Ocena kierowcy - Fiat Punto I Hatchback

bossman, 18 lat temu
Rok produkcji 1998
Fiat Punto I Hatchback 1.1 55KM 40kW 1993-1999 - Oceń swoje auto
samochód dla hobbisty mechanika. Pusją ją się non-stop jakieś duperele, które cały czas trzeba naprawiać. Laik spędzałby w warsztacie co najmniej parę dni w miesiącu wydając parę stów. Koneser sam sobie wszystko naprawi w garażu za śmieszne pięniądze.
silnik FIRE Fiata to najlepsza część tego samochodu. Zawsze zapala (nawet w ostatnie mroźne noce nie miałem powodu do narzekania), jest oszczędny (7-8l w mieście, 5,6-6l -poza miastem).
przez osiem lat nic nie robiłem ze skrzynią biegów. Dopiero od roku czasami mam problem z wrzuceniem "1" i wstecznego, ale to raczej wina starego sprzęgła (którego też nie wymieniałem od ośmiu lat) niz skrzyni biegów.
amortyzatory i tylne wahacze w Punto1 są za słabe na polskie drogi. Wymieniałem już dwa razy. Cena nie jest duża (części do fiata są tanie), ale jest to najsłabszy element punto.
przedni słupek zasłania widoczność podczas skrętów w lewo. Reszta OK.
wygodne fotele w punto, ale teraz zaczęły się pruć -trzeba będzie kupić pokrowce. Skrytek za mało i są płytkie-ale to samochód z XX wieku więc do toyoty yaris bardzo daleko....
trzeba poczekać aż silnik sie nagrzeje (czasami nawet 20min) i dopiero wtedy włączyć dmuchawę. Dmuchawa często ulega awariom - albo strasznie "charczy", albo wogóle nie działa. Zaparowane szyby to norma. Raczej trzeba używać spec.chemii na szyby, niż polegac na wentylacji.
kierowca i przedni pasażer będą czuc się OK. Z tyłu za mało miejsca na nogi.
silnika nie zagłuszy nawet radio ustawione na full. Podobno mozna kupic maty wyciszające pod maskę, ale ja tego nie mam.... a i tak po 8 latach przyzwyczaiłem się do tego hałasu.
tanie części zamienne, niskie spalanie, tani serwis u "pana Miecia"
częste drobne awarie - dużo tanich części.
psujące się pasy bezpieczeństwa, prująca się tapicerka, odpadające listwy boczne, odklejające się lusterka, psujący się nawiew, skrzypienia plastyków, ciągle przepalające się lampki i bezpieczniki, psujący się silnik od tylnej wycieraczki, drgający skaźnik prędkosciomerza, parujące reflektory,
wahacze, amortyzatory, alternator!!!,

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.1 55KM 40kW [l/100km]