Ocena kierowcy - Fiat Punto I Hatchback

kwaśny, 17 lat temu
Silnik 1.7 TD 70KM 51kW
Rok produkcji 1994
Fiat Punto I Hatchback 1.7 TD 70KM 51kW 1994-1997 - Oceń swoje auto
Ogólnie jestem zadowolony z tego auta, ewentualne zastrzeżenia to korozja tylnej klapy (ponoć normalka w tym modelu), mułowatość silnika od niskich obrotów i moim zdaniem słąby zasięg reflektorów (mam lampy H1+H1)
Silnik po remoncie jak kupiłem i od tergo czasu zrobiłem 150 000. Faktyczny przebieg po rozebraniu może być nawet rzędu 400-500 tys (prawdopodobnie ktoś wcześniej "skręcił" licznik - takie wnioski mechanika. Silnik ok tylko powyzej 2500obrotów. Poniżej mułowaty. Elastyczność ok. Jest absolutnie odporny na paliwo uwierzcie jeździłem na wszystkim co tylko mogło być źródłem napędu i oprócz filtra nic nie wymieniałem.
Skrzynia jak w fiacie nieco haczy przy szybkiej zmianie, ale biegi wchodzą na klik. Troszkę haczy wsteczny. Bez usterek
Przód bezawaryjny, z tyłu już trzy razy wymieniałem prawe ułożyskowienie wahacza (prawy sie nie psuje!!??) i z przodu raz zestaw gumek stabilizatora i drążki (no cóż miały prawo sie zepsuć)
widoczność doskonała jeśli sie przyzwyczaimy do przednich słupków ale te musi mieć każdy samochód
wszystko pod ręką oprócz ustawienia manualnego prawego lusterka oraz umiejscowienia włącznika świateł awaryjnych na kolumnie kierowniczej
ogólnie dobrze dmuchawa już troszkę szumi i czasem piszczy ale przy tym przebiegu... To jest diesel i powooooli sie nagrzewa i potem dopiero grzeje wnętrze. Słabe odparowywanie szyb zimą szczególnie bocznych.
Jak na tę klase auta to bdb, oczywiście nie można mówić o komforcie w 5 osób bo wymiary auta nie te, jednak biorąc to pod uwagę można powiedzieć że przestrzeń wykorzystana dobrze i można ludzi wozić. Kierownica i fotel kierowcy regulowany w pionie. Bagażnik wystarczający i ustawny, tylne oparcie i siedzisko dzielone i przewracane
No słychać że diesel klekocze, słychać piski plastików i słychać jak sie jedzie szybko - ogólnie nienajciszej
No cóż mam ciężką nogę ojciec jak jeździł to mu poniżej 5 L palił, a u mnie 6,5-7/100km. Auto posiada wskaźnik ciśnienia łądowania i dokłądnym odzwierciedleniem spalania są jego wskazania im więcej turbina ładuje tym więcej paliwa spala. Auto ma małą komorę silnika i duży silnik jest tam ciasno i żeby wymienić np świece żarowe trzeba się nagimnastytkować. aby np wyjąć rozrusznik trzeba odkręcić filtr oleju :) i wiele takich innych.
Już nieprodukowany, a używany rjak wszystkie auta w tej chwili śmiesznie tani. Cena przystępna a jakość - nigdy mnie niespodziewanie nie zawiódł czykli dobrze
rdzewieje zawias klamek i z czasem trzeba pzrzesmarować, łożyska tylnego wahacza co 50000tys km (koszt części 80-130zł),
dwa razy w remoncie był rozrusznik, silnik cieknie a rozrusznik jest na dole i te płyny go dobijają (dwa razy wymiana regulatora szczotek i ułożyskowienia koszt u znajomego elektryka 130zł),

On - zużycie paliwa dla silnika 1.7 TD 70KM 51kW [l/100km]

5,8