Ocena kierowcy - Kia Picanto III Hatchback 5d

Układ hamulcowy : Bardzo skuteczne hamulce - tarczowe na wszystkich kołach
Zawieszenie : Dobre i precyzyjne prowadzenie
Silnik : OK dla tego samochodu
Przeniesienie napędu : Wsteczny bieg wchodzi z problemami
Kupiłem samochód jako nowy - wersja L, a ze względu na pandemię odebranie uległo opóźnieniu. Mieszkam w dużym mieście gdzie problemem jest znalezienie miejsca do parkowania - ten mały samochód wciśnie się tam gdzie większe muszą odpuścić. Większość przejazdów to raz w tygodniu po zakupy do hipermarketu w odległości 4 km i 1-2 razy w tygodniu na działkę położoną 8 km od mieszkania. Kilka razy w roku jest podróż w 2 osoby w Polskę - 250-350 km nie stanowi problemu. Niekiedy na max 20-30 km przejazdy wkładane są siedzenie dla dwojga wnuków. Mała waga samochodu i silnik 84 KM zapewniają dobrą prędkość i przyśpieszenie a samochód na oponach 175/65-14 dobrze trzyma się drogi. Kilka razy doceniłem automatyczne hamowanie, acz w tej wersji nie mam jeszcze czujnika pieszych i rowerzystów. Kupiłem wersję z nawigacją - zaletą jest błyskawiczne działanie i przeliczanie trasy, wadą fakt, że tylko raz w roku jest aktualizacja dokonywana przez serwis a sama mapa jest mniej dokładna niż Automapa. Trochę trwało zanim udało mi się znaleźć optymalną pozycję za kierownicą (jestem raczej niski) i musiałem kupić poduszkę na siedzenie gdyż regulacja w pionie jest zbyt mała. Biegi do przodu wchodzą bardzo płynnie, niestety ze wstecznym są irytujące problemy.
84 KM to wystarczająca moc do tego małego, lekkiego samochodu
Często nie wchodzi tylny bieg - trzeba niekiedy kilkukrotnie wcisnąć pedał sprzęgła. Gdyby wsteczny działał jak pozostałe to byłoby 5 gwiazdek.
Samochód dobrze trzyma się drogi a wspomaganie nie jest nadmierne w czasie jazdy szosowej i wystarczające do parkowania.
Liście zbierają się w wytłoczeniach przy stałych elementach (dźwigniach) wycieraczek i ciężko jest je stamtąd wyjąć.
Jest to mój pierwszy samochód w którym nie widzę maski.
Niewystarczająca jest regulacja do góry siedzenia kierowcy. Po pewnym czasie doczytałem się na YT jak wyregulować zagłówki - cofnąłem obydwa maksymalnie gdyż kierowca i pasażer z fabrycznym ich ustawieniem mieli głowy pochylone do dołu.
Bardzo skuteczne
Bardzo dobre - z przodu 160-170, z tyłu 150-160
Wystarczające
Wsteczny bieg wchodzi z problemami.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 DOHC 84KM 62kW [l/100km]

5,8