Ocena kierowcy - Fiat Panda III Hatchback 5d Seria 2

induktor, 3 lata temu
Rok produkcji 2018
Fiat Panda III Hatchback 5d Seria 2 1.2 69KM 51kW 2017-2018 - Oceń swoje auto
Po blisko dwóch latach użytkowania zamieszczam małą aktualizację swojej opinii, bo teraz mogę już powiedzieć więcej. Podczas szczegółowego badania rynku, doktoryzowania się ze wszystkich nowych miejskich aut, najmniej czasu poświęciłem pandzie, a w końcu ją kupiłem trochę w ciemno, bo już miałem dość analizowania wszystkich za i przeciw. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę! Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, panda jest nadal bezkonkurencyjna. Oczywiście są auta bardziej designerskie, ale wszystkie mają trzycylindrowe motory, które maksymalny moment obrotowy i moc uzyskują gdzieś pod koniec skali obrotomierza. W pandzie mamy normalne 4 cylindry i pojemność 1,2. Owszem, Swift ma silnik 1,2 i 90 KM, bardzo fajny, ale to już trochę wyższa półka cenowa. Ewentualnie jest jeszcze KIA Picanto, też 1,2 i ponad 80 koni, ale tu znowu trzeba zapłacić 10 tys. więcej. Po przesiadce z większych aut doceniłem też fakt, że pandą udaje się zaparkować w takich miejscach, w których wcześniejszymi autami nie było o tym mowy.
Normalny 4-cylindrowy silnik to już rzadkość na rynku. Stara sprawdzona konstrukcja FIRE. Doczytałem później, że maksymalny moment obrotowy uzyskuje gdzieś w okolicach 3000 obr./min, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z innymi autami, które trzeba w tym celu kręcić w okolice czerwonego pola na obrotomierzu. Na początku brał olej, przed pierwszym przeglądem musiałem uzupełnić, ale bardzo niewiele. Teraz do przeglądu zostało 5 tys. a poziom utrzymuje się w połowie bagnetu.
Świetnie zestopniowana, podtrzymuję opinię.
Dalej bez rozczarowań.
Trochę słaby, podatny na uszkodzenia lakier.
Rewelacja, tył auta kończy się praktycznie na prawie pionowej szybie. Widać wszystko jak na dłoni.
Bez zarzutu, normalne przełączniki kierunku nawiewu, dmuchawy, normalna obsługa wycieraczek, klasyczne czytelne zegary, brak „telewizora" wbudowanego w deskę rozdzielczą też uważam za zaletę. Brakuje mi jednak (w mojej ubogiej wersji) łącza bluetooth, usb i przycisków do sterowania radiem na kierownicy, no i oczywiście otwierania zamków z pilota. Wszystko jednak jest w odrobinę wyższych wersjach.
Dokładnie tak, jak trzeba. Na pewno fajniejsza byłaby klima automatyczna, ale cóż...
Trochę narzekałem na miejsce z tyłu, ale niesłusznie. W porównaniu z Aygo ma się poczucie większej przestrzeni. Pudełkowate nadwozie też robi swoje.
Nadal uważam, że mogło by być lepiej.
Po dotarciu silnika w trasie za miastem, przy prędkościach 80-90 udaje się zejść do 4,3 litra, ale to trochę sztuka dla sztuki. Normalnie trzeba się liczyć z 5 litrami. W mieście raczej od 6,5 litra w górę. Zrezygnowałem jednak z zakładania gazu. Przy moich obecnych przebiegach jest to na granicy opłacalności. Jeśli nawet mam zaoszczędzić 100-200 zł miesięcznie, to wolę to zapłacić i mieć spokój z dodatkowymi kosztami utrzymania instalacji LPG. Przeglądy u dealera na poziomie 450 zł, więc też nie tragedia.
Dalej uważam, że nie ma konkurencji.
Absolutnie nic się nie stało, aż szkoda, bo za miesiąc kończy się gwarancja :)
Zupełnie nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 69KM 51kW [l/100km]