Ocena kierowcy - Honda Civic IV Hatchback

Silnik 1.4 L 90KM 66kW
Rok produkcji 1990
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Honda Civic IV Hatchback 1.4 L 90KM 66kW 1987-1991 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Bardzo dobre zawieszenie, idealnie się prowadzi.
Karoseria : Moją hondę zżarła rdza, ale nie była ona bezwypadkowa
Inne : W ciągu 6 lat 2x wymieniałem kompletny wydech
Silnik : Gaźniki, które wymagają profesjonalnej obsługi, aby auto mało nam paliło. Ale i tak są bezawaryjne.
6 lat jeździłem tym autem a to sporo czasu. Auto jest naprawdę bardzo niezawodne i godne zaufania. Mimo, iż przez ostatnie 2 lata bardzo je nie doinwestowałem, to cały czas dzielnie mi służyło. Mój egzemplarz był wyraźnie powypadkowy, co skutkowało tym, że zaczęła go wszędzie zżerać korozja. Lecz nie to je wykończyło, lecz rozrząd, który po 6 latach i 50tyś. przebiegu odmówił posłuszeństwa. A szkoda, bo miałem nadzieję dobić do 300tyś. km. Aby było jasne, auto padło tylko przeze mnie. Wiedząc, że zżera je korozja i ona i tak pójdzie na złom, nie inwestowałem już w nie.
Silnik z dwoma gaźnikami, lubi wysokie obroty, ale na niskich jest także w miarę elastyczny, oczywiście jak na swoją pojemność. Niezawodny i chyba nie do zajechania. Kłopotliwe jest przy nim synchronizacja gaźników, mało kto to potrafi zrobić.
Wsteczny haczy, jedynka ciężej wchodzi, ale ogólnie jest bezawaryjna.
Auto prowadzi się jak po torach, doskonały stosunek między komfortem a przyczepnością.
Bez zastrzeżeń, wszystko widać dookoła, lusterka boczne duże.
Wszystkie przyciski na swoim miejscu, materiały wykończeniowe dobrej jakości, nie niszczeją z upływem lat, jak na tą klasę auta to nie mam nic do zarzucenia. Bagażnik przeciętny.
Psuje się ogrzewanie tylnej szyby i pierwszy bieg w dmuchawie. W zimie przeciętnie a w lecie ratuje nas otwarcie szyb.
Z przodu miejsca jest bardzo dużo, auto jak na swoją klasę jest dość szerokie! Dzięki temu nawet z tyłu można wygodnie podróżować. Da się pojechać w cztery osoby na wakacje.
Wyciszenie nie jest zbyt dobre, powyżej 100km/h naszą jedyną muzyką będzie dźwięk silnika ;)
Auto się nie psuje, ceny części eksploatacyjnych są przystępne. Zużycie paliwa niestety nie jest zbyt małe, ja ostatnio regularnie miałem powyżej 10l/100 z tym, że robiłem krótkie dystanse 5km oraz gaźniki wymagały regulacji. Z tego spalania da się sporo zejść pod warunkiem dbania o dobrze wyregulowane i zsynchronizowane gaźniki.
Jak się trafi egzemplarz zadbany i bez korozji, to z pewnością jest to doskonałe auto miejskie, jak i na krótkie trasy. Na dłuższych trasach uciążliwy będzie hałas silnika.
Nie działające ogrzewanie tylnej szyby, psuje się pierwszy bieg dmuchawy, zerwane mocowanie linki od regulacji kierunku dmuchawy, padające teleskopy bagażnika, poprzepalane żarówki w konsoli i zegarach. Generalnie przez 6 lat dużo tego nie było, więc mimo wszystko daję 5.
Te auto nie ma poważnych usterek, jest bezawaryjne. Stara sprawdzona japońska konstrukcja godna zaufania. W ciągu 6 lat dwa razy musiałem wymienić kompletny wydech i to były największe wydatki. A reszta to materiały eksploatacyjne, za które uważam też zużywające się zawieszenie, które co jakiś czas wymaga drobnych napraw.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 L 90KM 66kW [l/100km]

11,0