Ocena kierowcy - Kia Carens II

Rok produkcji 2003
Kia Carens II 1.8 i 16V 126KM 93kW 2002-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Bezawaryjność i ergonomia
Układ hamulcowy
Zaskakująco przyzwoite auto za śmieszne pieniądze. Idealne jako samochód rodzinny dla mało wymagających. Stosunkowo bezawaryjne, przestronne, wygodne, dobrze wyposażone, z dużą przestrzenią bagażową, w miarę ekonomiczne i z niebanalnym designem. Do wad zaliczyć można kiepskie plastiki w środku, słabe wyciszenie, korozja (modele z 2005 jakoś nie rdzewieją, mój z 2003 niestety bardzo). Wg mnie w tej klasie numer jeden pod względem stosunku jakości do ceny.
Trochę za słaby jak na 1,5 tonową maszynę ale pracuje równo i stabilnie. Głośny.
Średnio elastyczna ale do przyzwyczajenia. W 15 letniej skrzyni czuć bardzo lekki opór przy wrzucaniu trójki i czasem (rzadko) nie wskakuje wsteczny więc chyba można uznać że bezawaryjna.
Cichy, komfortowy, bezawaryjny. Nie mam zastrzeżeń.
Gruba blacha, wzmacniana na zagięciach. Mocny lakier. Korozja na tylnych nadkolach i dołach drzwi oraz ogniska na tylnej klapie. Z moich obserwacji modele z 2005 roku problemów z korozją nie mają.
Z przodu i na boki świetna widoczność. Duże szyby w drzwiach. Z tyłu gorzej - małe okno na tylnej klapie, szerokie słupki.
Projektanci niektóre rozwiązania chyba nanieśli na kolanie. Wg mnie nieintuicyjne rozmieszczone przyciski. Niby dużo schowków ale mało praktyczne. Schowki zamykane za małe. Trochę za daleko drążek zmiany biegów. Za to wnętrze wygodne i przestronne zarówno z przodu jak i z tyłu. Z tyłu równa połoga. Bardzo przestronny bagażnik z praktycznym schowkiem pod podłogą. Zmieściłem w nim koło dojazdowe po instalacji lpg, tak że bagażnik mam czysty. Fotele składają się równo z podłogą. Praktyczne uchwyty do mocowania bagażu. Jest ISOFIX.
Nie mam zastrzeżeń. Grzeje i chłodzi praktycznie zaraz po uruchomieniu silnika.
Jest bardzo dużo miejsca zarówno z przodu jak i z tyłu. Płaska podłoga z tyłu. Wygodnie się wsiada i montuje foteliki dla dzieci.
Jest głośno. Na autostradzie trudno się rozmawia.
Praktycznie bezawaryjne. Przeciętne ceny cześci. Przeciętne spalanie.
Tutaj carens wg mnie jest bezkonkurencyjny. Cena tego modelu całkowicie rekompensuje jego wady.
Przez 2 lata nic się nie popsuło za wyjątkiem klamek. Złamały mi się 3. Plastik w klamkach jest bardzo kruchy (chyba uległ degradacji po 13 latach użytkowania). Wymiana klamek nie ma sensu, bo wymienimy na takie same. W każdej ze złamanych klamek wspawałem kawałek stalowego kątownika i wszystko działa jak należy.
Jedyny poważny problem to hamulce. Przez 2 lata użytkowania zacięły mi się trzy zaciski. Po prostu zacisnęły się i nie chciały puścić. Wystarczyła regeneracja. Koszt 60-150 zł za sztukę.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 126KM 93kW [l/100km]

11,5