plastiki łatwo się rysują, nie nadążające za deszczem wycieraczki w trybie auto, denerwujący dźwięk odpiętych pasów/jest możliwość zmiany rodzajów ale jakoś żaden i nie przypadł do gustu/, małe haczyki na zakupy w bagażniku, niezbędna jest siatka. Goła blacha w nadkolach i całe podwozie. Konserwacja fabryczna skromna, jak to wytrzyma nasze zimy nie wiem.Dopóki jest gwarancja nie ma co ruszać ale na pewno trzeba zrobić porządną konserwację. Jest tylko częściowa osłony silnika i co ciekawe do auta benzynowego nie ma możliwości dokupienia pełnej osłony. Dokupiłem na allegro z disla i po wycięciu dodatkowego otworu na kolektor zamontowałem ją. Na atrapie wydechów na tylnym zderzaku uwidaczniły się bąbelki na chromie - stało się to po jedej zimie. Zgłosiłem do dealera i mimo że gwarancja nie obejmuje listw ozdobnych wymieniono na nową. BRAWO ! Zauważyłem ostatnio, iż w miejscach styczności uszczelek drzwi z karoserią występują otarcia lakieru a w niektórych miejscach jego matowienie. Nie powinno coś takiego wyjść w tak młodym aucie.
Na razie bez problemów, ale przebieg dopiero 3100 km. na liczniku i niech tak zostanie.Jak zrobię więcej kilometrów napisze więcej. Aktualizacja wrzesień 2013 - przebieg 7600 km eksploatacja samochodu bez żadnych problemów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 THP 156KM 115kW [l/100km]

10,5
11,0
13,0
DS 4 I Hatchback (Citroen)